Kızılpınar’dan Paris’e bir başarı öyküsü

Daha 18 yaşında genç bir delikanlı iken ‘çalışmak’ için Kızılpınar’a gelen Dilaver Burak, 25 yaşında gittiği Fransa’da yıllık 10-12 milyon euro ciro yapan iki inşaat şirketinin patronu olarak Kızılpınar’a geri döndü. Babaları Muhyettin Burak’ın önderliğinde hem Fransa, hem de Trakya’da emin adımlarla ilerleyen Burak İnşaat, inşaat sektöründe yakaladığı başarıyı market sektöründe de sürdürdü. Sahibi bulundukları İdeal Süper Marketleri sayısını 3 yılda 3’e çıkaran 4’ncü şubenin hazırlıklarına başlayan Dilaver Burak’ın hedefi Çerkezköy’e Orion tarzında bir AVM kazandırmak.

Kızılpınar’dan Paris’e bir başarı öyküsü
ÇERKEZKÖY’ÜN PARASI DIŞARIYA AKIYOR
Çerkezköy’de süper marketler ile hipermarketlerin çoğunun dışarıdan gelerek Çerkezköy’e yatırım yapan firmalar olduğunu söyleyen Dilaver Burak, İdeal Süper Marketleri olarak kendilerinin ise yerli yatırımcı olduğunu ifade etti. Dışarıdan gelen marketlerin Çerkezköy’den topladıkları yüz binlerce Lira’yı  akşam Çerkezköy dışına çıkardıklarını kaydeden Burak, “Bizler Çerkezköy’ün parasını Çerkezköy dışına çıkarmıyoruz, Çerkezköy’ün parasını burada değerlendiriyoruz. Bundan da mutluluk duyuyoruz.’’ Dedi.  

