banner265

banner571

Fiziksel aktiviteler stres seviyesini düşürüyor

Başakşehir Okulları Beden Eğitimi Öğretmeni Aslıhan Buksur, pandemi döneminde spor ve egzersizin önemine vurgu yaparak, “Yapılan araştırmalar her gün düzenli yapılan fiziksel aktivitelerin insanların stres seviyesini düşürdüğünü, psikolojik bakımdan daha iyi hissedilmesini ve fit kalmayı sağladığını ispatlamıştır. Bu nedenle günlük uzaktan eğitim dersleri başlamadan önce her gün 10 dakika bile olsa yapılması yeterli olacak ev egzersizleri, bedenimizi sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk bakımından yeterli kılacaktır. ”dedi.

EKONOMİ 16.02.2021, 15:37 Bakış Haber Merkezi
Fiziksel aktiviteler stres seviyesini düşürüyor
banner301

Çerkezköy Bakış- Başakşehir Okulları öğrencilerinin öğretmenleri ile yaptığı röportajlar, eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminin başlamasıyla birlikte yeniden devam ediyor. Öğrencilerin bu yazı dizisindeki konuğu ise Başakşehir Okulları Beden Eğitimi Öğretmeni Aslıhan Buksur oldu. Buksur, okul öğrencilerine verdiği demeçte, kariyer geçmişinden ve okul olarak Beden Eğitimi derslerinde yapılan çalışmalardan bahsetti. Pandemi döneminde vücut hareketsizliği sonucu oluşan durumlardan da bahsederek herkes için faydalı olabilecek paylaşımlarda bulundu.

Soru-cevap olarak gerçekleşen röportajda, öğrenciler sordu, voleybol takımı ile spor hayatına adım atan ve beden eğitimi öğretmenlerini örnek alarak öğretmenlik mesleğini seçen Başakşehir Okulları Beden Eğitimi Öğretmeni Aslıhan Buksur cevapladı:

KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?

İsmim Aslıhan Buksur, 2004 yılında amatör olarak başladığım okul voleybol takımında spor hayatımı farkında olmadan başlatmış bulundum. 2005 yıllında Çerkezköy Belediyesi alt yapı takımına seçilerek 2010 senesine kadar profesyonel olarak sporun içinde bulundum. Lise zamanımda beden eğitimi öğretmenlerimi örnek alarak bu mesleğe merakım gün geçtikçe arttı. 2011 yılında özel yetenek sınavlarına katılarak Çanakkale On sekiz Mart Üniversitesinde Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde öğrenim görmeye başladım. Lisans mezuniyetimi bölüm birincisi olarak bitirdikten sonra, 2018 yılında Namık Kemal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Hareket ve Antrenman Bilimlerinde, Yüksek Lisans Programı’nda öğrenim görmeye hak kazandım. Üniversite hayatım boyunca projelerde görev aldım projelere asistanlık yaptım.  Ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum, çalıştaylara konuşmacı katılımcı ve yazar olarak katılım sağladım. Mesleğimde 6 yılım olup 2 senedir Başakşehir Okullarında Beden Eğitim ve Spor öğretmeni olarak görev almaktayım.

SPORA OLAN MERAKINIZI NE ZAMAN KEŞFETTİNİZ?

Aslında spora olan merakımı keşfetmem 8-9 yaşlarında oldu. Hem cinslerim barbi bebeklerle onarken, ben televizyonda Tsubasa izleyip soluğu sokakta alırdım. Erkeklerle çift kale maç yapmak için onların peşinden koşarken bulurdum kendimi. Daha sonra okuldaki öğretmenlerimin fark etmesi ile okul atletizm takımına alınmamla spor hayatım başlamış oldu. Ortaokul, lise zamanlarımda okulun masa tenisi, voleybol, futbol takımlarında görev alarak okulumu ve bulunduğum ilçenin spor kulübünü başarılı bir şekilde temsil ettim.

BİR BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ OLARAK FARKLI BRANŞLARA DA EĞİLİM GÖSTERDİNİZ Mİ?

Küçük yaşta sporla tanışmamın verdiği büyük katkılardan biride birden fazla branş ile ilgilenmem oldu. Lisans programımı Üçünçü Kademe Kıdemli Fitness Eğitmeni olarak bitirdim. 1. Kademe Artistlik Jimnastik Antrenörü, 1.Kademe Pilates Eğitmeni, 2 Yıldız Dalış Eğitmeni, Gümüş Cankurtaran, Bronz Cankurtaran, Yüzme Antrenörü, Badminton Antrenörü, Voleybol hakemliği, Tenis hakemliği belgelerimi alarak farklı branşlara olan merakımı profesyonel eğitimler alarak tamamlamış bulundum.

