Evde HANIM, İnşaatta İŞÇİ...

Erkeklerin masabaşı iş aradığı, ev hanımlarının ‘ev işi’ yapmaktan şikayet ettiği günümüzde, eşiyle birlikte, ekmeğini inşaatlarda çalışarak kazanan 43 yaşındaki Nuriye Şahin, günde yaklaşık 9 bin tuğla taşıyarak evine ekmek götürüyor.

Evde HANIM, İnşaatta İŞÇİ...
Erkeklerin masabaşı iş aradığı, ev hanımlarının ‘ev işi’ yapmaktan şikayet ettiği günümüzde, eşiyle birlikte, ekmeğini inşaatlarda çalışarak kazanan  43 yaşındaki Nuriye Şahin, günde yaklaşık 9 bin tuğla taşıyarak evine ekmek götürüyor. ‘Mecburiyetten olmasa kim tuğla taşır’ diyerek işinin zorluğuna dikkat çeken Nuriye Şahin “Helal kazanılan her para kutsaldır. Yaptığım işle gurur duyuyorum.” diye konuştu.

Çerkezköy Bakış -
Nuriye Şahin, eşi ve çocuklarıyla birlikte, iki yıl önce İstanbul’dan Çerkezköy’e taşındı. Eşi inşaatlarda çalışan Nuriye Şahin de, evinin geçimine katkı sağlamak için bir süre iş aradı.
TUĞLA TAŞIYOR
Aynı zamanda çocuklarına da bakabileceği bir iş arayan 43 yaşındaki Nuriye Şahin, eşiyle birlikte inşaatlarda yük taşımaya karar verdi. O tarihten itibaren, eşiyle birlikte inşaatlarda tuğla, beton ve diğer malzemeleri taşıyan Nuriye Şahin, ekmek parası kazandığı zor işinden hiç mi hiç şikayet etmiyor.
ZOR AMA KUTSAL
İşinin zor olduğunu ama helal para kazanmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen Nuriye Şahin “Tabiki bizim işimiz kolay değil. Günde 9 bin civarında tuğla taşıyoruz. Ama alınterimizin karşılığı bize bu zorluğu unutturuyor. Helal kazanılan her para kutsaldır. Zor da olsa, yaptığım işle gurur duyuyorum.” Diye konuştu.
banner28740 YAŞINDAN SONRA İŞ VERMİYORLAR
Daha rahat bir işte çalışmayı kendisinin de istediğini ancak çoğu kez şartların buna izin vermediğini dile getiren Şahin “Ben 43 yaşındayım. Genellikle 40 yaşından sonra kadınlara iş bulunmuyor. Fabrikalarda günde 12-14 saat arası çalışma saatleri var ama hak edilen para verilmiyor. O kadar saat çalışınca evde yemek yapmaya, temizlik yapmaya, çocuklara bakmaya vakit kalmıyor. Ben hem eşim ile birlikte çalışıyorum, hem de eve gidip yemeğimi yapıp çocuklarıma vakit ayırabiliyorum.” İfadelerini kullandı.
KADIN İSTERSE, ZOR İŞ YOK
Kendisini tuğla taşırken görenlerin zaman zaman şaşırdığını söyleyen Nuriye Şahin “Kadın isterse her şeyi yapar. Dışarıdan bakıldığında çok zor duruyor, ama işin içine helal kazanç girince, hiç birşey imkansız değil. Şartlar bu işi yaptırdı bize, biz de alnımızın akıyla çalışıyoruz. Günde ortalama 9 Bin tuğla indiriyoruz kar, kış, soğuk demeden evimize ekmek götürmek için ter akıtıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 19:25

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510