BANKALAR TAPU ZENGİNİ
İnşaat sektöründeki plansız büyümenin oluşturduğun sıkıntılara da dikkat çeken Burak “Bir yandan, mantar gibi çoğalan müteahhitler, diğer yandan, hesapsız bir şekilde kredi çeken vatandaşlar, yamuk bir arz talep dengesi oluşturdu. Neticede, birçok mağduriyet oluştu. Şimdi Çerkezköy’deki her banka şubesinde, ipotekli  100’lerce tapu var.” Değerlendirmesinde bulundu
Gazeteniz Çerkezköy BAKIŞ’ın başlattığı ‘İçimizden Biri’ isimli sohbetin bu haftaki konuğu, Kızılpınar-Paris Hattı’da takdir edilecek bir başarı öyküsü bulunan İş Adamı Dilaver Burak. Burak, işçi olarak ayrıldığı Kızılpınar’a kısa sürede iş adamı olarak gelme serüvenini Bakış okuyucularıyla paylaştı. İşte o sohbet…
18 YAŞINDA KIZILPINAR’A GELDİ
1974 yılında Ağrı’da 12 kardeşten en büyük ikincisi olarak doğan Dilaver Burak, ilkokulu tamamladıktan sonra eğitim hayatını sürdürmez. Dönem dönem çalışmak için İstanbul’a gelen Dilaver Burak, 1992 yılında ailesiyle birlikte Kızılpınar’a taşındı. Kızılpınar’da inşaat ve tekstil sektörlerinde çeşitli sürelerde işçi olarak çalışan Dilaver Burak, 1999 yılında Paris’te bulunan abisinin yanına giderek birlikte çalışmaya başladı. Kendilerinin Ağrı’da ikamet ettiği dönemde abisinin Paris’e iş için gittiğini söyleyen Dilaver Burak”Ben de Kızılpınar’da bir süre çalıştıktan sonra babamın tavsiyesi doğrultusunda Paris’e gittim. Paris’te abimle birlikte çalışmaya başladım. Bu süre içerisinde Fransızca’yı öğrenmek imkanı buldum.’’ Dedi.
ABİSİYLE BİRLİKTE FRANSA’DA 2 ŞİRKET KURDU
Dilaver Burak, Paris’te abisiyle birlikte 2 şirket kurduklarını söyleyerek “Fransa’da inşaat sektörü üzerine SBMF ve SDMT isimli iki şirketimiz bulunuyor. Bu iki şirkette 65-70 kişi çalışıyor.’’ Diye konuştu. Tüm aile olarak el ele kol kola mücadele verdiklerini söyleyen Dilaver Burak “Bizler başımızda babamız Muhyettin Burak, el ele kol kola çalışıyoruz.  Bundan sonra da aynı şekilde çalışmaya devam edeceğiz.’’ Dedi. Fransa’da Carefour ve benzeri büyük markalara alışveriş merkezi inşa ettiklerini kaydeden Burak, alışveriş merkezi dışında restaurant ile cafe benzeri binalar da inşa ettiklerini söyledi.
2008’DE KIZILPINAR’A GERİ DÖNDÜ
2008 yılına kadar abisiyle birlikte Fransa’da birlikte bulunduklarını anlatan Dilaver Burak, “2008 yılında aile olarak bir araya gelerek yeni bir karar aldık. Yani abimin  Fransa’da devam etmesi, benim ise Türkiye’ye dönüp Çerkezköy ve çevresinde yatırım yapması kararı verdik.’’ Dedi. Kendisinin ayda bir kez Fransa’ya gittiğini söyleyen Dilaver Burak, yeniden Kızılpınar’a dönmesinin yeni kararları da beraberinde getirdiğini ifade etti.  
İŞÇİ GİTTİ PATRON OLARAK DÖNDÜ
İşçi olarak gittiği Kızılpınar’a 2008 yılında iş adamı olarak dönen Dilaver Burak, Fransa’da bulundukları süre içerisinde babaları Muhyettin Burak’ın birikimlerini Çerkezköy ve çevresinde çok iyi değerlendirdiğini kaydetti. Kızılpınar’da ilk binalarını 2002 yılında inşa ettiklerini kaydeden Dilaver Burak, 2006 yılında Barbaros Caddesi üzerinde, 2008 yılında ise Ziraat Bankası, Kültür Dershanesi ile Dilaver İş Merkezi’nin bulunduğu binayı inşa ettiklerini söyledi.
“İNŞAAT YAPIP KİRAYA VERİYORUZ’’
Burak İnşaat olarak, bina yapıp kiraya verdiklerini anlatan Dilaver Burak “Burak İnşaat olarak bina yapıp, satmıyoruz, kiraya veriyoruz. Şimdiye kadar Çerkezköy ve çevrede inşa ettiğimiz tüm binaların mülkiyeti bizlere ait, satmıyoruz.’’ Dedi.“GİYDİRME CAM İLE OFİS-BİNA TARZINI ÇERKEZKÖY’E BİZ GETİRDİK’’
Şirketlerini ‘aile şirketi’ olarak tanımlayan Burak, başarılarının altında yatan temel etmenin istişareye verdikleri önem olduğunu söyledi. 5 kardeş olarak herkesin, aile birliğine katkı verdiğini anlatan Dilaver Burak, “Abim Fransa’da, bir kardeşim kamu kurumunda çalışıyor. İki kardeşim ise benim yanımda bulunuyor.’’ Dedi. Binalarda ilk ‘giydirme cam’ ile ‘ofis-bina’ tarzını Çerkezköy’e ilk kez kendilerinin getirdiğini ifade eden Dilaver Burak, “Binalarımızda Fransız mimarisinin izleri bulunuyor. Bizlerin ardından Çerkezköy’de giydirme cam furyası başladı, ardından da bina-ofis tarzı başladı.’’ Dedi.
