Kalitede mükemmellik nasıl yakalanır?

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi, Trakya Gönüllüleri ile Kalder işbirliğinde OSB Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Kurumsallaşma ve İletişim’ konulu sempozyumda konuşan Kalder Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan, Kalder’in bilgi paylaşımına değinerek “Kalite ışığının yaygınlaştırılması, sürdürülebilirlik kavramının toplumun içerisine yerleştirilebilmesi ancak böyle çabalarla mümkün olur. Mükemmele bilgiyi paylaşırsak ulaşabiliriz.’’ şeklinde konuştu.

Kalitede mükemmellik nasıl yakalanır?
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi ev sahipliğinde ‘Kurumsallaşma ve İletişim’ konulu’ sempozyum düzenlendi.
SEMPOZYUM DÜZENLENDİ
OSB Konferans Salonu’nda dün saat 13.00-17.00 arasında düzenlenen sempozyuma Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Gökhan İnce, ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, Kalder Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan, Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Ahmet Gayretli, Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlileri, fabrika yöneticileri ile insan kaynakları sorumluları katıldı.
TEŞEKKÜR ETTİ
Geniş katılımla gerçekleştirilen sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştirmek üzere kürsüye gelen ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, Kalder’e böyle bir etkinliğe imza attığından dolayı teşekkür ederek, “Günümüzde en önemli unsuru olan bilgiyi bu tür çalışmalarıyla bizimle paylaşan Kalder’e bir kez daha teşekkür ediyorum. Paylaşım çok güzel, bizler de ÇOSB olarak bu tür bir paylaşıma ev sahipliği yaptığımız için gururluyuz. Önümüzdeki günlerde bu toplantıları daha güzel ortamda yapabilmek için bizler de çalışıyoruz. Kısmet olursa bir yıl içerisinde yeni konferans salonumuzu tamamlayacağız.’’ Dedi.“OKULA SAHİP ÇIKALIM’’
Çerkezköy OSB’nin sürekli eğitimin yanında olduğunu belirten Özdoğan,  Özel Çerkezköy OSB Anadolu Teknik Lisesi’nin kuruluş sürecinden bahsetti. Herkesten okulu sahiplenmelerini isteyen Özdoğan şöyle devam etti: “Bu okulu sahiplenirsek başarılı olacağımızı düşünüyoruz. Açtığımız okul Türkiye’de şu an 2 örnekten bir tanesidir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışma kapsamında kalifiye personel ihtiyacı olan sanayi bölgelerinde endüstri meslek liselerinin kurulup yönlendirilmesi şeklinde bir adım atıldı. Biz de bu okulu onun için açtık. Buradaki başarı, Türkiye’deki bundan sonraki endüstri meslek liselerinin geleceği hakkında da bilgi verecek, bunun için de bu okulu çok önemsiyoruz.’’
 “ÇOSB TRAKYA KAPSAMINDA BİLGİ PAYLAŞILAN PLATFORMDUR’’
Özdoğan’ın ardından kürsüye gelen Kalder Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan, ‘Bu çatı Çerkezköy dışında tüm Trakya kapsamında bilginin paylaşıldığı bir platform haline geldi.’ Diyerek “Bilgiye önem veren Kalder’in gerçekleştirdiği bu bilgi paylaşımı çok önemli ve tür etkinliklerle kıyaslama ortamı oluşturulması çok önemli. Kalite ışığının yaygınlaştırılması, sürdürülebilirlik kavramının toplumun içerisine güzelce her biriminde yerleştirilebilmesi ancak böyle çabalarla mümkün olur. Tüm bunların akabinde gerçekleştirilmek istenen mükemmeliyetçilik sadece özel sektörün girişimleri ile değil kamunun da desteğiyle gerçek olur.’’
