Kaçak yapılar yıkıldı Kaçak yapılar yıkıldı

Elektronik sigaraların, "sigaradan daha az zararlı" olduğu iddiasıyla yaygınlaşması son on yılda dünya genelinde ve ülkemizde ciddi bir sorun haline geldi. Ancak yapılan araştırmalar elektronik sigaraların sadece solunum yollarına değil, hücre DNA'sına bile zarar verebileceğini gösterdi.

Geçtiğimiz hafta Antalya'da düzenlenen Türk Toraks Derneği'nin 27'nci Yıllık Kongresi'nde 'Ergenlerde Büyük Tehdit! Yeni Nesil Tütün Ürünleri' başlıklı oturumda konuşan Avrupa Solunum Derneği Bilimsel Komite Üyesi Prof. Dr. Andrew Bush ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Pelin Duru Çetinkaya, elektronik sigara ve benzeri ürünlerin tehlikelerine dikkat çekti.

Prof. Dr. Bush, özellikle ergenler, çocuklar ve hamileler arasında hızla yayılan ve farklı isimler altında piyasada bulunan alternatif tütün ürünlerinin tehlikelerine vurgu yaptı. E-sigaraların evlerde bulunmasının bile bebeklerde zehirlenmelere neden olduğunu belirtti. Ayrıca endüstrinin bazı ürünlerini "astımlı hastaların kullandığı inhaler (fısfıs)" formunda satışa sunduğuna da dikkat çekti.

Doç. Dr. Çetinkaya ise ülkemizde 10 yaşından itibaren elektronik sigara kullanan çocuklara tanık olduklarını ve bu ürünlerin içeriğinde bazen esrar gibi maddelerin bulunduğunu söyledi. Ayrıca bu ürünlerin zehirlenmelere yol açabileceğini ve hatta 6 yaşındaki çocukların bile bu şekilde zehirlenebileceğini aktardı.

Elektronik sigaraların zararlarının hala yeterince anlaşılmadığını belirten uzmanlar, özellikle ergenlik döneminde sigara içmenin ileride akciğer kanseri riskini artırabileceğine dikkat çekti.

Muhabir: Tuba Turhan