O sevimli bebek ayaklarının altında bizim fark etmediğimiz bir çok şey oluyor. Bebeğinizin ayaklarının her biri, kısmen gelişmiş 22 kemikten oluşur ve bu kemikler, beş yaşına geldiğinde yaklaşık 45'e kadar yükselecektir. Bunlar yetişkin olduklarında kaynaşarak 26 adet tam gelişmiş kemik oluşturmuş olacaklar. Çocuğunuzun ayaklarının gelişimi için ilk birkaç ay ve yıllar çok önemlidir. Bu nedenle doğru ayakkabıyı ve onu ne zaman alacağınızı bilmelisiniz. Bebek ayakkabısı seçmek diğerlerine göre biraz daha özen isteyen bir iştir.

İlk adım ayakkabısı bakmaya başladıysanız, büyük ihtimalle bebeğiniz yürüme sanatında ustalaşmaya başlamıştır. Bu genellikle 10 ila 18 ay arasında başlar. Gezinme, emekleme ve yürüme arasında gerçekleşir; küçük çocuğunuz kendisini her şeyin üzerine çeker, elleri ve ayaklarıyla birlikte kaymaya başlar. Henüz ayakkabı almak için acele etmeyin; çocuğunuzun kendi başına yürümeye başlayana kadar ayakkabıya ihtiyacı yoktur. Erkek çocuk ayakkabıları modelleri için biraz daha büyümesini beklemeniz gerekiyor.

Bu aşamada çıplak ayakla yürümek en iyisidir çünkü doğal adım atmaya alışmalarını sağlar. Yeni yürümeye başlayan bebeğe alınacak yanlış ayakkabılar eğer doğru oturmuyorsa gelişimlerini engelleyebilir. Erkek kışlık ayakkabı modeli seçerken taban kalitesine, numara uyumuna ve ergonomisine bakmalısınız. Ancak daha küçük bebekler için bu iş biraz daha önemlidir. Bebeğinizin ayak sağlığını tehlikeye atacak bir model almak istemezsiniz.

Ayakkabı Giymesi İçin Acele Etmeyin

Renkleri ve stilleri düşünmeye başlamadan önce dikkat etmeniz gereken temel özellikleri bilmekte fayda var. Bu, yürümeye başlayan çocuğunuzun ilk ayakkabılarının normal ve rahat bir şekilde büyümesine izin vermesini sağlayacaktır.

     ● Takılmayı önlemek için yere sıfır tabanlara bakın.

     ● Ayakkabının içinde hareket ve büyüme için yer olduğundan emin olun.

Yurt lojmanında yangın çıktı Yurt lojmanında yangın çıktı

     ● Yumuşak deri sayalı ayakkabılar almaya çalışın.

     ● Yürüme gelişimine yardımcı olmak için hafif, esnek tabanlı ayakkabılar seçin. Çoğu markanın, süper yumuşak olan ve ilk birkaç ay yürüyüş için gerçekten iyi olan ön modelleri vardır.

     ● Tamamen ayarlanabilir olanlara bakın.

     ● Koruma ve destek için bilekleri dolgulu ayakkabılar bulmaya çalışın.

İlk ayakkabı alımını gerçekleştirdikten sonra çocuğunuzun ayaklarının ne kadar hızlı büyüdüğünü fark edeceksiniz. Ayakkabı satın almak pahalı bir eğlenceye dönüşmeye başlayabilir.

Editör: Çerkezköy Bakış