TÜBİTAK’tan başarılı AR-GE projelerine 300 bin TL’lik hibe desteği

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen ‘AR-GE hibe destekleri ihracat teşvikleri’ konulu seminerde konuşan Makine Mühendisi Erden Tüzünkan, AR-GE projelerinin önemine değinerek TÜBİTAK’ın desteklemeye uygun bulduğu AR-GE projelerine 300 bin TL’ye kadar hibe desteği sunduğunu söyledi.

TÜBİTAK’tan başarılı AR-GE projelerine 300 bin TL’lik hibe desteği
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - ÇTSO Seminer Salonu’nda şirketlerde AR-GE çalışmalarını desteklemek amacıyla bir seminer düzenlendi.
AR- GE NEDEN GEREKLİDİR?
Alkaze Yenilikçi Mühendislik yetkililerinden Makine Mühendisi Erden Tüzünkan’ın konuşmacılığını yaptığı seminerde AR-GE’nin gerekliliğine vurgu yapıldı. AR-GE’nin günümüz koşullarında çok önemli olduğuna dikkat çeken Tüzünkan, “Teknoloji, verimlilik, üretim, rekabet gücü, pazar payı ve karlılık hep birlikte değerlendirildiğinde ortaya AR-GE çıkar.’’ Dedi.
DEĞERLENDİRME BOYUTLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRMEDE BULUNDU
Tüzünkan, TÜBİTAK Proje Değerlendirme ve İzleme Sistemi kapsamında kobilere ve firmalara AR-GE projeleri hakkında hibe desteği bulunulduğunu belirterek “AR-GE projelerinin değerlendirilmesi kapsamında ilgili projenin endüstriyel AR- GE içeriğine, teknoloji düzeyine, yenilikçi yönüne, proje planı ve kuruluşun alt yapısının uygunluğuyla proje çıktılarının ekonomik ve ulusal kazanıma dönüşebilirliğine bakılıyor.’’ Diye konuştu.
banner287
DESTEK KAPSAMI DIŞINDA KALAN PROJELER NELER?
AR-GE projelerinden destek kapsamı dışında kalan projelerin de olduğunu ifade eden Tüzünkan “AR-GE ve yenilikçi yönü zayıf, fonksiyonel değişiklik içermeyen rutin mühendislik uygulamaları, sadece şekil ve estetiğe yönelik değişikliklerden ibaret projeler, altyapının iyileştirilmesine, üretim altyapısına yönelik yatırım ağırlıklı projeler, firmanın özgün katkısının sınırlı olduğu ya da hiç olmadığı projeler, proje ekibinin nitelik veya nicelik projeyi gerçekleştirecek yeterlilikte olmaması ile proje çıktısının ekonomik yarara dönüşebilir nitelikte olmaması bunlara etkendir.’’ İfadelerine yer verdi.
DESTEĞE KİMLER BAŞVURABİLİR?
AR-GE alanındaki desteklerden kimlerin yararlanabileceğine de değinen Tüzünkan şunları söyledi: ’’KOBİ statüsünde olan ve daha önce TÜBİTAK’tan hiç destek almamış ya da en fazla bir projesi desteklenmiş firmalar proje desteği için başvurabilirler. Destek almaya hak kazanan firmaların AR-GE proje giderlerinin yüzde 75’ine hibe desteği veriliyor. 300 bin TL’ye kadar geri ödemesiz hibe desteği sağlanıyor. “Seminer katılımcıların merak ettiklerini de yanıtlanması ile sona erdi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 14:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306