Ergene Belediyesi olarak Trakya Kalkınma Ajansı’nın ‘2019 Yılı Turizmin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Mali Destek Programı kapsamında hazırladığı Atatürk Evi Projesi’nin birinci olarak desteklenmeye hak kazanmasının yapımına başlanan ve 10 Ocak 2022 tarihinde düzenlenen törenle açılışı gerçekleştirilen Ergene Belediyesi Atatürk Evi öğrencilerin ilgisi ile karşılaşıyor. Pek çok okul ya da sınıf toplu halde Atatürk Evi’ni ziyaret ediyor. 

Ergene Belediyesi Atatürk Evi ve Müzesini Ergene Anadolu Lisesi 10/B sınıfı öğrencileri ile Marmaracık İlkokulu 4/A ve 4/B sınıfı öğrencileri öğretmenleri ile birlikte ziyaret etti. Ziyaretin ardından öğrenciler günün anısına öğretmenleri ile birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

Öğrencilerin Atatürk Evi’ne olan ilgisinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, “Türkiye'deki 12 adet silikon heykele sahip tek Atatürk Evi olma özelliğini taşıyan Ergene Belediyesi Atatürk Evi’ndeki heykellerden 5’i Atatürk’e ait ve hayatının her bir evresini tasvir ediyor. Atatürk’ün 7 yaşına kadar Selanik’te yaşadığı evin bire bir aynısı olarak yaptırılan Ergene Belediyesi Atatürk Evi’nde Atatürk’ün çocukluğunun canlandırıldığı bir heykel de yer alıyor. Bu özellik diğer Atatürk evlerinde de bulunuyor. Sadece Atatürk’ün yaşadığı ev olarak değil aynı zamanda bütün hayatının anlatıldığı Ergene Belediyesi Atatürk Evi’nin üst katı Atatürk’ün hayatının anlatıldığı müze konseptinde tasarlandı” dedi. 

Sigara imalathanesi gibi ev Sigara imalathanesi gibi ev

Başkan Yüksel ayrıca, “10 Ocak 2022 tarihinde düzenlenen törenle resmen açılışı yapılarak vatandaşların ziyaretine açılan Ergene Atatürk Evi’nin tefrişatında kullanılan antika eşyaların tamamı 19. Yüzyıl sonu ve 20. Yüzyıl başına ait orijinal eserlerden oluşuyor. Açıldığı günden bu yana adeta ziyaretçi akınına uğrayan Ergene Belediyesi Atatürk Evi Pazartesi günleri hariç sabah 10.00 akşam 19.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor” diye konuştu.

Kaynak: Tuba SÜVEREKLİ