Altın fiyatları, ABD ekonomisinden gelen veriler ve FED üyelerinin mesajlarıyla yön buluyor. Piyasalarda yeni zirve beklentisi yükseliyor. CANLI altın fiyatları son dakika: 22 Mayıs 2024 altın fiyatları ile çeyrek altın ve gram altın kaç TL?

Altın Fiyatlarında Son Durum

22 Mayıs itibariyle gram altın fiyatı 2500 TL, ons altın fiyatı ise 2410 dolar seviyelerinden güne başlıyor. ABD ekonomisinden gelen son veriler ve FED Başkanı ile üyelerden gelen mesajlar, faiz artışı ihtimaline kapıyı kapatmaya başladı. Bu sinyal, altın fiyatlarının düşüşünü engelledi ve ons altının 2400 dolar üzerinde sağlamlaşmaya başladığını gösteriyor.

ABD Ekonomisi ve FED Mesajları

ABD ekonomisinde enflasyonist baskıların gerilediğini gösteren işaretler, altın fiyatlarını desteklemektedir. FED Başkanı Powell ve üyelerinden gelen mesajlar, kısa vadede faiz indirimi beklenmediğini ancak faiz artışlarına da kapının kapanmaya başladığını göstermektedir.

FED Üyelerinin Açıklamaları

Son olarak, FED Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, nisan ayında TÜFE’nin fiyat artışlarının devam etmediğine yönelik işaretler verdiğini belirtti. Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic ise faiz indirimi konusunda aceleci olmadığını, ancak yılın son çeyreğinde bir faiz indirimi ile birlikte enflasyondaki düşüşün beklenmesi gerektiğini ifade etti.

Altın Fiyatları ve Piyasadaki Gelişmeler

Serbest piyasada gram altın 2500 TL’den işlem görmeye başlarken, Kapalıçarşı’da gram altın 2480-2530 TL aralığında alım satım yapılıyor. Kuyumcularda çeyrek altın 4 bin 107 TL, yarım altın 8 bin 215 TL ve tam altın 16 bin 354 TL’den satılmaktadır.

Müşteri deneyiminde öncü markalar belli oldu Müşteri deneyiminde öncü markalar belli oldu

Küresel piyasalarda ons altın fiyatı 2410 dolar civarında seyrediyor. Dolar endeksi 104,65’te yatay seyrederken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 4,42’de bulunuyor.

FED Tutanakları ve Piyasa Beklentileri

Ons altın için önemli olan dolar endeksi ve ABD tahvil faizleri sakin bir seyir izliyor. Bu akşam açıklanacak FED tutanaklarının faiz indirimi yönünde net sinyaller vermesi halinde, piyasalarda volatilitenin artabileceği belirtiliyor.

Altında Kritik Seviyeler

Analistler, Dolar/TL’deki yatay seyir nedeniyle gram altının ons tarafından destek bulduğunu belirtiyor. Ons altın fiyatı bu hafta 2450 dolarla zirve yaparken, son 3 gündür 2400 doların üzerinde tutunma çabası önemli. FED beklentileri ve jeopolitik riskler altında düşüş ihtimalini zayıflatıyor. Bu bağlamda, 2400 dolar üzerinde gerçekleşecek haftalık kapanış, altında yeni zirvelerin işaretçisi olabilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