Çerkezköy polisinden bireysel silahlanmaya darbe Çerkezköy polisinden bireysel silahlanmaya darbe

Korsan servis araçlarının ve öz malı adı altında taşımacılık yapan fabrika araçlarının denetimsizliğine tepki gösteren Çerkezköy’deki servisçi esnafları, hak arayışı için bir araya geldi. Putzmaster Kavşağında toplanan çok sayıdaki servisçi esnafı, buradan Tepe Mevkiine kadar konvoy gerçekleştirdi.

Servis Araçları Eylem1

“BİRÇOK KORSAN ARAÇ, BİRÇOK FİRMAYA SERVİS ÇEKİYOR”

Konvoyun ardından açıklamalarda bulunan Tekirdağ Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Aşkın Gündoğdu, “Bu gün bizim buraya toplanmamızın nedeni bu güne kadar Tekirdağ’da, bütün ilçelerimizde korsan taşımacılığın önüne bir türlü geçilmemesi. Birçok korsan araç, birçok firmaya servis çekiyor. UKOME’nin tek Ulaşım Başkanı İlyas Küçük, Milletvekili Mestan Özcan’ın köfte salonuna servis çekiyor, şehir hastanesine servis çekiyor. Bunun denetimi yok. Defalarca İlçe Kaymakamımıza dilekçe verdik denetim yapılsın, bu araçların önüne geçilsin diye. Görülen hiçbir denetim yok. Denetim var ama hangi saatte, niçin? Saat 10:00’da yapılan denetimin benim esnafıma bir faydası olmadı ve olmayacak. Denetimlerde korsan araçlara da sırtlar dönülüyor. Sırtını dönmek yerine denetim yapılsa bunlar bu kadar artmayacak. Bunlara göz yumulduğu müddetçe korsanın önüne geçilmez. Bu denetimi sağlamadığınız müddetçe bizler her fırsatta bu meydana ineceğiz. Çünkü evimize ekmek götüremiyoruz. Araç alıp kredilerimizi ödeyemiyoruz. Buna mutlaka ve mutlaka çözüm gelmesi lazım.” dedi.

“BU ESNAFLAR EKMEĞİ İÇİN BU GÜN BURADALAR”

Haklarını aramak için toplandıklarını belirten Gündoğdu, “2002’de birçok esnafımız vergi dairesine borçlu olarak hakkı rahmetine kavuştu. Birçok arkadaşımız batakta gitti. Birçok arkadaşımız arabasını hurdacıya kestirip bu işi yapamaz hale geldi. Bizi aynı duruma mı düşürmek istiyorsunuz. Burada 3-5 tane taşeron şirketi korumak için bu kadar esnafı mağdur etmeyin. Bu esnaflar hakkı için, ekmeği için bu gün buradalar. İşveren abilerim sizler olmazsanız bizler olmayız. Bizler olmazsak da sizler olmazsınız. Benim 2023 fiyatım 27’lik aracın fiyatı 1075 lira, 19’luk aracın fiyatı 845 lira. 2023’te mazot 25 lira, şimdi olmuş 45 lira. Benim 2023 fiyatım 800 liraya kadar düştü 27’lik araçta. Esnaf zam istediği zaman kapıyı gösteriyorlar yerine korsanı davet ediyorlar. Çünkü çalışıyorlar. Kimsenin denetlediği de yok.” şeklinde konuştu.

“BU ESNAF KONTAK KAPATIR VE KAPATACAĞIM”

Esnafın sırtına binmekten vazgeçilmezse kontak kapatacaklarını vurgulayan Gündoğdu, “Şu gördüğünüz esnaflar sadece Çerkezköy’den ibaret. Çorlu, Saray diğer ilçelerden katılım sağlanmadı. Biz ilk uyarı olarak, kendimizi anlatabilmek için ilk başta bunu böyle yapalım dedik. Ama bu şekilde devam ederse bunun daha büyüğünü ilerleyen zamanlarda yapacağız. Şirket sahipleri o bölgesel plakaları rantınız için kullanırken, o korsanları bildiğiniz gibi kullanırken nereden destek aldığınızı açıkladım İşi alırken yüzde 30 öz malı, her aldığınız işten yüzde 30 öz malını teklif vermeniz lazım. Hanginizin yüzde 30 öz malı var. Bakın bu şekilde devam ederse, esnafın sırtına binmekten vazgeçilmezse bu esnaf kontak kapatır ve kapatacağım. Ben esnafımın hakkını istiyorum. Varsa araban çık kendin yap. Bu esnafı birilerine mağdur etmeyin.” dedi.

Servis Araçları Eylem2

Muhabir: Barış Karapaça