CHP İlçe binasından Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş yapılmasıyla başlayan anma programı, Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu bulunulması ile devam etti.

Ardından CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ayfer Dönmez bir konuşma gerçekleştirdi. Dönmez, “Gün 6 Şubat. Aradan 1 yıl geçti. Acı hala taze, yaralar hala derin, özlemimiz ise dünden daha büyük. Merkezi Kahramanmaraş olarak açıklanan, 11 ilimizde fiziksel yıkıma sebep olan, Tüm Türkiye’yi yasa boğan büyük felaketi anmak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Sevdiklerimizi kaybettik. Sevdiklerimiz, sevdiklerini kaybetti. Canlar gitti, aileler dağıldı, kalpler kırıldı. Hayatlar alt üst oldu. O kabus dolu geceyi hatırlıyorum. Hepimiz biliriz. Gece çalıyorsa telefon, hayra çalmaz. Yataklarımızdan fırladık. O an hangimizin telefonu çaldıysa o gün kendi hayatını bir kenara koyup, Hatay için, Maraş için, Adana, Osmaniye için, hiç tanımadığımız Sıla bebek için, Mehmet amca için, Halime teyze için yaşamaya başladı.” dedi.

“ONLAR İÇİN DE YAŞAMAYA BAŞLADIK”

Hala bir yanlarının onlar için hayatta olduğunu belirten Dönmez, “Biz, bir olmanın gücüyle bencilliğimizi gömüp, onlar için de yaşamaya başladık. Çok sevdiğim bir laf vardır; fedakarlık sahip olduğunu değil, ihtiyacın olanı başkasına vermektir. Biz, 3 ekmeğin birini vermedik, bir ekmeğimizi ikiye böldük. Bu cümleyi bugün genç kardeşiniz olarak rahatça kurabiliyorsam, sizler huzurunda omuz omuza çalıştığım CHP örgütüne, günlerce uykuyu unutan genç kardeşlerime binlerce kez teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

“AYNI FELAKETLER TEKRARLANMASIN DİYE VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ”

İBB ve Ankara Büyük Şehir Belediyesi’nin o gün herkesten önce orada olduğunu ifade eden Dönmez, “Bizim için, CHP’li teşkilatlar için o gün depremin merkezi AKP’li bir il değil, depremin merkezi insandı. İBB, Ankara Büyükşehir o gün herkesten önce oradaydı. Çerkezköy’ümüzden ilk gün daha tırlar yola çıktı. İkinci gün depremzede misafirler için burada evleri hazırdı. Biz o gün ‘insan diyerek’ enkazdan merhameti, vicdanı, insanı, insanlığı çıkarmaya çalışırken, bugün birileri hala ‘AKP’li olmayana hizmet yok, bakın deprem bölgelerine’ diyerek böyle büyük bir felaketi siyaset malzemesi yapmaya çalışıyorsa, buna söyleyecek söz bulamıyorum. Biz bildiğimizi onlara da öğreteceğiz. Nerede bir mazlum varsa, nerede bir yardım eli bekleyen varsa orada olacağız. Ders aldık, ders alacağız. Aynı felaketler tekrarlanmasın diye var gücümüzle çalışacağız. Bu vesileyle depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Son olarak, bugün Miraç Kandili. Tüm İslam Aleminin ve Çerkezköylü hemşehrilerimizin kandili mübarek olsun. Saygılarımla.” dedi.

Dönmez’in konuşmasının ardından meydana karanfil bırakılmasıyla program sona erdi.

Chp 6 Şubat4

Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası başladı Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası başladı

Chp 6 Şubat 3

Chp 6 Şubat2

Muhabir: Barış KARAPAÇA