“MÜŞTERİ, ÇALIŞAN VE İŞLETMENLERLE AHENK YAKALANIR’’
Doğan, küresel rekabet ortamında Türkiye’nin dünya sıralamasında 43’üncü sırada olduğunu ifade ederek, “Ama bakıldığında insani gelişmişlik gibi farklı konularda ülke olarak gerilerdeyiz. Buradaki eğitimle birlikte ise verilen tüm çabalar Türkiye’yi ileriye götürmek içindir. Aslında bunlar da insan yaşamının daha güzele gitmesi gibi bir tek çabayı hedefliyor. Bunu da çalıştığımız işletmelerdeki katma değeri büyüterek, oluşturduğumuz değerlere değer katarak sağlayabiliriz. Bunun için de çalışanlar, müşteriler ve işletmenler arasında bir ahenk gereklidir. İşte bu ahengi kurabilirseniz kurumsallaşmış mutlu bir topluluk oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte kurumlarda aidiyetlik kavramı da artarak pek çok olumlu sonuca ulaşmak mümkündür.’’ Değerlendirmesinde bulundu.
banner287KALDER’İN AMAÇLARINDAN BAHSEDİLDİ
Kalder Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan’ın konuşmasının ardından Zorlu Teks Yönetim Sistemleri Şefi Anıl Oğuz, Trakya Kalite Gönüllüleri’nin amaçlarından bahsederek “2011 yılında başladığımız çalışmalarımızla birlikte bölgemizde kalkınmayı, kaliteyi geliştirmeyi ve sürekliliği amaçlıyoruz. Bu hedefle çıktığımız yolda oluşturulan projelere de ÇOSB Müdürlüğü, Kalder, Yünsa A.Ş, B/S/H Ev Aletleri A.Ş, Arçelik A.Ş, Zorlu Teks Tekstil, Hema Endüstri A.Ş ve Denge Kimya gibi sanayilerimiz sosyal sorumluluk bilinci kapsamında destek vermektedir. Misyonumuz ise bölgedeki firmalarda Kalite Bilinci uyandırıp kurumsal gelişimine katkıda bulunarak firmaların ileriye dönük kendi içlerinde farkındalık oluşturmasını sağlayarak, mükemmellik kültürünü ise içselleştirmektir.’’ İfadelerini kullandı.
“ÖNCE İNSANI ÖNEMSİYORUZ’’
Programda , ‘İnsan Odaklı Yönetim: Önce İnsan’ konusunda sunum yapan Hugo Boss Üretim Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Kazım Saver ise, kurum olarak 2005 yılından bu yana OPEX adı altında mükemmellik günleri yaptıkları bilgisi vererek, “Kurum olarak önce insanı önemsiyor. Ve tüm çalışanlarımızdan adil olmalarını bekliyoruz. Bunun yanında personelimizden takım ruhu bekliyor, herkesin kendini geliştirmesini istiyoruz.’’ Dedi.“HERŞEYE MAYDONOZ OLUNSUN DİYE MAYDONOZ DAĞITTIK’’
“Meraklı olmak iyidir, meraklı olun’’ tavsiyesinde bulunan Saver, “Merak her zaman doğru şeyler getirmez, ama siz yine de her şeye maydanoz olun. Yanlışlar da doğruya götürmede bir araçtır. Biz firmamızın yemekhanelerinde meraklılık konusuna dikkat çekmek için defalarca maydanoz da dağıttık. Bunun yanı sıra endüstriyel yaklaşımı ve liderlik prensiplerini de çok önemsiyoruz.’’ Şeklinde konuştu.
SUNUMLARLA DEVAM ETTİ
Konuşmaların ardından program; Arçelik AŞ Kurutucu ve Elektrik Motorları Direktörlüğü İnsan Kaynakları Yöneticisi Erdoğan Kocagil’in ‘İşe Alma ve Yerleştirme’, BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret AŞ’den O.Faruk Kapu’nun ‘Performans Yönetimi’, Cuno Grup-Cuno Tekstil Genel Koordinatörü Mithat Samsama’nın ‘Hazır Giyim Sektöründe EFQM Mükemmellik Uygulamaları’, Hema Endüstri AŞ Kalite Güvence Müdürü Erdal Deniz’in ‘Tanıma, Takdir ve Ödüllendirme’, Bosch San.ve Tic. AŞ İnsan Kaynakları Ülke Direktörü Lami Yağcılarlıoğlu’nun ‘Kurumsallık ve Lider Yetiştirme’ konularında sunum yapması ile devam ederken, sunum yapanlara program sonunda plaket takdim edildi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306