Çerkezköy'deki tek ADN Sıla Kuyumculuk

Çerkezköy'de hizmet veren ve Kuyumcu Altın Değerlendirme Sistemi (KAD-SİS) sitemine dahil olan Sıla Kuyumculuk, Altın Değerlendirme Noktası (ADN) olarak hizmet vermeye başladı. Sıla'nın bu konuda hizmet veren ilçedeki tek kuyumcu olduğu ifade edildi.

Çerkezköy'deki tek ADN  Sıla Kuyumculuk

Çerkezköy Bakış-Yastık altında tutulan altınların ekonomiye kazandırılmasına destek olmak amacıyla oluşturulan  Altın Değerleme Sistemi'ne, Altın Değerlendirme Noktası (ADN) üzerinden temin edilen altınlar kurulan sistem ile otomatik anlaşmalı bankalar ile entegre oluyor. Atatürk Caddesi üzerinde hizmet veren Sıla Kuyumculuk Mağazası da bu sisteme dahil olan Çerkezköy’deki ilk kuyumcu oldu.


7 BANKA

Sıla Kuyumculuk Mağaza Satış Temsilcisi Selçuk Çetin, “Hazine ve Maliye Bakanlığı denetimli Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi 7 tane bankayla çalışıyor. Devlet bankaları, Türkiye İş Bankası ve Akbank sistemde. Her kuyumcuda bu sistem yok. Belli noktalarda var ve Çerkezköy’de sadece Sıla Kuyumculuk bu sisteme dahil ve bankaların hepsi ile anlaşmalıdır.” dedi.

“BANKA HESABINIZA ALTIN OLARAK GÜVENLE TUTULUR”

KAD-SİS‘i anlatan Çetin, “Vatandaşlar altınlarını evde saklamak yerine altın hesabı açılıp oraya yatırılıyor. Bir masrafı olmuyor. Mesela vatandaş Ziraat Bankasına gidecek kur korumalıya geçmek istiyorum diyecek onlar da zaten direkt bize yönlendiriyor. Dilediğiniz gün bu sisteme altınlarınızı getiriyorsunuz. Biz eksperliğini yapıyoruz. Burada bozdurup alım satım yapılmadığı için kur kaybı olmadan direkt sizin altın banka hesabınıza altın olarak güvenle tutuluyor.” dedi.

“NASIL ÇALIŞIR?”

Çetin “KAD-SİS bilgilendirme formunu okuyup imzaladıktan sonra KAD-SİS ten gelen SMS onay kodunu ve bankanızın onay kodunu sisteme giriliyor. Ardından ADN yetkilisine teslim edilen altınlar kamera kaydı altında kontrol edilerek mühürlü poşet ile kapatılıyor. ADN yetkilisiyle mutabık olunduktan sonra KAD-SİS’ten gelen bankaya transfer için SMS onay kodu sisteme giriliyor. Sistemin ürettiği teslim tesellüm tutanağı imzalanıyor ve bir nüshası müşteride kalıyor. Vatandaşlar altınlarını banka hesabında saklayarak gelir elde edebiliyor.” dedi.