Şirketten yapılan açıklamaya göre, Dinçer Lojistik ve Toktut Derneği'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde depremin etkilendiği 3 şehirde hayata geçirdiği temiz içme suyu istasyonları projesi, konteyner kentlerde kalan binlerce depremzedenin içilebilir suya kolayca ve ücretsiz erişmesini sağlıyor.

İlk etapta Hatay'da Kırıkhan ve Samandağ'da, Gaziantep'te İslahiye ve Adıyaman'da Vartana'da kurulan istasyonların sayısı gelecek aylarda artarak 50 bin depremzedenin içme suyuna ücretsiz ve kolay erişimi sağlanacak.

Günlük 40 bin litre içme suyu temin eden bu mühendislik projesi, şebeke veya artezyen suyunu arıtarak içme suyuna dönüştüren sistemleri içeriyor.

Dünyada ilk olacak… Karakolda imzaya flaş karar… Dünyada ilk olacak… Karakolda imzaya flaş karar…

Su kalitesi düzenli analizlerle kontrol edilerek halk sağlığı korunuyor, pet şişe tüketimi azaltılarak plastik atık önleniyor ve bu yöntemle bölgede devam eden su sorununa kalıcı bir çözüm yaratılmış oluyor.

- "Çocukların yüzünde gülümsemeye neden olmak gurur verici"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, depremin ilk gününden itibaren bölgeye yönelik çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Diğer desteklerinin daha çok lojistik temelli olduğunu ifade eden Dinçer, "Bölgede yaşayan depremzedelerin hayatlarını ne kadar güç koşullarda devam ettirdiklerinin farkındayız. Toktut Derneği'nin öncülük ettiği temiz içme suyu istasyonları projesine destek olduğumuz için çok mutluyuz. Oradaki çocukların yüzünde oluşan küçük bir gülümsemeye bile neden olmak bizi gururlandırıyor." ifadelerini kullandı.

Toktut Derneği Başkanı Melsen Tunca ise yaptıkları gıda yardımlarını anımsatarak, depremden bugüne bölgede olduklarını ve depremzedeler yeniden ayağa kalkana dek yanlarında kalmayı sürdüreceklerini belirtti.

Tunca, "Temiz içme suyuna ulaşmanın her insanın en temel hakkı olduğunu düşünüyoruz. Depremden etkilenen bölgelerde sürdürülebilir uygulamaları hayata geçirerek bunu sağlamak için çalışıyoruz. Dinçer Lojistik ile kurduğumuz bağ bizim için büyük değer taşıyor. İlk aylardaki acil insani yardımlardan başlayarak kalıcı çözümler aşamasına kadar ihtiyacımız olan her konuda bize destek verdiler, önümüzü açtılar. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA