Birbirinden farklı projeler görücüye çıktı

Çerkezköy Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ev sahipliğinde organize edilen TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği kapsamında birbirinden farklı projeler görücüye çıktı.

Çerkezköy Bakış - Endüstri Bilim Şenliği’ne Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çerkezköy Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Ömercikli, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Meslek Yüksekokul Müdürü Doç.Dr. Erdinç Uzun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş ve çok sayıda davetli ile öğretmenler katıldı.

“ENDÜSTRİ 4.0 YOLUNDA ADIM ATILIYOR”

Endüstri Şenliği’nin açılış konuşmasını yapan Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Murat Güldez, projelerinin Türkiye genelinde ilk 50’ye girdiğini ve Trakya bölgesinde de bir ilki başardıklarını kaydetti. Güldez, “Projelerimiz TÜBİTAK 4007 Bilim Fuarı kapsamında desteklenecektir. 50 proje arasına girmeyi başaran projemiz Tekirdağ ilimizde bu kapsama 2019 yılında uygulanacak tek projedir. Proje yürütücülüğünü Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik-Elektronik Teknolojileri öğretmeni Ömer Uçan tarafından yapılmaktadır. Projemizde, üretim merkezi olan bölgemizde ihtiyaç duyulan, analitik düşünme metotları ve süreçleri tanıtma amaçlıdır. Bilimin imkanlarını ulaşabilir olması yanı sıra işlevselliğini ön plana çıkarmak, imkanları maksimum düzeyde kullanabilmek için bölgemizde bulunan firmalarında katkılarıyla teknolojiyi gerekliliklerinden ve hedeflerinden toplumun haberdar olması ve bu hedeflere sahip vizyon oluşmasını sağlamayı amaçlıyoruz. 2019 Endüstri Bilim Şenliği’nde teknolojik gelişmelerin göz önüne serildiği 59 aktivite, her yaştan katılımcının ilgisini çekebilecek şekilde sunulacaktır. Endüstri 4.0 ile beraber gelen bütün teknoloji elemanları ile ilgili farkındalık etkinlikleri yapılarak katılımcıların bu teknolojiyi yaparak ve yaşayarak test etmeleri sağlanacaktır. Teknolojiyi en çok kullanan endüstri firmalar ile bütün ilçe halkını aynı platformda ortak hedef vizyonuna katkı sağlaması ve ülkemizin girdiği Endüstri 4.0 yolculuğunda bir adım daha atılması hedeflenmiştir.” dedi.

banner287

“99 BİN 800 TL DESTEK ALINDI”

Güldez, proje kapsamında TÜBİTAK tarafından 99 bin 800 TL destek aldıklarını söyledi. Murat Güldez, “Çerkezköy Endüstriyel Bilim Şenliği ile ilçemizin hedef kitlesi eşiğinde bulunduğumuz sanayi devriminin getirdiği ve getireceği yeniliklerden haberdar olmaları sağlanacaktır. Sanayi bölgesi olan ilçemizde öğrencilerin iş sahası ve iş şartlarına dair bilgilendirmeler olacaktır. Özellikle çeşitli meslek kollarında kendilerinin sahip oldukları ilgi ve yeteneklerini keşfetmeleri sağlanacaktır ayrıca geleceğin meslekleri olacak olan kodlama ve programlama ile ilgili temeller atılarak kendilerini bu alanda geliştirmek isteyenler için imkan sağlayacaktır. Yaklaşık 700 ilk ve ortaokul ile lise öğrencilerinin katılımları ile okulumuzda yapılmış olup projelere 99 bin 800 TL TÜBİTAK desteği sağlanmıştır.” dedi.


STANTLAR TEK TEK ZİYARET EDİLDİ

Konuşmanın ardından Endüstri Bilim Fuarının açılış kurdelesi kesildi. Protokol mensupları hazırlanan tüm projeleri tek tek kurulan stantlarda ziyaret ederek öğrenci ve proje öğretmenlerinden bilgi aldılar.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 16:19

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510