Dünyanın ortak Mirası ‘Ebru Sanatı’

24-29 Kasım tarihinde Fransa’nın Başkenti Paris’te düzenlenen yapılan Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetler arası komite toplantısında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurmu (UNESCO) tarafından Ebru Sanatı ‘Dünyanın Ortak Mirası’ kabul edildi.

Dünyanın ortak Mirası ‘Ebru Sanatı’
24-29 Kasım tarihinde Fransa’nın Başkenti Paris’te düzenlenen yapılan Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetler arası komite toplantısında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurmu (UNESCO) tarafından Ebru Sanatı ‘Dünyanın Ortak Mirası’ kabul edildi. Ebru sanatçısı ve Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Can yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 6 yıldır bu projeyle uğraşıyorum. Bundan tam 2 yıl önce UNESCO Paris merkez binasının önünde kendime bir söz verdim. UNESCO binasını boydan boya Ebru ile kaplayacağım ve Ebru Sanatının gelecek kuşaklara aktarılması için elimden gelen her türlü çabayı sarf edeceğim. Şu an Paris'te Türk bayrağını göndere çektik ve sanırım böylelikle sözümü tutmuş oldum” ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış -
Ebru Sanatı Paris’te düzenlenen yapılan Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetler arası komite toplantısından zaferle döndü.
TÜRK BAYRAĞINI DALGALANDIRDIK
Paris’te yapılan Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetler arası komite toplantısında Dünya’nın ortak mirası kabul edilen Ebru Sanatını icra eden Minyatür ve Ebru Sanatçısı Suna Selma Koçal yaptığı açıklamada, “Bugün burada bir tarih yaşandı. Bir Türk olarak bu mücadelenin kalbinde olmak bana büyük bir onur verdi. Ebru Sanatımız artık dünyanın ortak mirası olarak kabul edildi. Tarih bu mücadelenin içinde olanları basta Atilla Can'ı ve hepimizi asla unutmayacak. Emeği geçenleri ayakta alkışlayacaktır. Tek hedefimiz Canım Türkiye'min bayrağını dalgalandırmaktı” dedi.
TALEPTE BULUNDU
2009 yılında Ebru Sanatçısı olan Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcı Atilla Can
UNESCO ve Birleşmiş Milletlere gönderdiği dilekçelerle başlayan serüven, zaferle sonuçlandı. Yazdığı dilekçelerde, Ebru Sanatının gelecek kuşaklara aktarılması, Ebru Sanatının koruma altına alınması ve dünyada her yıl Eylül ayının ikinci Cumartesi gününün ‘Dünya Ebru Günü’ olarak kutlanmasını talep etti.
banner287SÖZÜMÜ TUTTUM
Ebru sanatçısı ve Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Can yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 6 yıldır bu projeyle uğraşıyorum. Bundan tam 2 yıl önce UNESCO Paris merkez binasının önünde kendime bir söz verdim. UNESCO binasını boydan boya Ebru ile kaplayacağım ve Ebru Sanatının gelecek kuşaklara aktarılması için elimden gelen her türlü çabayı sarf edeceğim. Şu an Paris'te Türk bayrağını göndere çektik ve sanırım böylelikle sözümü tutmuş oldum” ifadelerini kullandı.
KÜLTÜREL MİRAS SAYISI 12’YE ÇIKTI
UNESCO toplantılarını takip etmek üzere Paris'e giden Can, yapılan görüşmelerde konuya 4 ülkenin engel olmak istediğini ifade ederek, “Hedefimiz buradan zaferle dönmekti ve bunu başardığımız için çok mutluyum. Ebru sanatı UNESCO insanlığın somut olmayan Kültürel mirası temsili listesine kabul edildi ve Türkiye’den listeye giren kültürel miras sayısı da 12’ye çıkmış oldu. Bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan ve destekleyen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 14:17

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510