Aynı Mağaza Satışlarında Düşüş

Starbucks'ın aynı mağaza satışları da yüzde 4 azalışla 2020 sonundan bu yana ilk düşüşünü kaydetti. Mağazaların trafiği ise yüzde 6 azaldı.

Hisse Başına Kar ve Beklentiler

Geçen senenin ocak-mart döneminde hisse başına 79 sent olan karı, bu yılın aynı döneminde 68 sente indi. Şirketin hisse başına 79 sent kazanç getirmesi bekleniyordu.

Starbucks CEO'sunun Değerlendirmesi

Starbucks'ın Üst Yöneticisi (CEO) Laxman Narasimhan, şirketin performansının hayal kırıklığı yarattığını ve beklentileri karşılamadığını belirtti. Zorlu bir çalışma ortamıyla karşı karşıya olduklarını vurgulayan Narasimhan, önceki çeyrekteki ters rüzgarların sürdüğünü ifade etti.

Başkandan çiftçiye destek Başkandan çiftçiye destek

Ekonomik Görünüm ve Boykotlar

Narasimhan, bazı önemli pazarlarda daha temkinli bir tüketici etkisini hissettiklerini ve kötüleşen ekonomik görünümün satışları etkilediğini söyledi. Starbucks yöneticileri, bir önceki çeyrekte satışların yavaşlamasını, şirketin İsrail'e yönelik tutumunun "yanlış algılanması" nedeniyle şirketi hedef alan boykotlara bağlamıştı.

Starbucks'ın İnsani Çabaları

Geçen ay Starbucks Vakfı ile şirketin Orta Doğu'daki işletme haklarına sahip Kuveyt merkezli Alshaya Group'un Gazze'de gıda yardımı sağlamaya yönelik insani çabalara ve Dünya Merkez Mutfağına (World Central Kitchen-WCK) 3 milyon dolar bağışladıklarını bildirdi.

Kaynak: Haber Merkezi