2011’DE MARKET SEKTÖRÜNDE FAALİYETE BAŞLADILAR
Dilaver Burak, inşaat sektörünün dışında 2011 yılında market sektörüne girdiklerini anlatarak, sektörün kendilerine yabancı olmadığını söyledi. Fransa’da ünlü markalara market inşaatı yaparken sektörün bir anlamda içerisinde yer aldıklarını kaydeden Dilaver Burak, Kızılpınar’da hipermarket eksikliğini gidermek için sektöre girme kararı verdiklerini söyledi. Sektöre Vize’de ilk marketlerini açarak başladıklarını söyleyen Dilaver Burak, “Kızılpınar’da market açma hazırlıkları yaparken, Kızılpınar’dan tanıdığımız iki ortağımız ile birlikte sektöre Vize’de adım attık, 6 ay sonra Kızılpınar’da ikinci şubemizi açtık, üçüncü şubemizi ise Kumlugeçit’te 2012 yılı Mayıs ayında açtık.’’ İfadelerini kullandı.  
banner287
NEDEN BİNA SATMIYORLAR?
Market sektörü dışında bir yandan da inşaat sektöründe faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade eden Dilaver Burak, gayrimenkul yatırımlarının da devam ettiğini belirtti. Önümüzdeki günlerde Kızılpınar’da konut inşaatına başlayacaklarını kaydeden Dilaver Burak, “Şu ana kadar inşa ettiğimiz hiçbir binayı satmadık, satmayı da düşünmüyoruz.’’ Dedi. Bu kararlarını değiştirip değiştiremeyeceklerine yönelik şimdilik bir düşüncelerinin olmadığını anlatan Dilaver Burak “Yapıp, satmayı düşünmüyoruz, çünkü maliyeti karşılamıyor. İnşa edilen paraya binayı satamıyorsun’’ diye konuştu.
‘MANTAR MÜTEAHHİTLER MAĞDUR EDİYOR’
Bölgede inşaat sektöründeki gerilemeden dolayı inşaat sektörüne ara verdiklerini söyleyen Dilaver Burak, sektörün birkaç yıl daha durağan kalacağını belirtti. Çerkezköy’de bir dönem mantar gibi müteahhidin çoğaldığını anlatan Dilaver Burak “2009’dan sonra Çerkezköy’de müteahhit sayısı hızla çoğaldı. Ancak bu çoğalmaya bağlı olarak bazı müteahhitlerin vatandaşlar üzerindeki mağduriyetleri arttı. Özellikle sigorta ve yapı denetim konusunda vatandalar mağduriyet yaşadı. Bizler de bu ve buna benzer nedenlerden ötürü sektöre ara verme kararı aldık.’’ Dedi.
EN BÜYÜK HEDEFLERİ BİR AVM
Kızılpınar’da Kars Ağrı Ardahan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin başkanlığını da yürüten Dilaver Burak, hedeflerinden de bahsetti. Çerkezköy’deki en büyük hedeflerinin ise Çerkezköy’e Orion tarzında büyük bir AVM kazandırmak olduğunu ifade etti. Dilaver Burak “Çerkezköy’de büyük bir AVM’nin boşluğu var, AVM yok. Bizler de Burak İnşaat olarak Çerkezköy’e bir AVM projesi üzerinde çalışıyoruz. Uzun bir süredir büyük bir AVM üzerinde çalışıyoruz.’’ Diye konuştu.
“ALTERNATİFLER ÜZERİNDE DÜŞÜNÜYORUZ’’
AVM yeri olarak yer anlamında birkaç alternatifi düşündüklerini anlatan Dilaver Burak “Önümüzde Çerkezköy’e bir AVM projesi var, üzerinde çalışıyoruz.   Çerkezköy’de büyük bir AVM olmadığından dolayı, üst gelir grubunu Çerkezköy’de tutamıyoruz. İstenilen düzeyde bir AVM olması, paralelinde sosyal donatı alanlarının bulunmaması nedeniyle kimseyi burada tutamıyoruz.’’ Dedi.  
“KONUT SEKTÖRÜNDE ARZ FAZLASI VAR’’
AVM dışında Atatürk Caddesi’ne iş merkezi yapmayı planladıklarını söyleyen Dilaver Burak, inşaat sektöründe gördüğü sorunları da anlattı. Sektörde arz fazlası olduğunu ifade eden Burak, bundan dolayı da dairelerin cüzi rakamlarla satıldığını söyledi. Çerkezköy, Kapaklı ve Kızılpınar’da ‘konut’ yapmanın şuan için mantıklı olmadığını söyleyen Burak, inşaat sektörünün Saray’da canlılık gösterdiğini ifade ederek “Çerkezköy, Kapaklı, Kızılpınar konuta doydu. Çoğu daire boş, alıp oturan yok. Daha çok İstanbul’dan yatırım amaçlı değerlendiriliyor. Çerkezköy’de 4-5 yıl konut yapılmazsa dahi konuta ihtiyaç duyulmaz’ öngörüsünde bulundu. Çerkezköy ve beldelerinde plansız büyüme nedeniyle inşaat sektörünün büyük sorunlar yaşadığına dikkat çeken Burak “Bu plansız büyümeyi banka kredileri tetikledi. 2004-2005 yıllarında kredinin ismini dahi duymayanlar kredi aldılar. Aldıkları bu kredilerin, fazlasıyla geri alınacağını ilk anda düşünmediler. Kredileri usulsüz kullanınca geri çeviremediler. Bundan da en çok konut sektörü etkilendi. Her bir bankanın içinde yüzlerce tapu var. Bunun bir şekilde düzelmesi gerekir, aksi halde sorun daha da büyüyecektir.’’ İfadelerini kullandı.
