Cumhurbaşkanlığı kararıyla, araç muayene hizmetlerinin özelleştirme kapsamına alınmasıyla ilgili duyuru, Resmi Gazete'de yayınlandı. Araç muayeneleri, TÜVTÜRK tarafından belirli zaman aralıklarında yapılmaktaydı ancak bu yeni kararla birlikte muayene hizmetlerinin özelleştirilmesi planlanıyor.

Karar kapsamında, 13 Ekim 1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na tabi araç muayene hizmetinin özelleştirme kapsamına alınmasına karar verildi. Özelleştirme işlemleri, 15 Ağustos 2027 tarihine kadar tamamlanacak. Bu süreçte işletme hakkının verilmesi, mülkiyetin gayri ayni haklarının tesisi, gelir ortaklığı modeli ve diğer hukuki tasarruflar ve kiralama yöntemleri gibi farklı özelleştirme yöntemleri uygulanacak.

Adak'tan taziye mesajı Adak'tan taziye mesajı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ihale dokümanlarında ve sözleşmelerde yer alacak hususları birlikte belirleyecekler. Kararla, kamu hizmetinin devamlılığının sağlanabilmesi adına özelleştirme işlemlerinin belirlenen tarihe kadar tamamlanması öngörülüyor.

Araç muayene ücretleri ise belirli araç türlerine göre farklılık gösteriyor. Traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler için 927,60 TL, otomobil, minibüs, kamyonet, römork ve yarı römorklar için 1.821,60 TL, kamyon, tır, çekici ve otobüsler için ise 2.432,40 TL olarak belirlendi. Muayene süresini geçiren araçlardan her geçen ay için yüzde 5 oranında fazla bedel alınacak ve muayene raporu sonucuna göre araçların durumuna göre işlem yapılacak.

Muhabir: Burak Dalkıran