Abla kardeş ‘anime ve manga’ çizip yazıyorlar    

Çerkezköy’de yaşayan 13 yaşındaki Ayşenur ve kardeşi 10 yaşındaki İlayda Şeker, “anime ve manga” karakterlerden örnek alarak çizgi roman yazıp, çiziyor. Şeker kardeşlerin küçük yaşta hayal dünyalarını kâğıda dökmesi büyük beğeni topluyor. 

Abla kardeş ‘anime ve manga’ çizip yazıyorlar    

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy’ün Kızılpınar Mahallesinde ikamet eden Ayşenur ve İlayda Şeker isimli kardeşler, anime ve manga çizip kurguluyor.  Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi olan 13 yaşındaki Ayşegül Şeker, 125. Yıl Ortaokulunda öğrenci olan kardeşi 10 yaşındaki İlayda Şeker ile beraber yeteneklerini bir araya getirip çizgi roman yazıp, şekillendiriyor.
Bir televizyon programında anime romanını tanıyan kardeşler, daha sonrasında anime ve manga üzerine araştırmalar yaptıktan sonra kurgu yapmaya başladılar. Ayşegül ve İlayda Şeker kardeşler, bu yeteneklerinin farkında. İki kardeş, Türkiye’de anime ve manga dergileri dışında bu iş ile ilgilenen pek fazla kişi olmadığını ifade ederek, bu dalda kendilerini yetiştirmek istiyorlar.


İlk anime kitaplarını tamamlayan iki kardeş, şimdi ise ikinci anime kitabına başladı. Milli eğitim camiasından destek bekleyen Şeker kardeşler, anime ve manga eserlerinin Türkiye’de daha yaygın hala gelmesini istiyorlar.
Ayşegül Şeker, anime merakının bir TV programı ile başladığını daha sonrasında da sosyal medyada yaptıkları araştırmaların ardından devam ettirdiğini kaydetti. Ayşegül Şeker, “Bu çizgi romanı yazmayı televizyonda gördüm ve daha sonrasında internette araştırmalar yaptık. Sosyal medyada videolar izledik. Aslında daha öncesinde çizgi roman yazıyordum fakat anime değildi.  Ondan sonra kardeşimle beraber anime çizmeye karar verdik ve bunun çizim sürecini araştırdık. Kardeşimin yazma kabiliyeti benden daha iyi olduğu için çizimlerimin kurgusunu kardeşime bıraktım. İlk komedi tarzı olsun istedik ve çizdik. Yaz tatilinde birinci kitabımızı bitirdik ve şuan ikincisini yapıyoruz. Yaptığımız çizgi roman serisi bittiğinde daha da geliştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

banner287

Ayşegül’ün kardeşi İlayda Şeker de, kendisinin kurgu ve yazma yeteneğini ablasının çizim yeteneği ile birleştirdiğini söyledi. İlayda Şeker, “Ablamla beraber bu işi televizyonda gördükten sonra etkilendik ve benzerlerini araştırdık. Bunun benzerinden bir sürü anime gördük. Bu animelerin mangalarını keşfettik. Ablamın çizim, benim de hikaye yeteneğim var. Çizimleri ablam yapıyor konularını ise ben yazıyorum. Böyle bir paylaşım yaptık aramızda. Türkiye’de manga ve animeyi bilen çok çok az kişi var. Manga ve animenin ününü Türkiye’de yaymak istiyoruz. İnsanların teknolojiyi gereksiz ve yanlış kullanmasından dolayı mangamızın konusunu bunun üzerine kurduk. Yeni çalışmamız da bu şekilde devam edecek” diye konuştu.


İki kardeşin babası Eyüp Şeker ise, kızlarının bu yeteneklerini geliştirmek için elinden geleni yapacağını ve milli eğitim yetkililerinden de destek istediğini ifade etti.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306