Altan ekonomide yeni yıl beklentilerini anlattı

Çerkezköy Ergene Havzası Sanayici ve İş Hayatı Derneği’nin düzenlediği konferansa konuşmacı olarak katılan Gazeteci-Yazar Mehmet Altan, güncel meseleler ışığında Türkiye ve Dünya ekonomisi değerlendirerek 2015 yılı beklentilerini anlattı.

Altan ekonomide yeni yıl beklentilerini anlattı
Çerkezköy Ergene Havzası Sanayici ve İş Hayatı Derneği’nin düzenlediği konferansa konuşmacı olarak katılan Gazeteci-Yazar Mehmet Altan, güncel meseleler ışığında Türkiye ve Dünya ekonomisi değerlendirerek 2015 yılı beklentilerini anlattı.

Çerkezköy Bakış -
Güncel Meseleler Işığında Türkiye ve Dünya Ekonomisindeki Değerlendirmeler, Trendler ve 2015 Beklentiler konulu konferansa katılan Gazeteci Yazar Prof. Dr. Mehmet Altan, ekonomideki beklentileri anlattı.
HALK EĞİTİM MERKEZİNDE DÜZENLENDİ
Önceki akşam saat 20:00’da Halk Eğitim Merkezinde Çerkezköy Ergene Havzası Sanayici ve İş Hayatı Derneği tarafından düzenlenen konferansın davetlisi Gazeteci Yazar Mehmet Altan olurken, konferansa Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı İmdat Özgür, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Hasan Demir ve çok sayıda davetli katıldı.
AÇILIŞ KONUŞMASINI ASBAŞ YAPTI
Düzenlenen konferansın açılış konuşmasını ÇESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Asbaş yaptı. Asbaş, “Bir ülkenin dünyada söz sahibi ve güçlü olabilmesi ne silah sayısına, ne askerinin çokluğuna ne de nüfusunun büyüklüğüne bağlıdır. Ekonomisi çarkına oturmuş demokrasiyi, adaleti halkın her kesimine eşit şekilde dağıtabilen ülkeler dünya da güçlü ülkeler arasındadır. Para ile işi olsun ya da olmasın herkesi ilgilendiren, özellikle de son zamanlarda sınırlarımızda yaşanan olayların siyasi ve ekonomik olarak ülkemize etkileri göz önüne alındığında önemli bir sunum yapılacaktır. ÇESİAD olarak bugün burada bizi kırmayıp aramıza katılan Mehmet Altan hocamıza teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.“ZEMİN KAYMASINDAN KAYNAKLANAN BELİRSİZLİKLER VAR”
ÇESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Asbaş’ın ardından konuşan Gazeteci-Yazar Mehmet Altan yaptığı konuşmada sanayi gelişimini anlattı.  Altan, “Sanayinin başladığı ama yerli yerine oturmadığı, bir taraftan eskinin hafif hafif buharlaşmaya başladığı ama yeninin de aynı hızla gelmediği, dikkatli bakar isen o gelişmeyi daha iyi okuyabileceğin ama günlük hayatla değerlendirirsen de sinirleneceğin bir yeniçağ. Bunun ne anlama geldiğini tam olarak kavrayabilmek için bunu bugündeki benzerleriyle kıyaslamak lazım. Bunun benzeri ne zaman oldu diye baktığımızda bu sizi ister istemez 1750 yıllarının İngiltere’sine 1789 Fransa’sına yani bir sanayi devriminin başladığı vakitlere götürüyor. Onlarla kıyaslamadığınızda bu değişimin bu kadar derinlemesine sarsıcı vasfını da anlamak güçleşiyor. Özellikle de gençler için, çünkü bu ruhsal bunalımları en azdıran şey belirsizlik. Gençlik zaten başlı başına belirsizlik dönemi bir de bu çağın getirdiği zemin kaymasından kaynaklı belirsizlikler var.” dedi.
“5 GENÇTEN BİRİ İŞSİZ”
Altan, işsizlik rakamlarının açıklanmasıyla her beş gençten birinin işsiz olduğunu kaydederken, “ Dünya’da bu rakam bu şekilde seyrediyor. Çünkü eski alışkanlıklara ait meslekler, yaşam biçimleri bitiyor. Dünya’da bugün itibaren baktığımızda fabrikada çalışan 100 çalışan varsa bu sayı şimdi ortalama 16’ya düştü. ABD’de ise 12’ye inmiş vaziyette. Teknoloji, robotlaşma arttıkça insan gücüne ihtiyaç kalmıyor. Aynı zamanda bu teknolojik gelişme çalışma zamanlarını azaltıyor. Ömrü uzatıyor ve geliri arttırıyor. Her yerde böyle değil tabii ki.  Bir taraftan güzel gelişmeler yaşanırken diğer yandan birçok insanın hala mahrumiyette yaşadığını görüyorsunuz. Sanayi devriminde olduğu gibi ilk önce çok ciddi krizler çıkıyor ancak sonra refah ve özgürlük artıyor.” diye konuştu.“KOL GÜCÜ ARTIK TEKNOLOJİYE BIRAKTI KENDİNİ”
Altan, “Kol gücünün yerini beynin emsal alındığı bir teknoloji aldı. O da bir şekilde aşılma evresinde. Herkes bilgisayar dönemi diyor ama İngiltere’deki ABD’deki çocukların eğitim müfredatına bakarsanız artık bilgisayar dönemi geçiyor yerine akıllı makineler dönemi geliyor. Akıllı makinelere çocukların alışması için ilkokul ve okul öncesi dönemde müfredata dersler ekleniyor. Bu süreç aslında 2008 krizinde dünya ile dünyadaki finansın eski modelleri üstünden para kazanma anlayışı arasında muazzam bir çatlama meydana geldi. Bu ikisi arasındaki ahenksizlik 2008 krizini oluşturdu.” şeklinde konuştu.
“AVRUPA’DA YENİ FİNANS SİSTEMİ KURMAKLA UĞRAŞIYOR”
Altan şunları söyledi: “AB, Ulus Devleti üzerinden bir birlik olamayacağını gördü, sanayinin yeniden şekillendirme zorlukları var. Kol gücüne ihtiyaç duyulmayan, yeni buluşların büyük zenginlik yarattığı dünyaya uyum çabaları var.  10 Kasım’da Dünya Formu’nun imalat sanayisindeki gelişmeler adı altında yayınladığı bir rapor var. Raporda en az para getiren şeyin üretimin kendisi olduğu yer alıyor. Standart olan şeylerden artık para kazanma zorluğu var. Üretim öncesi araştırma-geliştirme’ye ait para kazanmak olanağı. Ve lojistik zincirlerinde yeni bir buluş yapar isen üretimin kendisinden daha büyük bir kazanç söz konusu.  Eskiden Türkiye’de de dünyada da klasik sanayi döneminde de her şey denetim halindeydi, ama bu hem fizikteki değişimler hem teknolojinin içindeki nitelikler yaşam biçimini ve düşünce modellerini de değiştirmeye başladı.”

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 17:34

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510