OKUL SÜRECİNE GELECEK OLURSAK BEDEN EĞİTİMİ DERSİ HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Beden Eğitimi dersi öğrencilerin her yönden gelişimini olumlu yönde etkileyen önemli bir derstir. Öğrencinin bütün ilişkilerini etkileyen beden eğitimi dersi öğrenciye psikolojik, sosyal birçok katkı sağlar. Öğrencinin arkadaşlarıyla olan ilişkilerinden eğitimciyle olan davranışlarına kadar pek çok şeye nüfuz eden beden eğitimi dersi ancak nitelikli ve donanımlı beden eğitimi öğretmeni sayesinde çocuklarımıza daha faydalı olur. Bu bağlamda anaokulu ve ilkokul kademesinde görev alan bir öğretmen olarak Spor ancak beden eğitimi öğretmenlerinin katkısıyla çocuklarımız tarafından bir yaşam felsefesi haline getirilebilir.

ANAOKULU, İLKOKULU KADEMESİNDE DERSE GİRDİĞİNİZİ SÖYLEDİNİZ ERKEN YAŞTA BEDEN EĞİTİMİNE ÖNEMİNE VURGU YAPMAK İSTERSENİZ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Öğrencilerimizin gelişim özelliklerini göz önünde bulundurarak onların kişisel ve toplumsal yönden sağlıklı, mutlu, iyi ahlaklı ve dengeli bir kişiliğe sahip bireyler olarak yetişmelerinde sporun ve beden eğitimi dersinin çok önemli bir yeri olduğuna sıkça yer veriyorum. Beden eğitimi derslerinin temel amacı öğrencilerimizin zihin - beden bütünlüğünün gelişimine, sinir-kas ve eklem koordinasyonuna, yaşam boyu sporun sağlığa faydaları konusunda bilinçlendirilmelerine, işbirliği ve takım ruhu içerisinde hareket etme becerisini, kurallara göre davranma alışkanlığı kazanmalarına, güven duygusunu pekiştirmelerine yardımcı olacak etkinliklere yer vererek farkındalık yaratıyorum. Sporda başarının en temel şartının spor bilincinin küçük yaşta kazandırılması ve yeteneklerin keşfedilerek doğru yönlendirme ve eğitimlerle geliştirilmesidir. Bunun bilinci içinde öğrencilerimize spor yapma alışkanlığını ilkokul çağındayken kazandırmak için çalışıyor, beceri ve yeteneklerini keşfedebilmek adına çeşitli testler yaparak onları ilgili spor branşlarına ve okul takımlarına yönlendiriyoruz. Öğrencilerimizin spor sayesinde kazandıkları disiplin, zorlukların üstesinden gelme becerisi, özgüven gibi nitelikleri eğitim ve sosyal hayatlarına da yansıtarak daha başarılı bireyler olarak yetişmelerini hedefliyoruz.

BEDEN EĞİTİMİ DERSİ SPORUN BİR LÜKS OLMADIĞINI; İHTİYAÇ OLDUĞUNU ÖĞRETİR DİYE BİLİR MİYİZ?

Öğrencilerimizin beslenme, sağlıklı yaşama kültürleri bu ders aracılığıyla sağlanabilir. Öğrenci bu derste yeteneklerini keşfeder, yenilgiyi kabul ederek başkalarını takdir edebilmeyi öğrenir, kazanma sonrası mutluluk-başarma ve tevazu duygularını yaşayarak öğrenir. Çocuklarımız sporun bir lüks olmadığını; bir ihtiyaç olduğunu da beden eğitimi dersleriyle öğrenirler. Genel olarak “insanın bütününü oluşturan fiziki, ruhi ve zihni niteliklerin; bulunduğu yaşın ve genetik kapasitenin gerektirdiği verim gücüne ulaştırılması için rekabet olmaksızın yapılan faaliyetlerin tümü” olarak tanımlayabileceğimiz beden eğitimi ve spor aracılığıyla öğrenci kendini daha iyi tanıyabilir. Okullardaki beden eğitimi derslerinin öğrencilere fiziksel, zihinsel, duygusal ve toplumsal pek çok katkısı vardır. Beden eğitimi dersleri öğrencilerin sorumluluk kazanmasında, saldırganlık, öfke vb. duygularında boşalım sağlayarak kontrol etmesinde de rol oynar.

FİZİKSEL EĞİTİM ZİHİNSEL EĞİTİMİ DE ETKİLER Mİ?

