Kabir ziyaretine gelenlere çiçek dağıtımı yapıldı Kabir ziyaretine gelenlere çiçek dağıtımı yapıldı

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın 2024 yılı ilk 5 ayına dair faaliyet bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Çetin’in başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Genel Sekreter Seçkin Bayraktar odanın faaliyetlerini anlatan sunumunu gerçekleştirdi.

“700 MİLYON İNSAN SUSUZLUK YÜZÜNDEN BÖLGELERİNİ TERK EDECEK”

Bilgilendirme toplantısında kuraklık dolayısıyla yaşanan su sorununa dikkat çeken Başkan Çetin, “Önümüzdeki 30 yılda 700 milyon insan susuzluk yüzünden bölgelerini terk edecek. Bu raporlarla kanıtlanmıştır. Bölgemizin bu 700 milyon kişi içerisinde yer almaması için el birliğiyle duyarlılığı arttırmamız lazım. Daha az su kullanılması gerektiğine katılmakla beraber, suyu daha az kullandığında 1’den 0.8’e azaldığı noktanın zamanını uzatmış olursunuz. Bu size bir şey kazandırmaz. Bu suyu tekrar kullanmazsanız, bu suya katkı sağlamazsanız, 1’i 1.2 yapmak için katkı sağlamazsanız size çok büyük katkı sağlamayacaktır. Belki biz mutlu öleceğiz ama bizden sonraki çocuklarımız, torunlarımız bunun acısını, bedelini çok ağır ödeyecek. Belki de bölgeyi terk etmek zorunda kalacaklar. 25 yılda 30 metrelerden 500 metrelere gelindiyse, 650 metre tehlike sınırıdır. 650 metrenin altında deniz seviyesinin çok altına indiğimiz için tuzlu suyla karşılaşıyoruz. Karadeniz’in tuz oranının daha düşük olduğu için en azından onun arıtılarak bölgenin suyunun karşılanması için maliyeti var. Hep bana ama maliyeti varla geliyorlar.” dedi.

“8 YILI BULMAYACAK BİR SÜREMİZ KALDI”

Çerkezköy bölgesinin su bulmak için 8 yıllık bir süresinin kaldığını vurgulayan Çetin, “Artık sıcaklık ve kuraklığa mahkum oluyoruz. Bunun için her şeyi çok efektif kullanmamız lazım. Bölgedeki suyun farkındalığının bilinmesi, daha çok konuşulması ve önlemlerle ilgili olarak gerekirse Ankara’yla, gerekirse bütün Trakya olarak bir araya gelip belki ekonomik olarak bize pahalıya mal olacak ama bu önlemlerin masaya yatırılması, ivedilikli olarak çözüm bulunması lazım çünkü önümüzde 8 yıl var. 30 yıl sonra belki ilk göçenlerden birileri bu bölge olacak. Ciddi anlamda sıkıntımız var. Su için 8 yılı bulmayacak bir süremiz var. Bunun için bu gün başlarsak o suların buraya gelmesi 8 yılı bulacaktır ama bu gün başlarsak.” şeklinde konuştu

“ARAÇ MUAYENE İSTASYONUNA İHTİYACI VAR”

Araç muayene istasyonuyla ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirten Çetin, “Bölgemiz için çok önemli olan TÜVTÜRK araç muayene istasyonunun mutlaka ve mutlaka bölgemizde de olması gerektiğini Bakan beye özellikle neden olması gerektiğini de anlattık. Bu konuda notlar alındı özellikle takipçisi olacağız. Bölgemizde 80 bine yakın araç sirkülasyonu var. Bu araçların da muayene istasyonuna ihtiyacı var. Haftada bir kez veya iki kez gelecek gezici muayene istasyonuyla bunun çözüme kavuşmayacağını biliyoruz. Bu konuyla ilgili çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. İnşallah bunu en uygun bölgeye kurdurarak bir sosyal sorumluluk projesini daha hayata geçirmiş olacağız.” dedi.

Çtso Bilgilendirme Toplantısı

Muhabir: Barış Karapaça