İş geliştirme formu Çorlu’da gerçekleştirildi

15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı kapsamında yapılan Bölgesel İş Geliştirme Formu Çorlu'da gerçekleşti.

İş geliştirme formu Çorlu’da gerçekleştirildi
Çerkezköy Bakış - 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı kapsamında yapılan Bölgesel İş Geliştirme Formu Çorlu'da gerçekleşti.
Sudan'dan gelen heyet öncelikle MÜSİAD Tekirdağ'a sonra MÜSİAD Tekirdağ üyesi olan Cemer Makina ve İmka İpliği ziyaret gerçekleştirdi.
GALA YEMEĞİ YAPILDI
Heyetin öğleden sonra bölgenin iş adamlarıyla İkili iş görüşmeleri Silverside Otel'de gerçekleşti. Üç saat süren ikili görüşmelerin ardından gala programı ve gala yemeğiyle kapanış yapıldı.Tekirdağ Valisi Sn. Ali Yerlikaya, Ak Parti İl Başkanı Sn. Ahmet Akçay, Çorlu Kaymakamı Sn. Levent Kılıç,Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sn. Mahmut Şahin, MÜSİAD Tekirdağ üyeleri , bölgenin işadamları ve basın mensupları katılım sağladı.SUDAN İLE TİCARETİMİZ İSTENİLEN SEVİYEDE DEĞİL
MÜSİAD Tekirdağ Başkanı Dr Oktay Dede yaptığı konuşmada şunları dile getirdi ;
“Bu iş forumunun Tekirdağ’ ımıza, Trakya’mıza, Türkiye’mize ve Sudan’a ve tüm İslam alemine hayırlar getirmesini cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.
banner287
15. Müsiad Uluslararası Fuarı ve 18. Uluslararası İş Forumu vesilesi ile bugün Tekirdağ’ımızda Sudan’lı iş insanlarımızı ağırlamaktayız.
Sudan ile ikili iş ilişkilerimiz son 10 yılda çok gelişmiş ve karşılıklı bir çok ikili protokol imzalanmıştır.
Sudan ile ticaret hacmimiz 295m$ dır. Türk girişimcilerin Sudan’a direkt yatırımı 300m$ dır.
Ne yazık ki Sudan ile ticaretimiz istenilen seviyede değildir.
Türkiye’nin Sudan’ daki ticaret payı % 0,1 ile 20. Sıradadır. Sudan ticaretinin % 99’unu Müslüman olmayan ülkeler ile gerçekleştirmektedir ki bunun %71 i Çin ile %17 si Japonya iledir.
Türkiye bu ülkelerin yerini rahatlıkla alabilir ve Sudanlı kardeşlerimizin bu konuya iyi niyetli yaklaşımlarından zerre şüphem yoktur.
HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERME GAYRETİNDE OLACAĞIZ
Tekirdağ olarak 13 OSB miz, 1 Avrupa Serbest Bölgemiz ve Trakya’da 1750 sanayi tesisimizle bölgemiz Türkiye tekstilinin % 10’unu ,margarinin % 25 ini , rafine ayçiçeği yağının % 20sini , kağıt ve ambalaj ürünlerinin % 40’ını, işlenmiş derinin % 37’ sini üretmektedir. Yani bölgemiz gıda, tekstil , kağıt ürünleri ve ayrıca beyaz eşyada üretim üssü haline gelmiştir. Biz tüm bu imkanlarımızı Sudan’lı kardeşlerimizle paylaşmaya hazırız.
Tekirdağ’lı ve Trakyalı iş adamları olarak Sudan’lı kardeşlerimize ticari, sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik ve sahip olduğuzknow-how konusunda her türlü desteği verme gayretinde olacağız. Coğrafi sınırları ile her ne kadar oynanmaya çalışılsa da Sudan bizim için Beledü’s Sudan’dır ve hep öyle kalacaktır.
El NasrLanaİnşaallah. Hepinizi Allah’a emanet ediyor , hayırlı akşamlar diliyorum”.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 14:19

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510