Beyazay Derneği Tekirdağ Şubesi ile Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu işbirliğiyle gerçekleştirilen “Aydınlan Aydınlat” projesi kapsamında görme engelli bireyler için gönüllü olarak kitap seslendiren Üniversite öğrencilerine teşekkür belgeleri düzenlenen programda takdim edildi.

Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirilen programa Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Avva, Beyazay Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Adnan Şahin, “Aydınlan Aydınlat” Proje Koordinatörü Fevzi Durmuş, Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdür Vekili Öğr. Gör. Dr. Müjgan Yılmaz ve üniversite öğrencileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, açılış konuşmalarının ardından Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi Eğitmeni Elif Mutlu tarafından hazırlanan halk oyunları gösterisi sahnelendi. Halk oyunları gösterinin ardından “Aydınlan Aydınlat” projesinde gönüllü olan öğrencilere ve projede emeği geçen öğretim üyelerine teşekkür belgeleri takdim edildi.

“EMEĞİ GEÇEN HERKES TEŞEKKÜR EDERİM”

Programın açılış konuşmasını yapan Beyazay Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Şahin “Aydınlan Aydınlat projemize gönüllü kitap seslendiren öğrencilerimize teşekkür belgesi sunma programına hepiniz hoş geldiniz. Emeği geçen, kakı sunan başta belediye başkanımıza, Namık Kemal Üniversitesine, siz değerli misafirlerimize ayrı ayrı teşekkür eder, saygılar sunarım.” dedi.

“KİTABIN ÖĞRETİCİLİĞİ HARİKA BİR ŞEY”

Görme engelli bireylerin kitabın öğreticiliğinden çok az istifade edebildiğini belirten “Aydınlan Aydınlat” Proje Koordinatörü Durmuş, “Kitabın öğreticiliği, öğretimi, bizleri kuşatması harika bir şey ama görme engelli arkadaşlarımızın bu imkanlardan çok az istifade ettiğini biliyoruz. Her gün binlerce kitap basılıyor. Artık Kültür Bakanlığı bunları dijitale çevirmeye başladı ve artık bütün kütüphanelerimizde dijital çeviri makineleri var. Görme engelliler bunlardan istifade ediyor. Çeviri programları var ama benim şu anda size hitap ettiğim gibi insan sesinin doğallığında çeviri yapmak mümkün değil. Dolayısıyla burada verilen emekler çok önemli. 2014 yılında Namık Kemal Üniversitesi Rektörlüğü ile çok iyi bir temasımız oldu. Birlikte bu projeyi üniversiteli arkadaşlarımıza nasıl sunarız, onların katkısını nasıl alırız ve engellilerin hayatında onların da renkli bir sayfa açması için neler yapabiliriz diye düşündük. Tam 10 yıl önce burada bu projenin açılışını yaptık. 10 yıl sonra projenin eksiklikleri giderildi ve tekrar devam etmeye başladı. Arkadaşlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.” şeklinde konuştu.

Panelvanla çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı Panelvanla çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı

“BU GÜZELLİĞİN DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ”

Bu güzelliğin devam etmesini istediklerini söyleyen Beyazay Derneği Genel Başkanı Avva, “Buraya katılarak biz de bu güzelliğin devam etmesini istiyoruz. Ülkemizde böyle şeyler olmalı. Bu tür faaliyetlere katılmış gençlerimiz her zaman hayatta daha başarılı oluyorlar. Tanımadığın bir insanın iyiliği için uğraşmak çok güzel bir şey. Buradaki birçok arkadaşı tanımıyorum, bundan sonra da tanışmayacağım belki ama onların okuduğu kitapları dinleyeceğim. Onların sayesinde hayatım değişecek, daha da iyi bir noktaya gelecek, gelişeceğim. Ben 11 yaşında kör olduğumda insanlar benim için, ‘Lokman’ı artık yedirecek, kim içirecek, kim tuvalete götürecek, zaten okuyamaz, çalışamaz, kız da vermezler’ demişlerdi. Burada yapılan iyilikler sayesinde bir şeyler yapabildik. Şahsım adına söylüyorum milletime olan minnet duygumu ifade etmek benim için hiç mümkün değildir. Körüm nasıl kitap okuyacağım, nasıl yurtta kalacağım ve okuyacağım, nasıl karşıdan karşıya geçeceğim bütün bunlar sizin gibi insanlar sayesinde oldu. O yüzden ben minnet duygumu nasıl dile getirebilirim ki. Bu şekilde iyilik yapılabilen hizmetlerin devam etmesi için hepimizin yanında olması varsa da tavsiye etmemiz lazım diyoruz.” dedi.

“BU PROJENİN BİR PAYDAŞI OLMAKTAN GURURLUYUZ”

Bu projenin paydaşı oldukları için duyduğu gururu ifade eden Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdür Vekili Öğr. Gör. Dr. Yılmaz, “Bu projenin bir paydaşı olmaktan mutluyuz, gururluyuz ama ne yazık ki hepimizin ortak olarak yaşadığı pandemi ve deprem dolayısıyla projemiz biraz uzun sürdü. Güzel bir proje, daha da devam edeceğimizi düşünüyoruz. Bunun bir paydaşı olmaktan kesinlikle ve kesinlikle çok gurur duyuyoruz.” dedi.

“EMEK VEREN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Projede emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten Çerkezköy Belediye Başkanı Akay, “Bu güzel günde, bu iyilik gününde sizlerle bir arada olmanın da mutluluğuyla lafı da çok fazla uzatmadan bu güne emek veren, bu güzel sürece emek veren Beyazay Derneğimizin Genel Başkanına, Şube Başkanı Sayın Adnan Şahin’e teşekkürlerimi sunuyorum. Yarına dair başımıza ne geleceğini bilmediğimiz bir hayatın içerisindeyiz. Dolayısıyla başımıza gelecekleri bu günden düşünerek iyilik yapıp denize atma fikrini bence hep beraber kucaklayan, bu güzel güne emek veren herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Beyazay Teşekkür Belgesi6

Beyazay Teşekkür Belgesi4

Beyazay Teşekkür Belgesi5

Beyazay Teşekkür Belgesi2

Beyazay Teşekkür Belgesi3

Beyazay Teşekkür Belgesi

Beyazay Teşekkür Belgesi1

Muhabir: Barış Karapaça