“FRANSA’DAKİ YATIRIMLAR SÜRECEK’’
Burak İnşaat olarak özkaynaklarıyla inşaat yaptıklarını anlatan Dilaver Burak, Fransa’daki yatırımlarının ise süreceğini ifade etti. Avrupa Birliği’ndeki krizin Avrupa’daki inşaat sektörünü etkilemesine karşın kendilerinin krizden etkilenmediğini anlatan Dilaver Burak, hedefleri doğrultuda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Fransa’da yılda 35-40 bin metrekare inşaat yaptıklarını anlatan Dilaver Burak, Fransa’daki iki şirketlerinin yıllık cirosunun 10-12 milyon euro civarında olduğunu söyledi.
“DÖRDÜNCÜ MARKETİ AÇMAYA HAZIRLANIYORLAR’’
Market sektöründe önümüzdeki günlerde dördüncü şubeyi açacaklarını açıklayan inşaat sektöründe de farklı projelerinin olduğunu anlattı. Hizmet sektörünün oldukça zor bir sektör olduğunu ifade eden Dilaver Burak, “Müşteri memnuniyetimizin bizler için çok önemlidir. Müşterimizin kaliteyi ucuza alabilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Müşterilerimizden aldığımız olumlu geri dönüşler bizleri daha iyisini yapmak için şevklendiriyor. “ diye konuştu.
“İYİ BİR EKİBİMİZ VAR’’
Hizmet sektöründeki başarının her şeyden önce ekip ile yakından ilgili olduğunu anlatan Dilaver Burak, “Hizmet sektöründe iyi bir ekibimiz var. Müşterilerimiz için elimizden geleni yapıyoruz. Sürekli çalışıyoruz, yorulma yok. Müşterilerimiz memnun oldukça bizler de memnun oluyoruz.” dedi.
TEBDİLİ KIYAFETLE MÜŞTERİLERİNİN MEMNUNİYETİNİ ÖĞRENİYOR
Zaman zaman tebdili kıyafetle müşteri servislerinde müşterilerine markette sorunla karşılaşıp karşılaşmadıklarını sorduğunu söyleyen Dilaver Burak, şu ana kadar sorunla karşılaşmadıklarını belirtti.
“EN BÜYÜK DESTEKÇİMİZ BABAMIZ’’
Babaları Muhyettin Burak’ın başlarında olmalarının kendileri açısından büyük bir öne taşıdığını anlatan Dilaver Burak, “Bu başarının altında yatan bir etmen de babamızın bizlerin başında olmasıdır. Kızılpınar’a ilk geldiğimiz günden bugüne kadar her zaman bizlerin en büyük destekçisi oldu, birikimlerimizi en iyi şekilde değerlendirdi’’
“YERLİ YATIRIMCIYIZ’’
Çerkezköy’de süper marketler ile hipermarketlerin çoğunun dışarıdan gelerek Çerkezköy’e yatırım yapan firmalar olduğunu söyleyen Dilaver Burak, İdeal Süper Marketleri olarak kendilerinin ise yerli yatırımcı olduğunu ifade etti. Dışarıdan gelen marketlerin Çerkezköy’den topladıkları parayı akşam Çerkezköy dışına çıkardıklarını kaydeden Burak, “Bizler Çerkezköy’ün parasını Çerkezköy dışına çıkarmıyoruz, Çerkezköy’ün parasını burada değerlendiriyoruz. Bundan da mutluluk duyuyoruz.’’ Dedi. Günden ortalama Çerkezköy’den 100 bin TL’nin Çerkezköy dışına çıkarıldığını ifade eden Dilaver Burak, “Vergimizi veriyoruz, yatırımımız yapıyoruz, kimseyi de mağdur etmiyoruz. Mal varlıklarımızın çoğu babamızın üzerine olduğundan 2009-2010 ve 2011 yıllarında kira gelirlerinde Çerkezköy ikincisi olduk. Asla vergi borcumuz olmaz. Bizler çalışıyoruz, Allah da veriyor.’’ Şeklinde konuştu.
“DERNEK ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK’’
İnşaat ve market sektörü dışında bir başka sektörde faaliyet göstermeyi düşünmediklerini söyleyen Dilaver Burak, dernek çalışmalarından da bahsederek “ Kızılpınar Kars-Ağrı ve Ardahanlılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  olarak hemşerilerimize daha iyi hizmet sunmak amacıyla yoğun bir çalışma yapıyoruz. Taziye evi kurduk, burada tüm mahalle için hizmete açıktır. Bundan sonra da dernek çalışmalarımızı sürdüreceğiz.’’ Dedi.
“ÇERKEZKÖYLÜYÜZ’’
Dilaver Burak, kendilerini Çerkezköylü olarak gördüklerini söyleyerek “Ağrı doğumlu olsam da tüm aile olarak Çerkezköy’de yaşıyoruz. Son 15 yıldır Ağrı’ya 1 kez gitmişliğim vardır. Bizler için memleket doğduğum yer değil, doyduğumuz yerdir. Şu anda Çerkezköy’de yaklaşık 35 kişiye istihdam sağlıyoruz, bundan da aile olarak büyük bir gurur duyuyoruz. İnşallah istihdam sayısını giderek artıracağız.’’ İfadelerine yer verdi. 