Çağdaş eğitim felsefelerine göre fiziksel eğitim genel eğitimin vazgeçilmez bir parçasıdır ve bu anlamda fiziksel eğitim zihinsel eğitimi de olumlu etkilemektedir. Atatürk bunun böyle olduğunu yıllar önce “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” diyerek ifade etmiştir. Öğrencilerimizin çok yönlü; yani zihinsel, duygusal, fiziksel ve sosyal gelişimlerinin sağlanmasında beden eğitimi dersleri bu bağlamda spor faaliyetleri önemli bir vazgeçilmezdir. Beden eğitimi dersleri ve beden eğitimi öğretmeni her dönem rol model olmuştur özellikle ergenlik dönemindeki gençlerimizin kimlik arayışı süreçlerinde büyük önem arz etmiştir.

PANDEMİ SÜRECİNDE FİZİKSEL EĞİTİM KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Salgının ne zaman tamamen temizleneceğini bilmediğimiz bu süreç, Beden Eğitimi öğretmenlerine ve sporculara en çok görevin düştüğü bir dönem olmalıdır. Normal zamanlarda bile sadece sınav sistemi gereği ön plana çıkan diğer akademik dersler olmadığı takdirde hayatımız sona ermez, sağlığımızdan bir şey kaybetmeyiz en fazla birkaç ay geride kaldığımız bir akademik program olur ki bu da sonradan telafi edilebilecek bir durumdur. Oysaki doğru beslenip bedenen sağlıklı kalmamız gereken riskli bir dönemdeyiz. Hareket etmek üzere tasarlanmış ya da yaratılmış bir vücut aktif kalmadığı sürece çeşitli ağrı, kilo alma, hareket ederken zorlanmalar ve kalıcı hareket sınırlılığını beraberinde getirirken epidemi (salgın) günlerinde evine kapanmak zorunda kalmış insan psikolojisini iyice zorlayacaktır.

Yapılan araştırmalar her gün düzenli yapılan fiziksel aktivitelerin insanların stres seviyesini düşürdüğünü, psikolojik bakımdan daha iyi hissedilmesini ve fit (!) kalmayı sağladığını ispatlamıştır. Bu nedenle günlük uzaktan eğitim dersleri başlamadan önce her gün 10 dakika bile olsa yapılması yeterli olacak ev egzersizleri, bedenimizi sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk bakımından yeterli kılacaktır.

BAŞAKŞEHİR OKULLARI OLARAK BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR DERSİ UZAKTAN EĞİTİMDE NASIL BİR YOL İZLEDİ?

Pandemi başlangıcında, eğitim kurumlarının uzaktan eğitime geçmeleriyle beraber, her branş dersi öğretmeni gibi ben de derslerimin öğrencilerimle yüz yüze olmaksızın nasıl işleneceği ve ne kadar verimli olacağı konusunda bir takım endişelere sahiptim. Pandemi sürecinde yalnızca çocuklar için değil toplumun her bir üyesi için endişe edilen büyük meselelerden bir tanesi de hareketsizlik ve hareketsizliğin getirdiği mental ve fiziksel sağlık sorunları idi. Ben de öğrencilerim için esas bu problemi derslerimin odak noktası haline getirdim.Başlangıç safhasında müzik eşliğinde hareket vasıtasıyla sözünü ettiğim mental ve fiziksel sağlık sorunlarını en aza indirgemeye yönelik kısa videolar çekerek öğrencilerime ulaştırdım. Sonrasında canlı derslerimizin başlaması ile beraber dersin işlenişi ve denetimi yüz yüze eğitimden farksız bir hale getirildi. Öğrencilerimiz ve velilerimiz için “OKULUMUZ SPOR” yapıyor etkinliklerinde buluştuk ve ailecek spor yaparak zinde kaldık. Canlı derslerin yanı sıra kurumumuzca oluşturulan online sınıflardan oluşan sistem üzerinden videolu ödevlendirmeler ve etkinlikler gerçekleştirdik.

ÇOCUKLARA VE AİLELERE PANDEMİ SÜRECİNDE VEREBİLECEĞİNİZ ÖNERİLER NELER?

Haydi, kalk ve hareket et, salın, dön ve dans et kendini daha iyi hissettiğini fark et! Bu cümlelerimden yola çıkarak, çocuklar kadar aileleri de bu süreç de hareketiz kaldılar, hareketsiz kalmanın verdiği mental yorgunlukla beraber hareketsiz beden yorgunluğu da oluştu. En az yarım saat olacak şekilde kısa yürüyüş ya da birçok spor videolarına internet üzerinden erişim sağlayarak hareketsiz kalmamalarını tavsiye edebilirim.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31