Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi tarafından kadınlar için açılan ‘Sepet Örücülüğü’ ve ‘Takı Tasarımı ve İğne Oyası’ kursları için Fevzipaşa İlkokulunda yıl sonu sergisi düzenlendi.

30 ‘Sepet Örücülüğü’ kursiyeri ve 30 ‘Takı Tasarımı ve İğne Oyası’ kursiyeri olmak üzere toplam 60 kursiyerin elleriyle yaptıkları ürünlerin görücüye çıktığı sergiye, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz, Fevzipaşa İlkokulu Müdürü Mustafa Gündüz ve kursiyerler katıldı.

Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz açılıştan önce yaptığı konuşmada tüm kursiyerlere teşekkür ederek hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

Ardından, serginin açılış kurdelesinin kesilmesiyle, kursiyerlerin hazırladığı birbirinden güzel ürünler yakından incelendi.

El Emeği Takılar Ve Sepetler Görücüye Çıktı2

El Emeği Takılar Ve Sepetler Görücüye Çıktı

Daha sonra Sepet Örücülüğü Kursu Öğretmeni Aslı Kübra Tırık, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz’a kursiyerlerin kendi elleriyle yaptığı bir sepet hediye etti.

El Emeği Takılar Ve Sepetler Görücüye Çıktı1

“AMACIMIZ ÇERKEZKÖY HALKINA MESLEK EDİNMELERİ KONUSUNDA DESTEK OLMAK”

Sergi hakkında konuşan Fevzipaşa İlkokulu Müdürü Mustafa Gündüz, “Bizim buradaki rolümüz Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen ve kursiyerlerimizin hazırladığı sergiye okulumuzda yer vermek oldu. Bundan oldukça memnunuz. Öğrencilerimizin velileri veya dışardan gelmek isteyen vatandaşlarımız kayıtlarını kursa yaptırabilirler. Bizim okul olarak buradaki amacımız onlara okulumuzda yer vermek ve Çerkezköy halkına meslek edinmeleri konusunda destek olmak. Takı tasarım kursumuz Eylül ayından Haziran ayına kadar devam edecek. Sepet Örücülüğü kursumuz içinde şuanda pazartesiden itibaren tekrar okulumuz bünyesinde kurs açıldı ve Temmuzun sonuna kadar da devam edecek.” dedi.

Çerkezköy’de feci kaza: 3 yaralı Çerkezköy’de feci kaza: 3 yaralı

El Emeği Takılar Ve Sepetler Görücüye Çıktı7

“HAYAT BOYU HEPSİNİN YOLU BAHTI AÇIK OLSUN, O BİLEZİĞİ KOLLARINA TAKTIKLARINI DÜŞÜNÜYORUM.”

Edindikleri el becerisiyle kursiyerlerin kollarına bilezik taktığını söyleyen Sepet Örücülüğü kurs Öğretmeni Aslı Kübra Tırık, “Halk eğitimde ilk yılım, ilk görevim ve ilk yıl sonu sergim. Yaklaşık 30 öğrencimle 3 ay içerisinde çıkardığımız ürünleri sergiliyoruz. Öğrencilerimin hepsi çok yetenekliler, yaptıkları ürünlerden de anlaşıldığı üzere. Bu kadar kısa sürede bu kadar çok kalbe dokunmak, inanın kızımdan sonra aldığım en büyük keyif diyebilirim. O sebeple hepsinin yolu bahtı açık olsun, hepsi çok güzel işler çıkardı ve hayat boyu onların bir kardeşi, bir ablası olarak yanlarında olacağım. Hepsine çok teşekkür ediyorum emekleri için. Kursta doğal ratsan ve yapay ratsanla ürünler yapmaya çalıştık. Eski ürünleri geri dönüşüm projeleri kapsamında yeniledik. Kullanılmayan gazete kağıtları, çocuklarının eskimiş defter kağıtlarıyla bu ürünlerin yüzde 90’nını çıkardılar. Bir önceki kursta tığ örücülüğü modülünde yapmış olduğumuz çalışmalarda da tığ ürünleriyle çantalar, duvar aksesuarları, battaniyeler, pazar arabaları gibi ürünler çıkardık. Bu konuda kadınlara istihdam da sağlıyoruz. 3ayda bu kadar ürün çıkarmanın yanı sıra satış yapan öğrencilerim de var. Bu da beni ekstra çok mutlu ediyor. O yüzden hayat boyu hepsinin yolu bahtı açık olsun, o bileziği kollarına taktıklarını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

El Emeği Takılar Ve Sepetler Görücüye Çıktı4

2 yıldır Çerkezköy Halk Eğitim Merkezinde Takı Tasarımı ve İğne Oyası Öğretmenliği yapan Banu Kaletürk ise, “Takılar yapıyoruz, iğne oyası yapıyoruz, tel kırma ürünlerimiz var. Kursumuz Ekim ayında başladı, Haziranın 14’ünde bitiriyoruz. Yaklaşık 30 kursiyerim var el sanatlarında. Hepsi çok güzel işler çıkardı, hepsini ellerine sağlık.” şeklinde konuştu.

El Emeği Takılar Ve Sepetler Görücüye Çıktı8

El Emeği Takılar Ve Sepetler Görücüye Çıktı6

El Emeği Takılar Ve Sepetler Görücüye Çıktı5

Muhabir: Tuba Turhan