Balkanlardan gelen soğuk hava etkili oluyor

Balkanlar'dan gelen soğuk hava dalgası nedeniyle Trakya bölgesinde hava sıcaklıkları düştü. Hafta sonu yazı yaşayan Çerkezköy ve Kapaklı, yeni haftaya kış modunda girdi.

Balkanlardan gelen soğuk hava etkili oluyor

Çerkezköy Bakış - Yeni sistemin etkisine giren Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde hava soğudu yer yer sağanaklar görülmeye başladı.
Nisan ayı başında en yüksek sıcaklığın 24 derece ölçüldüğü Edirne'de en yüksek sıcaklık 12 derece oldu. Baharlık kıyafetler de yerini daha kalın kıyafetlere bıraktı.
Vatandaşlardan Saim Atlı, Balkanlar'dan gelen soğuk hava dalgasının Trakya'yı etkilediğini belirtti.
Baharı beklerken kışın geri geldiğini ifade eden Saim Atlı "Yağmurlar başladı, hava soğudu, bereketli olsun çiftçilerimize. Bizlerde kazakları tekrar giydik, tedbiri elden bırakmamak gerekir. Sabah akşam yanımızda palto, ceket bulunduralım iyice yaz gelmeden" dedi.
Yılmaz Tunca ise havaların güzel giderken bir anda soğuduğunu anlattı.
Sıcaklık düşüşüne sağanak yağışında eşlik ettiğini anlatan Tunca, "Havalar güzel gidiyordu, biz de diyorduk 'bahar geldi, yaz geldi'. Havalar bir anda soğudu. Bugün taktık beremizi, hava serin. Hayırlısı olsun, bu yağmurlara da çok ihtiyaç var. Toprağın nisan yağmurlarına da ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

KIRKLARELİ VE TEKİRDAĞ

Kırklareli'nde de nisan ayı başında 24 derece ölçülen sıcaklıkların 11 dereceye kadar düştü. Kentte zaman zaman sağanak yağış etkili oldu. Hava sıcaklıklarının düne göre hissedilir derecede düşmesi, vatandaşlarda da önlemi artırdı. Bazıları sadece mont giyerken, bazı vatandaşlar ise şapka ve atkı da takarak soğuktan korunduğu görüldü.
Vatandaşlardan Durgut Yalçın, kentte Balkanlar'dan gelen soğuk havanın etkili olduğunu söyledi.
Yalçın, soğuk havadan etkilenmemek için kışlık önlemini alarak sokağa çıktığını belirtti.
Havanın hissedilir derecede soğuk olduğunu dile getiren Yalçın, "Balkanlar buraya yakın ani değişiklik hemen bize kışlıkları tekrar giymeye zorladı. Şuanda hava soğuk. Montu giydiğimiz için çok üşümüyoruz. Ama 15 derece kadar birden düşeceğini açıklamışlardı. Düne göre bayağı soğuk. Sırtımda ceket, kafamda şapka, atkıyı da taktık."
Mustafa Kırıkçı da sıcaklığın bir anda düşmesini iklim değişikliği etkisi olabileceğini dile getirerek, "Dün sıcaktı bugün montla geziyoruz." dedi.

SICAKLIKLAR NEREDEYSE YARI YARIYA DÜŞTÜ

Tekirdağ'da da ay başındaki hava sıcaklıklarıyla sıcaklıklar neredeyse yarı yarıya düştü.
Kent sakinlerinden Hasan Bedel, havaların bu kadar soğuyacağını beklemediklerini ifade ederek, "Tam kışlıklarımızı toplayıp kaldırmaya hazırlanırken havalar birden soğudu. Yeniden kışlıkları giymeye devam edeceğiz bir süre. Hazırlıksız yakalananlarda oldu sabahtan. Bu hafta havalar soğuk olacağı için herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Bir anda havaların soğuması hastalığı da beraberinde getirebilir dikkatli olmasında fayda var." dedi.
Çerkezköy ve Kapaklı’da hafta sonu yaz ayını yaşayan ve tişörtlerle sokağa çıkan vatandaşlar, yeni haftaya kazak, kaban ve şapkaları tekrar giyerek başladı. Meteoroloji verilerine göre, sıcaklıklar Salı günü 15, Çarşamba günü 16, Perşembe günü 17, Cuma günü ise 19 derece olacağı tahmin ediliyor.