Esnaf ve sanatkar kredilerinde faizler düşürüldü

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Muzaffer Yaztepe, esnafın kullandığı kredilerin faiz oranlarında değişikliğe gidildiğini söyledi. Yaztepe, bir yıla kadar vadeli kredilerde faiz oranının yüzde 5’ten yüzde 4'e, bir yıldan fazla olan kredilerde yüzde 7.8’den yüzde 5’e çekildiğini açıklayarak, banka istihbarat ücretinin ise tamamen kaldırıldığını söyledi.

Esnaf ve sanatkar kredilerinde faizler düşürüldü
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Muzaffer Yaztepe, indirime gidilen faiz oranları ile ilgili bilgi verdi.
“FAİZ İNDİRİMİNE GİDİLDİ’’
Muzaffer Yaztepe, 1 Mayıs’tan itibaren esnafların Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’nin kefaletiyle Halkbank’tan kullanacağı kredilerde faiz indirimine gidildiğini söyledi. Yaztepe “Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri kefaleti ile Halk Bankası kaynaklarından esnaf ve sanatkarlara 2013 yılında kullandırılacak kredilere ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bilindiği üzere esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifleri kefaletiyle Halk Bankası tarafından kullandırılan kredilerde hazinece sağlanan reel faiz destek oranı 1 yıla kadar vadeli kredilerde yüzde 50, 1 yıldan uzun vadeli kredilerde ise yüzde 35 olarak uygulanmaktaydı.’’ Dedi.
“YENİ ORANLAR AÇIKLANDI’’
Başbakan Erdoğan’ın Ankara Ticaret Odası'nda düzenlediği Esnaf Bilgilendirme toplantısında esnafın kullandığı krediler için yeni faiz oranlarını açıkladığını ifade eden Yaztepe şöyle devam etti: “Merkez birliğimizce yapılan girişimler sonucu limitine bakılmaksızın 1 Ocak 2013-31 Aralık 2013 tarihleri arasında kullandırılacak krediler ile kararın yayımlandığı 8 Nisan 2013 tarihine kadar kullandırılan kredilere ve daha önce kullandırılıp bakiyesi 2013 yılına devreden kredilere yüzde 50 faiz desteği sağlanmıştır. Söz konusu Bakanlar Kurulu kararında yapılması sağlanan bu düzenleme ile 2013 yılına devreden kredilerin faiz oranlarında yüzde 1.8 gibi bir düşüş sağlanmıştır.’’
banner287
İŞTE YENİ ORANLAR
Yaztepe ‘Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, bir yıla kadar vadeli kredilerde faiz oranını yüzde 4'e, bir yıldan fazla olan kredilerde de faiz oranını yüzde 5'e çektiklerini, aradaki farkı yine hazinenin karşılayacağını söyledi.’ Diyerek “Ayrıca önceki kredi toplam kesintilerinin yüzde 8 olduğunu, yeni kredi kesinti oranının ise yüzde 5’e düşürüldüğünü, kredinin bitiminde bloke sermeye kesintisi iade oranının yüzde 1.5 olacağını, kişiye kesinti yansımasının toplamda yüzde 3.5 olacağını ayrıca banka istihbarat kesintisinin kaldırıldığını müjdelemiştir. “ diye konuştu.
“TALEPLERE YARDIMCI OLMAYA HAZIRIZ’’
Esnaf ve sanatkarlara sağlanan kolaylıkların hayırlı olmasını dileyen Muzaffer Yaztepe “Kredi kullandırmada her hangi bir sıkıntı söz konusu değil, üst limitimiz 100 bin TL’yi kredi kefalet edebiliyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımızın istek ve taleplerine yardımcı olmak için her zaman hazırız.’’ İfadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510