Gerekli malzemeler 2 gün içinde temin edildi Gerekli malzemeler 2 gün içinde temin edildi

Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki siyasi gerilimler ve artan vatandaşlık satışları, Schengen vize başvurularını olumsuz yönde etkiliyor.

Türkiye, yaklaşık yüzde 20 ile Avrupa’dan aldığı en yüksek ret oranlarından birine sahip olmasına rağmen, AB ülkelerine olan talep azalmıyor.

Son zamanlarda, Türk vatandaşlarının Schengen vize başvuruları ret oranı rekor düzeylere ulaştı. Bazı Avrupa ülkeleri, artan başvuru sayısını gerekçe göstererek Türkiye’den yapılan vize başvurularını geçici olarak durdurdu.

İspanya, İtalya ve Almanya, yoğun vize başvuru taleplerini gerekçe göstererek haziran ayına kadar randevuları kapattı.

İspanya, İtalya ve Almanya gibi ülkeler, yoğun talep nedeniyle vize randevularını Mayıs sonuna kadar kapattı. Bu durum, vatandaşların daha erken randevu veren diğer ülkeleri araştırmasına yol açıyor. Ayrıca, kısa süreli vize uygulamalarının yarattığı yoğunluk, yeni başvuruların birikmesine ve randevu alma süreçlerinin zorlaşmasına neden oluyor.

Schengen bölgesi, Türk vatandaşlarına genellikle en fazla iki aylık vize vermektedir, ve bu sürenin uzatılması için yapılan başvurular, yeni randevu bulmayı daha da güçleştiriyor.

Muhabir: Mualla İclal Aldoğan