Öğrencilere ‘aspirin’ gibi gelecek

FEM Dershanesi Çerkezköy Şube Müdürü Ahmet Avcı, üniversite sınavının ilk basamağını oluşturan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’na sayılı günler kala yarıyıl tatiline girecek öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu. YGS öncesi öğrencilerin son olarak uzun soluklu bir tatile gireceklerini söyleyen Avcı, “Bu anlamda yarıyıl tatili öğrencilere aspirin gibi gelecek. Bu dönemde öğrenciler bol bol soru çözmeli, konular kapsamındaki çalışma dönemini tamamlanıp, tespit edilen eksiklikler giderilmelidir.’’ dedi.

Öğrencilere ‘aspirin’ gibi gelecek
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - FEM Dershanesi Çerkezköy Şube Müdürü Ahmet Avcı, üniversiteye giriş sınavlarının birinci basağı olan YGS öncesinde öğrencilere çeşitli önerilerde bulundu.
“YARIYIL TATİLİ ASPİRİN GİBİ’’
Ahmet Avcı, yarıyıl tatilinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek YGS’ye hazırlanan öğrencilere yarıyıl tatilinde son bir kez tekrar yapmaları yönünde tavsiyede bulundu. Avcı, yarıyıl tatiline aspirin benzetmesi yaparak “Öğrencilerin bu tatilden sonra uzun soluklu bir tatilleri olmayacak. Öğrenciler tatilde bol soru çözüp, eksikliklerini gidermelidir. Artık, konular kapsamındaki çalışma dönemi tamamlanıp eksikliklerin tespiti yapılarak, tespit edilen eksiklikler giderilmelidir. Bu anlamda yarıyıl tatili öğrencilere aspirin gibi gelecek, iyi değerlendirmekte fayda var.’’ Dedi.
“KİMYASALLARDAN MEDET UMMAYIN!’’
Öğrencilerin sınav öncesin en fazla yaptığı hataların başında kimyasallara sığınma geldiğini kaydeden Avcı, “Öğrencilere sürekli olarak kimyasallardan medet ummamaları tavsiyelerinde bulunuyoruz. Stresi bahane gösterip, sakinleştirici ilaç kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar bireyi rahatlatmakla birlikte beraberinde uyku hali ve zihnin algılamasını geciktiriyor. Stresin hiç yaşanmaması da faydasız, öğrencilere sorumluluklarını hatırlatacak kadar stres faydalıdır.’’ İfadelerini kullandı.
“İNTERNET VE TV KARŞISINDA BOŞA ZAMAN HARCAMAYIN’’
Öğrencilere stresli ortamlardan uzak durmaları tavsiyesinde bulunan Ahmet Avcı, internet ile televizyon karşısında da boşa zaman harcanmaması gerektiğini ifade etti.
“KAHVALTIYA ÖZEN GÖSTERİN’’
banner287
Sınav öncesinde öğrencilerin hayatını düzenli yaşaması gerektiğini belirten Ahmet Avcı, düzenli kahvaltının faydalarından bahsederek şöyle devam etti: “Güne mutlaka kahvaltı ile başlanılmalı, çalışma ortamı orta sıcaklıkta bulunmalıdır. Burada velilere de büyük görevler düşüyor. Veliler çocuklarına sınava hazırlık süresince ne gereğinden fazla baskı uygulamalı ne de haddinden fazla serbest davranmalıdır.’’
PLANLI ÇALIŞMAYAN ÖĞRENCİLERE SESLENDİ
Planlı çalışamayan öğrencilere seslenerek sözlerini sürdüren Avcı “Üniversiteye giriş YGS ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) aşamalarından oluşuyor. YGS’nin yüzde 40’ı 2’inci sınava yansıyacak. Bu nedenle ‘ben sınavı kazanacağım’ diyen kişi YGS’de doğru yaptığı 15-20 soru ile LYS’ye girmeyi hak eder. Bu süre zarfında planlı çalışmayan öğrenci daha yoğun bir şekilde bu dönemi değerlendirirse Haziran’da mutlu sona ulaşır.’’ Değerlendirmesinde bulundu.
“8 BİN LİSANS KONTENJANI AÇIK KALDI’’
2012 Yılında 8 bin lisans kontenjanının açık kaldığını dile getiren Ahmet Avcı, bu noktada rehberlik hizmetinin önemini yineleyerek, “Bu kontenjanlar Uludağ Üniversitesi Fizik, Biyoloji, Kimya gibi bölümler. Bu bölümlerin boş kalmasının nedeni, öğrencilerin tercih yaparken ciddi bir rehberlik desteği alamamalarıdır.
Bugün Türkiye’de üniversiteye yerleşememek gibi bir durum söz konusu değil, fakat, öğrencilerin daha iyi bölümler düşünmeleri ve kaliteli rehberlik desteği alamamaları sonucu kontenjanlar boş kalıyor.’’ yorumunda bulundu.
“İLK İŞ SINAVDAN İYİ PUAN ÇIKARMAKTIR’’
Avcı öğrencilerin içerisinde bulundukları dönem içerisinde üniversite hedeflerinin değişebileceğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “1999 öncesinde sınavda alınacak puan göz önünde bulundurulmadan sınav öncesinde tercihler yapılırdı. 1999 yılından itibaren önce sınava girilip puan alınıyor ardından tercihler yapılıyor. Bu öğrenciler için pozitif bir durum. Bu durumda öğrencilerin hedefledikleri bölümlerin değişmesi de normaldir. Bu aşamada ise, öğrencinin yapması gereken alabileceği kadar yüksek puan almasıdır. Bir öğrencinin İstanbul Hukuk Fakültesi’ni hedeflemesini güzeldir, ancak bunun yerime en az o kadar puan hedeflemek daha güzeldir. Biz dershane olarak öğrencilerimize şuan tercihler rehberi dağıtmıyoruz. Tercihler yerine öğrencilerin şu an için sınava odaklanmalarını istiyoruz, çünkü ilk iş olarak iyi sınavdan iyi bir puanla çıkmak gerekiyor.’’

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306