Dijitalleşme ve Çalışma Hayatı

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, dijitalleşme, yapay zeka ve otomasyon gibi faktörlerin çalışma hayatındaki rolleri ve beceri gereksinimlerini yeniden tanımladığını vurguladı. Yeni nesil çalışma modellerine ihtiyaç olduğunu belirten Işıkhan, "Kadınlar ve gençler bunu istiyorlar" dedi.

Uzaktan Çalışma ve İş-Özel Hayat Dengesi

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da 10 çalışandan 4'ünün uzaktan çalışma imkanına sahip olduğunu ve büyük işletmelerin %78'inin uzaktan çalışmaya imkan verdiğini söyledi. Akkol, yeni çalışma modellerinin iş-özel hayat dengesini daha iyi kurma imkanı sunduğunu ve gençlerin de bu tür modelleri tercih ettiğini ifade etti.

Esnek Çalışma Modelleri ve İş Güvencesi

Korsan servislere ortak denetim Korsan servislere ortak denetim

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ise esnek çalışma modellerinin önceliğinin iş güvencesi olması gerektiğini savundu. Memurların da işçiler gibi emekçi olduğunu ve örgütlenme oranının artması gerektiğini vurgulayan Yalçın, kamu personelinin de dahil olduğu yeni bir toplu sözleşme kanununa ihtiyaç olduğunu belirtti.

Kamu Personelinin Sosyal Hakları ve Gelir Dağılımı

Toplantıda ayrıca, kamu personelinin sosyal hakları, enflasyon ve gelir dağılımı gibi konular da ele alındı. Katılımcılar, "Orta direğin korunduğu, ekonomide istikrarın sağlandığı, enflasyonun dizginlendiği ve gelir dağılımında adaletin temin edildiği bir Türkiye Yüzyılı" için birlikte çalışmaya hazır olduklarını ifade ettiler.

Kaynak: Haber Merkezi