Çiftçi kar yağışına sevindi

Kuraklık tedirginliği yaşayan çiftçiler, önceki gün düşen yılın ilk kar yağışı ile büyük sevinç yaşadı.

Çiftçi kar yağışına sevindi

Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak kar yağışının çiftçinin yüzünü güldürdüğünü söyledi. Toprak, “Geçte olsa kar toprak yüzeyini kapladı. Bu yağış buğday ve arpa için çok faydalı olacak” dedi.

Çerkezköy Bakış - Kuraklık tedirginliği yaşayan çiftçiler, önceki gün düşen yılın ilk kar yağışı ile büyük sevinç yaşadı.

TEDİRGİNLİK YAŞIYORLARDI

Çerkezköy ile bölgede buğday ve arpa ekimi yapan çiftçiler, 2015 yılında yeterli yağmur yağmaması nedeniyle kuraklık endişesi yaşıyordu. Ektikleri ürünlerin kurumaması için tedirginlik yaşayan çiftçiler, 2015 yılının son gününde yağan kar ile büyük bir sevinç yaşadı.

“BEREKET YAĞDI”

Çerkezköy Ziraat Odası Başkanı Hasan Toprak, kar yağışı ile birlikte topraktaki nem oranını arttığını belirtirken, nemlenen toprakla birlikte buğday ve arpaların çimlenmeye başladığını ifade etti. Toprak “Kar yağışıyla birlikte hububat ekili alanlarda verim alamayacaklarını düşünen çiftçilerimiz, kuraklık korkusunu yendi. Yılın ilk kar yağışıyla birlikte hububat ekili alanlara bereket yağdı. Mevsimin ilk karı, topraktaki nem oranını arttırdı. Bizim beklentimizde buydu” diye konuştu.