Siz bu haberi okurken 5 işçi ‘kaza’ ile ölecek

Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi’nce dün düzenlenen ‘İş Güvencesi’ konulu eğitim seminerinde konuşan Türk Metal Sen Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Yıldırım, iş güvenliğinin önemine dikkat çekerek, “Uluslar arası Çalışma Örgütü (İLO) verilerine göre dünyada her yıl 270 milyon iş kazası meydana geliyor. Her 15 saniyede bir işçi ve her gün yaklaşık 6 bin 300 kişi iş kazası veya meslek hastalığı yüzünden yaşamını yitiriyor.’’ ifadelerini kullandı.

Siz bu haberi okurken 5 işçi ‘kaza’ ile ölecek
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi’nce dün saat 09.30- 17.00 arasında Güneşler Otel Konferans Salonu’nda Türk Metal iş kolunda çalışan işçilerin sağlık ve güvenlik bilincinin arttırılmasına yönelik eğitim ve araştırma projesi’ adında eğitim verildi.
COŞKU İLE KARŞILANDI
Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı ve Türk İş Tekirdağ İl Temsilcisi Murat Koçak’ın yanı sıra eğitimde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) Uzmanlarından Funda Çınar Altay ve Elif Çelik, Türk-İş Eğitim Uzmanı Özcan Karabulut ve üyeler ile sendika temsilcileri hazır bulunurken, eğitime katılmak üzere Ankara Türk Metal Sen Genel Merkezi’nden gelen Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Yıldırım da programın onur konuğu olarak yer aldı. Yıldırım salona girişinde üyeler tarafından coşku ile karşılanarak dakikalarca ayakta alkışlandı.
“SEKTÖREDEKİ SORUNLARI KARŞILAŞTIRACAĞIZ’’
Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı ile başlayan eğitimde ilk olarak konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen ÇASGEM Uzmanlarından F. Çınar Altay, ÇASGEM ve Türk-İş aracılığıyla yapılan iş birliği kapsamında bu yıl bin civarı eğitime imza attıklarını belirterek, “Bugünkü eğitimin amacı da sektörde ‘nasıl sorunlarla karşılaşabiliriz?’ ve bunun akabinde ne tür önlemler alınabileceğine dair fikir alışverişinde bulunmak olacak.’’ Dedi.“ÇOK GÜZEL İŞLERE İMZA ATTIK’’
Altay’ın ardından ev sahibi olarak kürsüye gelen Türk Metal Sen Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak ise, katılımın güzel olmasından dolayı tüm üyelere teşekkürlerini sunarak, “ÇASGEM ve Türk-İş ortaklığında çok güzel ve büyük projelere imza attık. Umut ediyorum ki bu proje de böyle olacak. Ayrıca, sayın genel başkan yardımcımızın da programı şereflendirmesi bizlere enerji verdi.’’ Yorumunda bulundu.
“TEDBİRSİZLİKTEN KAYNAKLANAN İŞ KAZASI CİNAYETTİR’’
Koçak’ın ardından yoğun bir coşku arasında kürsüye gelen Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Yıldırım,  sözlerine Perşembe günü Samsun’da Eti Bakır İşletmeleri’nde meydana gelen iş kazasında hayatını kaybedenleri yad ederek başlayarak, “En fazla iş kazalarının görüldüğü mesleklerin metal işkolu içerisinde bulunuyor. Kabul edelim ki iş kazası ve meslek hastalıklarının oluşumunda bilgi eksikliğinin önemi büyük. Ancak, maliyet gerekçesiyle tedbir almamak gibi durum söz konusu olduğunda ki bizler bu durumlarla çok sık karşılaşıyoruz, işte o zaman bu durum iş kazasın değil bir cinayet oluyor.’’ Değerlendirmesinde bulundu.

banner287


“EĞİTİM ŞART!’’
Yıldırım İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yönetmelik sebebiyle yürürlüğe girmediğini anımsatarak, “Bu durum ülkemizde başta çalışanlar olmak üzere insan hayatına verilen değerin, çağdaş ölçülerden ne kadar uzak olduğunu göstermektedir. Bu konuda da gerek çalışanlar gerekse işverenler açısında öncelikli olan kavram eğitimdir. İşte bundan dolayı da biz sendika olarak eğitim şart diyoruz.’’ Diye konuştu.
“HER 15 SANİYEDE BİR İŞÇİ HAYATINI KAYBEDİYOR’’
“Önlenebilecek pek çok iş kazası nedeniyle bir çok insan hayatını kaybediyor, pek çoğu da sakat kalıyor.’’ Diyen Yıldırım, şöyle devam etti: “Uluslar arası Çalışma Örgütü (İLO) verilerine göre dünyada her yıl 270 milyon iş kazası meydana geliyor. Her 15 saniyede bir işçi ve her gün yaklaşık 6 bin 300 kişi iş kazası veya meslek hastalığı yüzünden yaşamını yitiriyor. Kaza olduğunda mağduriyetler giderilmeye çalışılsa da önemli olan riskleri en aza indirmektir.’’“KAZALARIN YÜZDE 98’İ TEDBİRERLE ÖNLENEBİLİR’’
Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım, Dünya çalışma Örgütü verilerine göre kazaların yüzde 98’inin alınabilecek tedbirlerle önlenebileceğini ifade ederek, “AB ülkeleri 1980’li yıllardan beri ‘İş sağlığı ve güvenliği’ mevzuatlarını ‘risk yönetimi’ temelinde şekillendirmiştir. Biz de sendika olarak bunu talep ediyoruz. Türk Metal Sen olarak bu kapsamda 6 Balkan ülkesinde düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği seminerlerine uzman düzeyinde katılım göstermemizin yanı sıra Karadeniz Ereğli, Ankara ve İzmir- Manisa olmak üzere işçi temsilcilerimize yönelik iki büyük ve başarılı çalıştay da gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu eğitimin de hayırlı olmasını diliyor, iş sağlığı konusunda sendika olarak her zaman üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağımızı yineliyorum.’’ Şeklinde konuştu.
Programda sendika yetkililerinde Yıldırım ve ÇASGEM Uzmanlarına çiçek takdimi yapılırken, eğitim ÇASGEM Uzmanları Altay ve Çelik ile Türk-İş Eğitim uzmanı Karabulut’un sunumları ile devam etti.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306