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 11:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Meryem Burak
Meryem Burak - 4 yıl Önce

Allah yolunu açık etsin başarılarının devamını dilerim, örnek insansın abicim

ali korkmaz
ali korkmaz @Meryem Burak - 5 ay Önce

Alah sizin işinizi kolaylıştısın amin

Mehdi
Mehdi - 6 yıl Önce

allah yolunu açık etsin....dürüst insanların alın teri sahiplerinin çoğalması lazım

başkan
başkan - 6 yıl Önce

başkan amin diyelim allah yolunu açık etsin inşallah
başarılarının devamını dilerim

Meryem Burak
Meryem Burak - 4 yıl Önce

Allah yolunu açık etsin başarılarının devamını dilerim, örnek insansın abicim

vaybaboo
vaybaboo - 4 yıl Önce

kiza haci sana katılıyorum

Salih
Salih - 4 yıl Önce

Allah yolunu açık etsin

Sarı hudeyda
Sarı hudeyda - 6 yıl Önce

başarılarınızın devamını diliyorum yolunuz açık olsun

YONETICI
YONETICI - 6 yıl Önce

sizler boyle guzel aile ile basimizda olduktan sonra bizlerin sizleri hedefleriniz daha ilerisine tasima sevkimiz artmaktadir rabbim yolunuzu her yerde acik etsin


SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306