'Biz en az 6 TL olarak bekliyorduk'

Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak, açıklanan ayçiçeği avans fiyatının beklenilenin altında olduğunu belirterek, 'Biz en az 6 TL olarak bekliyorduk' dedi.

'Biz en az 6 TL olarak bekliyorduk'

Çerkezköy Bakış- Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik), ayçiçeği avans ödemesi fiyatlarını açıkladı.
Buna göre 2021/2022 sezonunda üretici ortaklara yüzde 40 yağlı baz ürün için 5 bin 100 TL/ton, yüzde 44 yağ oranlı ayçiçeği ürünü için avans tutarı 5 bin 406 TL/ton, yüzde 50 yağlı ürün için avans tutarı 5 bin 865 TL/ton, yüzde 41 ve üzeri yağ oranı çıkan ürünler yüksek yağ oranlı ürün olarak değerlendirilecek olup, her bir yüzde puan artışı için yüzde 40 standart yağ oranlı ürün fiyatına yüzde 1,5 oranında prim uygulanacak.
Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak,  ayçiçeği avans ödemesi fiyatı ile ilgili değerlendirmede bulundu.  Çiftçinin umduğu rekolteyi bulamadığını ifade eden Toprak, “Açıklanan ayçiçeği avans ödemesi fiyatları beklediğimizin altında. Biz en az 6 TL olarak bekliyordu. Bu yıl kuraklıktan dolayı ayçiçeğinden umduğumuz rekolteyi bulamadık. Şu an için Çerkezköy-Kapaklı’da yüzde 40-50 ayçiçeği hasadı yapıldı.” dedi.