Çerkezköy'e 46 milyonluk eğitim yatırımı

Milli Eğitim Bakanlığı, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne önümüzdeki eğitim öğretim döneminde toplam 46 Milyon 450 bin TL'lik ödenek ayırdı.

Çerkezköy'e 46 milyonluk eğitim yatırımı

Bu parayla, ilçenin en büyük ihtiyacı olan derslik sorunu büyük ölçüde ortadan kalkacak.

Çerkezköy Bakış - ÇOSB’den dolayı her yıl ülkenin dört bir yanından göç alan 146 bin 319 nüfuslu Çerkezköy’ün en önemli sorunlarının başında gelen derslik sıkıntısı, devlet ve hayırseverlerin desteğiyle yavaş yavaş azalıyor. Eğitim Kampüsüne Seval-Ahmet Çetin çifti tarafından Fen Lisesi, ÇTSO tarafından ise yüzde 51 masrafı karşılanan Sosyal Bilimler Lisesi’nin yapımı sürerken,  Çerkezköy’e yapılacak olan eğitim yatırımı müjdesini İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş verdi.

İKİLİ EĞİTİM SONA ERECEK

Bu ödenek ile 90 derslikli 3 okul, 200 öğrencilik bir pansiyon, spor salonu ve Çerkezköy Ticaret Sanayi Odası tarafından yapılan 24 derslikli Sosyal Bilimler Lisesinin yüzde 49’luk kısmı tamamlanacak.
Çerkezköy’e önümüzdeki dönem yapılacak olan yatırımlarla ilgili kurumun resmi internet sitesinden açıklama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, “Önümüzdeki dönemde MEB yatırım programına alınıp yapılacak yatırım 46 milyon 450 bin TL’dir.”dedi.
Gümüş, “Bu yatırımın içinde 3 okul (90 derslik ), 200 öğrencilik bir pansiyon, bir spor salonu ve Ticaret sanayi Odamız tarafından yapılan 24 derslikli Sosyal Bilimler Lisemizin tamamlanma projesi yer almaktadır. Bunun dışında Temel Eğitim Yatırım Programından ilçemize iki okul daha yapılacaktır. (60 derslik) Sayın Kaymakamımız Atilla Selami Abban beyin girişimleriyle yapım protokolü imzalanan 32 derslikli hayırsever Yusuf Şenel Ortaokulu Tepe bölgesinde inşaatı başlamak üzeredir. Okul eğitim öğretime açıldığında Tepe bölgesinde yakın gelecekte okul sorunu olmayacaktır. Kullanılabilir en az 40 dersliği olacaktır. 16 derslikli Seval Ahmet Çetin Fen Lisesi tamamlanma aşamasına inşallah önümüzdeki aylarda gelecektir. KHK ile el konulup kullanımı müdürlüğümüze verilen Makasçı Sokaktaki 6 katlı bina eğitim öğretime açılacaktır. Müjgan Serkan Karagöz Anaokulu yeni dönemde hazır olup eğitim öğretime açılacaktır. Bütün bunlarla ilçemize 70 lise dersliği, 200 civarı ilk/ortaokul dersliği sisteme ilave olacaktır. 56 derslik Kızılpınar Mahallemizde 2. dönem itibariyle açılmıştır. Toplam Temel Eğitim derslik sayısı 256 artmış olacaktır. 70 lise dersliği ilave edildiğinde toplam yeni kazandırılan derslik sayısı 326 olacaktır. Bütün bunlara rağmen ilçe merkezimizde en az 3 okul yatırımına ihtiyacımız vardır. Sayın Kaymakamımızın hem hayırsever, hem arsa üretimi, hem de kamu yatırımı anlamında çalışmaları devam etmektedir. Başta sayın Kaymakamımız Atilla Selami Abban olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.