Göz tembelliği nasıl tedavi edilir?

Özel Çerkezköy hastanesi göz hastalıkları uzmanı Dr. Ayhan Sandal göz tembelliği (Ambiyopi) hastalığı ile ilgili açıklamalar yaptı. Göz tembelliği hastalığının önemli bir hastalık olduğunu belirten Sandal,” bu hastalık özellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen bir hastalıktır. Hastalığın en önemli tedavisi erken teşhistir.” şeklinde konuştu.

Göz tembelliği nasıl tedavi edilir?
ÇerkezköyBakış - Özel Çerkezköy Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayhan Sandal göz tembelliği (Ambiyopi) hastalığı ile ilgili bilgi verdi.
GÖZ TEMBELLİĞİ (AMBİYOPİ) NEDİR?
Günümüzde bebek ve çocuklarda sıkça rastlanmaya başlanan göz tembelliği ile ilgili bilgi veren Sandal,”Bebeklerin doğduklarında tam ve iki gözle birden üç boyutlu görmeleri mümkün değildir. Yaş ilerledikçe görme güçleri ve beyinde üç boyutlu algılama özelliği gelişir. İlk 7–9 yaş içinde görme sistemi tam olarak gelişir ve daha sonra belirgin bir değişiklik olmaz. Eğer bir göz, gözlükle ve ameliyatla düzeltilmesine rağmen tam göremiyorsa ve iki göz arasında 2 sıra ve daha fazla görme gücü farkı varsa göz tembelliğinden (ambiyopi) bahsedilir, kişinin üç boyutlu görmesi bozulur. Bazı mesleklerde (askerlik, pilotluk gibi) göz tembelliği olanlar yer alamazlar.’’ İfadelerini kullandı.
BİRÇOK NEDENİ VAR
Gözlerin normal kullanılmasını engelleyecek ve gelişimini engelleyecek durumlarda ortaya çıktığını belirten Dr. Ayhan Sandal,” Birçok vakada ambiyopi nedeninde genetik bir yatkınlık bulunmaktadır. Bu yüzden ailesinde ambiyopi hikâyesi bulunan çocukların erken yaşlarda göz doktorunca muayene edilmesi önemlidir. En önemli dört nedeni şaşılık, refraktif farklılık, göz dokularının gerçirgenliğini bozulması ve ger iki gözde ileri derecede yüksek kırma kusurudur.’’ Dedi.  
GÖZ TEMBELLİĞİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?
Göz tembelliğinin oldukça zor bir teşhis süreci olduğunu belirten Sandal, şöyle devam etti: “Çocukların görme muayeneleri 3-4 yaş öncesinde oldukça güçlük arz eder. Daha küçük çocuklarda ve bebeklerde sağlam gözün doktor tarafından elle kapatılması halinde tepkiyi değerlendirmek gibi bir takım yöntemlerle göz tembelliği olan göz tespit edilmeye çalışılır. Gözlerde herhangi bir kayma olup olmadığını muayene edilir. Daha sonra kırıcı ortamlarında (kornea, göz merceği gibi) herhangi bir bulanıklık olup olmadığına bakılır, göz bebeğini damla ile genişletilerek, her iki gözün refraksiyon (kırma) değerleri ölçülür. Burada önemli olan nokta özellikle bir gözde, diğerinin çok üzerinde bir kırma kusuru olup olmadığıdır. Bunun dışında her iki gözdeki yüksek kırma kusurları da dikkate alınır. Kırma kusuru muayenesi dışında retina (gözün arkasındaki ağ tabaka) ve optik sinir (görme siniri) muayenesi de yapılarak muayene tamamlanır.”
 GÖZ TEMBELLİĞİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
banner287
Göz tembelliğinde tedavinin esasının gözdeki görmeyi bozan patolojinin en erken zamanda ortadan kaldırılması olduğunu söyleyen Dr.Ayhan Sandal, ”Gözlük verilebilir. Şaşılık gözlükle düzeltilebilir. Eğer katarakt varsa veya görmeyi engelleyen bulanık ortam mevcutsa, şaşılık gözlükle düzelmiyorsa bunun ameliyatla düzeltilmesi gerekir. Ayrıca zayıf gözün daha çok çalışması sağlanmaya çalışılır. Bu, sağlam gözün özel bir bandajla haftalar bazen aylar boyunca kapatılması ile yapılır. Önce gerekli olan reçete edilir. Çocuk bunu kullanmaya başlar ve kapama tedavisi yapılır. Şaşılıkta eğer bir cerrahi müdahale yapılacaksa genellikle önce göz tembelliği giderilmeye çalışılır. Ameliyat öncesi belli bir dönem kapama tedavisi yapılır, ameliyat uygulanır, daha sonra bir müddet daha kapama yapılmaya devam edilir. Bundan sonrası ise tamamen sizin sabrınıza kalmıştır. Çocuklar kapama yapılmasından hiç hoşlanmazlar ve bunu reddederler. Ancak ebeveyn olarak bu dönem, evebeynlerin ilgi ve sabrıyla başarılı bir şekilde yaşanabilir. Yaşamları boyunca göz tembelliklerinin mevcudiyeti nedeniyle yaşayacakları sıkıntıları düşünerek çocuklara sabırla yaklaşılmalıdır.” Dedi.
 GÖZ TEMBELLİĞİ NEDEN TEDAVİ EDİLMELİDİR?
Göz tembelliği sorununun Gözlük vermekle veya cerrahi müdahale ile çözülebileceğini belirten Sandal önemli bir ayrıntıya dikkat çekerek, “Fakat göz doktorunuz göz tembelliğinin kendisini de tedavi etmelidir. Eğer göz tembelliği tedavi edilmezse çeşitli problemler görülebilir. Ciddi ve kalıcı görme kusuru gelişebilir, derinlik algılamasında kayıp olur. Eğer normal gözde hastalık veya yaralanma olursa, ömür boyu az görmeyle sonuçlanabilir. Aileler çocuğunun bu tedaviyi gerçekleştirmesinde yardımcı olmalıdır. Çocuk gözlerinin kapatılmasından hoşlanmayacaktır. Fakat ebeveyn olarak, yapılan her şeyin onun iyiliği için olduğuna inanmalı, sizi anlayacak çağda ise ona da anlatmalısınız. Başarılı bir tedavi için ailenin ilgi ve işbirliği gereklidir.” uyarısında bulundu.
GÖZ TEMBELLİĞİYLE ETKİLİ MÜCADELE İÇİN NE GEREKİR?
Başarıda en önemli noktanın teşhis zamanına bağlı olduğuna dikkat çeken Sandal,”Eğer erken teşhis ve düzenli tedavi yapılırsa çoğu kez normal görmeye ulaşabilir. 9 yaş sonrasında yapılacak kapamanın herhangi bir faydası olmaz. Katarakt gibi sebeplerle ortaya çıkan göz tembelliklerinde erken bebeklik döneminde cerrahi ve kapama tedavileri ile müdahale yapılır.” İfadelerini kullandı.
GÖZ MUAYENESİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?
Son olarak göz hastalıkları ile ilgili mücadeleye de değinen Dr. Ayhan Sandal,” Tüm çocuklar doğumda, 1 yaşında, 4 yaşına gelmeden önce herhangi bir sorun olmasa da mutlaka bir göz doktoru tarafından muayene edilmiş olması gerekir. Bu arada doğumdan itibaren hem ailenin hem de çocuk doktorlarının bazı tespitleri ile gerekli hallerde, çok erken dönemlerde de göz muayenesi yapılabilir.” Dedi.
Haber: Savaş Akyıldırım

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306