Önemli: Maliyetleri belirleyebilecek çok fazla parametre olduğu için İstanbul, İzmir ve Ankara gibi şehirlerin ortalama fiyatlarını 2024 Şubat verilerine göre derledik.

Ulaşım türüne göre

Uçakla seyahat: Uçakla seyahat etmek belki en hızlı ve rahat ulaşım seçeneği diyebiliriz. Kalkış yaptığınız şehre bağlı olmakla beraber ortalama 40-70 dakika süren bir yolculukla ulaşım mümkün. Ne var ki uçakla Antalya’ya seyahat etmek isterseniz bu hızın ve konforun bir mali bedeli var. Uçak biletleri diğer ulaşım alternatiflerine nazaran daha pahalı oluyor. Sizlerin de fikir edinebilmesi adına belirli büyük şehirlerden Antalya Havalimanı’na uçmanın bedelini şu şekilde derledik.

Ankara’dan Antalya’ya uçak bileti: 1.286 TL (ortalama)

İzmir’den Antalya’ya uçak bileti: 1.508 TL (ortalama)

İstanbul’dan Antalya’ya uçak bileti: 1.550 TL (ortalama)

Havalimanından şehir merkezine ulaşım masrafları

·        Otobüsle AntalyaKart kullanarak 30 TL, Temassız kredi kartı ile: 36 TL.

·        AntRay Tramvay yolu ile: 15 TL

·        HAVAŞ ile: 95 TL

37A21B72 3E51 463A A378 331D29B60D23

Otobüsle seyahat: Zaman kısıtlaması bulunan ya da uzun yolculukları tercih etmeyenler için biraz zorlu bir seçenek olabilir. Nereden otobüse bindiğinize göre yolculuk süresi de değişecektir fakat ortalama 10 saat seyahat etmeniz gerekiyor. Ama en büyük avantajı ve tercih edilmesindeki en büyük etmen Antalya otobüs bileti fiyatının uçakla seyahate kıyasla çok uyguna gelmesi. Belirli şehirlerden Antalya’ya otobüsle seyahat etmenin bedeli şu şekilde.

Ankara’dan Antalya’ya otobüs bileti: 350 TL (ortalama)

İzmir’den Antalya’ya otobüs bileti: 450 TL (ortalama)

İstanbul’dan Antalya’ya otobüs bileti: 480 TL (ortalama)

Kendi aracınızla seyahat: Ne uçak kadar hızlı ve konforlu ne de otobüs yolculuğu kadar kısıtlayıcı olan bir diğer alternatif ise özel aracınızla Antalya’ya yola koyulmak. Süre konusunda tıpkı otobüs seyahatindeki gibi ortalama 7 saati bulan bir yolculuk zorunlu. Üstelik bu yol süresince direksiyon başında olmak seyahatinizi zorlu kılacaktır. Yine de kendi planına bağlı kalmak ve esnek plan yapmak isteyenler bu kanala da yönelebilir.

Ankara’dan Antalya’ya Benzin Fiyatı: 1.300 TL (ortalama)

Ankara’dan Antalya’ya Dizel Fiyatı: 1280 TL (ortalama)

İzmir’den Antalya’ya Benzin Fiyatı: 1.160 TL (ortalama)

İzmir’den Antalya’ya Dizel Fiyatı: 1.140 TL (ortalama)

İstanbul’dan Antalya’ya Benzin Fiyatı: 1.755 TL (ortalama)

İstanbul’dan Antalya’ya Dizel Fiyatı: 1.740 TL (ortalama)

Ücretli geçişleri, otoyol ve köprü ücretlerini de hesaplamaya dahil etmek için Karayolları Genel Müdürlüğü sitesine uğrayabilirsiniz.

Not: Hibrit ya da elektrikli araçlara sahipseniz daha bütçe dostu bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Bu hesaplamayı iki şehir arasındaki mesafe ve araç litresi başına yakıt bedeli üzerinden hesapladık.

Konfor seviyesine göre

Antalya’ya ulaşım masraflarını etkileyebilecek bir diğer önemli parametre ise ne denli konforlu bir ulaşım seçeneği ile seyahat etmek istediğiniz. Havayolunu tercih edecekseniz ekonomi sınıfı, Business class tercihiniz, ekstra bagaj hakkı isteyip istemediğiniz ya da aktarmalı uçuşlara yönelerek masraftan kısıp kısmayacağınıza bağlı.

Uçakla seyahat ederken Business ya da aktarmalı uçuş tercihinize karşılaşacağınız ortalama fiyatlar şu şekilde yansır.

Business class ile İstanbul kalkışlı uçuş: 3.953 TL (ortalama)

İstanbul’dan aktarmalı uçuş: 1.100 TL (ortalama)

Business class ile Ankara kalkışlı uçuş: 6.533 TL (ortalama)

Ankara’dan aktarmalı uçuş: 1336 TL (ortalama)

Business class ile İzmir kalkışlı uçuş: 6.500 TL (ortalama)

İzmir’den aktarmalı uçuş: 1.546 TL (ortalama)

Otobüsle seyahatte ise Express sefer düzenleyen otobüsleri tercih edip etmediğinizin yanı sıra lüks donanımlı araçlara yönelmeniz de maliyetlere etki eder.

Mevsime göre

Antalya’ya uçak ya da otobüs bileti ararken fiyatların artışlarını etkilediğini fark edebileceğiniz etmenlerden biri de mevsim ve belirli tarihler. Antalya’nın en çok talep gördüğü yaz aylarında ya da resmî tatil ve bayram dönemlerinde artan taleple doğru orantılı olarak uçak ve otobüs bileti fiyatlarında mevsimsel artışlar yaşanabiliyor. Bu sebeple seyahat tarihlerinizi buna göre ayarlamanızda fayda var.

Yaz aylarındaki fiyatlarla kış sezonu fiyatlarını ekonomi sınıfı direkt uçuşlar bazında kıyasladığımızda:

İstanbul’dan yaz sezonu uçuşu: 2.500 TL (ortalama)

Survivor All Star 2024 Batuhan Karacakaya kaç yaşında, nereli ve hangi dizilerde oynadı? Survivor All Star 2024 Batuhan Karacakaya kaç yaşında, nereli ve hangi dizilerde oynadı?

Ankara’dan yaz sezonu uçuşu: 2.000 TL (ortalama)

İzmir’den yaz sezonu uçuşu: 2.250 TL (ortalama)

Sezonun zirve noktası dediğimiz yaz aylarında otobüs bileti fiyatlarında da belirli ölçüde artışlar yaşanmaktadır.

Uzman tavsiyesi: Mevsimsel trendlere ve bayram dönemlerine artan talepten ötürü uçakların ve otobüslerin doluluk oranı arttıkça ucuz uçak ya da otobüs bileti bulmak da zor hale geldiği için planlamanızı ve bilet almanızı öneririz.

Editör: Çerkezköy Bakış