Kaplan: Her ilçede adaylarımız büyük oranda belli

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Çerkezköy’de çeşitli ziyaretlerde bulundu. Yerel seçim ve CHP ile yapılan ittifak ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Kaplan, adaylarının büyük ölçüde belirlendiğini ifade ederek, “Her ilçede adaylarımız büyük oranda belli. İttifak konusunu bekliyoruz. Burada CHP’nin tüm belediyeleri almış olmasından dolayı bir güç şımarıklığı, AK Parti’de ise iktidar şımarıklığı var. Biz mütevazı bir şekilde kendi başkanlarımızı çıkartmak istiyoruz.” dedi.

Kaplan: Her ilçede adaylarımız büyük oranda belli

Çerkezköy Bakış - İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Kapaklı ziyaretinin ardından İYİ Parti Çerkezköy İlçe Teşkilatını ziyaret etti. Kaplan’ı İYİ Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Yasemin Altın Erseçkin ve yönetim kurulu üyeleri ve partililer karşıladı. Kaplan daha sonra Çerkezköy Esnaf ve Sanatkârlar Başkanı Ali Bozdağ’ı ziyaret etti. Bozdağ, ziyaretten dolayı Kaplan’a teşekkür etti.

Çerkezköy programında gazetecilere açıklamalarda bulunan İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan,  tarım konusuna değindi. Kaplan, “Trakya’nın tarım alanlarının son zamanlarda sanayi, ulusal projeler, karayolları, demiryolları, doğalgaz boru hatları ve özellikle kum ocakları gibi sebeplerle amaç dışı kullanılması nedeniyle; tarım toprakları tamamen tehdit altında. Ve bu topraklar her geçen gün azalmakta. Ergene’de çevre kurtarma projelerine rağmen kirletici unsurlarda herhangi bir gelişme henüz olmamış zaman zaman çevre şikâyetleri de sürmektedir. Dolayısıyla Ergene’nin kirliliği, sağlıklı gıda üretiminde de bir tehdittir.” dedi.

EĞİTİMDE SORUNUN EHLİYETSİZ VE LİYAKATSIZ KİŞİLER YÜZÜNDEN OLUŞTUĞUNU İFADE ETTİ

Eğitimde yaşanan sorunları gerçek boyutları ile ortaya koyup bunlara uygulanabilir çözümler üretmeyi sorumluluklarından bir tanesi olarak gördüklerini belirten Kaplan, “İYİ Parti konumunun yüklendiği sorumlulukların bilincinde olan bir siyasi parti olarak ülkemizde ve ilimizde eğitimde yaşanan sorunları gerçek boyutları ile ortaya koyup, bunlara uygulanabilir çözümler üretmeyi asli sorumluklarından biri kabul etmektedir. Yarınlarımızı sağlıklı şekillendirebilmek için dünden bugüne şehrimizin ve ülkemizin eğitim hareketini mercek altına almamız gerekmektedir. Bu anlamda eğitim durumunu ve fiziki yapılanmayı, matematiksel veriler ve istatistikî bilgiler merceğinde gözden geçirdik. 2018 de yapılan merkez sınav sonuçları incelendiğinde; Tekirdağ 81 il arasında 45. sırada yer almıştır. Türkçede 43. sırada, Matematik 46., Fen Bilgisi 44., TC İnk Tarihi ve Atatürkçülük 59., Din Kültürü 58. ve Yabancı dilde 37. sırada yer almıştır. Bu sonuçlar bulunduğu coğrafya ve veli ilgisi beraber düşünüldüğünde çok yetersizdir. Tüm bu başarısızlığın en temel sebebi başta okul yöneticilerine bizden olsun anlayışıyla getirilen ehliyetsiz ve liyakatsiz kişilerdedir. İlimiz genelinde 782 okul ve kurum bulunmakta olup, 7304 derslikte 180 bin öğrenci eğitim görmektedir. 10 bin 735 öğretmenin yüzde 10’u ders ücreti karşılığı olarak görev yapmaktadır. İl çapında derslik başına düşen öğrenci sayısı ilkokul artı ortaokulda 26, genel orta öğretimde 22, mesleki ve teknik okullarımızda ise 20’dir. Başta Çorlu, Çerkezköy, Kapaklı, Saray ve Ergene’de 39 okulumuz ikili öğretim yapmaktadır. İlimizde yılda 32 bin 588 kişilik nüfus artışı vardır. Artan nüfusun yüzde 20’si öğrenci varsayıldığından 6 bin 500 civarında nüfus artışından dolayı her yıl öğrenci sayımız artmaktadır. Her 20 öğrenciye bir derslik düşünüldüğünde her yıl 300 civarında yeni dersliğe ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da 30 yeni kurumun açılmasını gerektirmektedir. 2019 da okullarımızın hükümet programında bahsedildiği gibi normal eğitime geçmesi için ikili öğretim yapan 39 kurumumuza ilave olarak artan nüfusa da 30 yeni kurumun açılması gereklidir.” ifadelerini kullandı.

“ADAYLARIMIZ BÜYÜK ÖLÇÜDE HAZIR”

Adaylarının büyük ölçüde belirlendiğini ifade eden Kaplan, “Her ilçede adaylarımız büyük oranda belli. İttifak konusunu bekliyoruz. Tekirdağ’da 11 ilçede de kendi adayımızla çıkmak istiyoruz. 21 ilde ittifak kararı alındı ilçeden konusu görüşülüyor. Burada CHP’nin tüm belediyeleri almış olmasından dolayı bir güç şımarıklığı, AK Parti’de ise iktidar şımarıklığı var. Biz mütevazı bir şekilde kendi başkanlarımızı çıkartmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“İSTEDİKLERİ OYU ALMAZLARSA TEKRAR GÜNDEME GELECEKTİR”

Termik Santral konusuna da değinen Kaplan, “Termik Santral konusu sadece söz ile kapatılacak bir konu değildir. Bu konu ile ilgili yazılı bir belge de versinler ‘Burada bizim dönemimizde Termik Santral yapılmayacak’ diye. Termik Santral’in bu bölgede istedikleri oyu alamazlarsa tekrar gündeme geleceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306