Engelsiz hayat için yürüdüler

Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olması dolayısıyla yürüyüş gerçekleştirdiler.

Engelsiz hayat için yürüdüler
Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olması dolayısıyla yürüyüş gerçekleştirdiler. Atatürk Caddesi boyunca yürüyüş yapan engelliler, yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması düzenlediler.

Çerkezköy Bakış -
TSD Çerkezköy Şubesi Engelliler Günü dolayısıyla yürüyüş gerçekleştirdi.YÜRÜYÜŞE GENİŞ KATILIM YAŞANDI
Dün saat 12:30’da Pera Villa Pastanesi önünde toplanan Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezkö Şubesi üyeleri ve yönetimine Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Reşat Bahar, CHP Çerkezköy Kadın Kolları Başkanı Ebru Alaca, CHP Çerkezköy İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Serkan Karagöz, Serkan-Müjgan Karagöz Özel Eğitim Uygulama Merkezi Okul Aile Birliği Başkanı Müjgan Karagöz ve çok sayıda engelli vatandaş eşlik etti.
CADDE BOYUNCA YÜRÜDÜLER
Bir araya toplanan kalabalığın ardından TSD Çerkezköy Şubesi ve Serkan-Müjgan Karagöz Özel Eğitim Uygulama Merkezi Okulu öğrenciler Atatürk Caddesi boyunca yürüdü. Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanında toplanan engelliler basın açıklamasında bulundu.BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR
Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanında toplanan engelliler basın açıklamasında bulundu. Basın açıklamasını yapan TSD Çerkezköy Şubesi Üyesi Halka İlişkiler Sorumlusu Meral Dağaşan, “Türkiye, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları sözleşmesini kabul eden ilk ülkelerdendir. Engelli Hakları Sözleşmesinin, devlete yüklediği en önemli görevlerden birisi engellilerin birey olarak gerektiğinde tek başsına hayatını sürdürebilmesi için gereken olanakların sağlanmasıdır. İnsan onuruna yaraşır, yeterli gelir sağlanmasıdır. Kamusal alanlara, kamu hizmetlerine yeterli erişim koşullarıdır.” dedi.
“KOŞULLAR SAĞLANMIYOR”
Çalışma koşulları sağlanmış istihdamdır diye Dağaşan, “Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak, hükümet olarak, yerel yönetimler olarak bu sözleşmenin gereklerini yerine getirmekte yeterli gayreti, özeni, isteği göstermekten uzak kalmaktadır. Kabul edilen yasalar, yayınlanan yönetmelikler ve diğer hukuki düzenlemeleri, Bakanlar Kurulu kararları talimatlar uygulamada karşılık bulmamaktadır. Farklı bir deyişle devlet kendi koyduğu kurallara, kendisi uymamakta, seçilmiş veya atanmış kamu görevlilerini denetlememektedir.” İfadelerini kullandı.
“SADECE BELİRLİ GÜNLERDE OLMASIN”
Siyasi partilerin engellileri sadece belirli günlerde hatırlamaması gerektiğini söyleyen Dağaşan, “Bu durum değişmelidir, siyasi kurumlar, toplumlar ve tüm kurumlar engellilerin haklarına saygı göstermeli, üstelendikleri görevleri, sorumlulukları yerine getirmelidir.” diye konuştu.“İNSANCA ONURLU BİR YAŞAM İSTİYORUZ”
İnsanca olumlu bir yaşam istediklerini vurgulayan Dağaşan, “Tüm siyasi partilere, hükümete, yerel yönetimlere, kamu görevlilerine, iş adamlarına ve tüm topluma sesleniyoruz; hukuka, kurallara, standartlarına uyun ya da uyulmasını sağlayın. Engelsiz bir dünya yaratmanın mümkün olduğunu biliyoruz. Ülkemizdeki engellerin kaldırılması için her vatandaşımızı desteğe ve etkin katılıma davet ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 17:48

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510