'Eleştirileri eli vicdana koyarak yapılması gerektiğini düşünüyorum'

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Atatürk ve Öztrak Caddesindeki alt ve üst yapı çalışmalarını aralıksız sürdüğünü belirtti. Ülke genelinde yaşayan ekonomik sıkıntılara vurgu yapan Akay,  'Olağanüstü şartların içerisinden geçtiğimiz bir dönemde yaptığımız işin büyüklüğünü de üst üste koyarsak yapılan eleştirileri biraz eli vicdana koyarak yapılması gerektiğini düşünüyorum. Eleştiriden kastım yeniden altını çiziyorum, bilerek söylüyorum kastettiğim şuursuz eleştiriler. Esnafımız, halkımız, vatandaşımız tabi ki bu tozu toprağı çekmek istemez. Bir an evvel, hemen olsun ister. Ancak herkes şunu bilsin ki biz herkesten daha çok, hızlı bir şekilde bu işlerden kurtulmaya çabalıyoruz. Yaptığımız işin zorluğunu ve önemini bilerek bu işe başlamıştık. Şimdi o bilinçle işlerimizin sonuna doğru ilerliyoruz' dedi.

'Eleştirileri eli vicdana koyarak yapılması gerektiğini düşünüyorum'

Çerkezköy Bakış -Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, kamuoyunu bilgilendirmek için ilçede görev yapan mahalle muhtarları ve basın mensupları ile bir araya geldi ve Atatürk ve Öztrak Caddeleri Kentsel Tasarım ve Peyzaj Uygulama Projesi ile ilgili son durum hakkında bilgilendirmede bulundu.

Atatürk ve Öztrak Caddeleri Kentsel Tasarım ve Peyzaj Uygulama Projesi’nde TESKİ’nin çalışmalarının yüzde 65’ini tamamladığını ve 15 Aralık 2022 tarihinde sahadan işlerini tamamlayarak tamamen çıkacağını belirterek, Çerkezköy Belediyesi’nin de üstyapı çalışmalarını 2022 yılının sonunda bitirmeyi hedeflediğini açıkladı.

“ÇOK YOĞUN MESAİ HARCIYORUZ”

Çok yoğun ve kapsamlı bir çalışma içerisinde olduklarını belirten Belediye Başkanı Vahap Akay, “Biran evvel projelerimizi, hedeflerimizi sonlandırmak niyetiyle çok yoğun mesai harcıyoruz. Bugün bu çalışmalarda ne durumda olduğumuzu, ne gibi hedeflerimizin olduğunu kamuoyu ile ve sizlerle paylaşacağım” dedi.

“NE SÖYLEDİĞİMİZİ BİLİYOR VE HATIRLIYORUZ”

“Öncelikle herkesin hassasiyet ile üzerinde durduğu, bizimde üzerinde hassasiyetle durduğumuz Atatürk ve Öztrak Caddesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Uygulama Projesi’nde biz ne durumdayız, TESKİ ne durumda, Büyükşehir Belediyesi ne durumda onu paylaşacağım” diyerek konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Vahap Akay, “Atatürk ve Öztrak Caddeleri başlayalı tam 12 ay oldu ve TESKİ 12 aydır sahada. Çerkezköy Belediyesi 10 aydır sahada. Zaman zaman sanki çok uzun yıllardır bu işleri sahada yapıyoruz algısı göstermeye çalışan arkadaşlarımız var. Ben tarihi tekrar hatırlatıyorum. TESKİ 12 aydır sahada, Ağustos 2021 itibari ile de Çerkezköy Belediyesi işe başladı. TESKİ 12 aydır, biz ise 10 aydır sahadayız. Tabi ki o gün ne söylediğimizi biliyoruz. 12-14 ay hedefi ile yola çıkmıştık. 8. ayın üzerine 14 ay koyup, 2022’nin sonuna işleri bitirmek için o gün yola çıkmıştık. Ne tarih konuştuğumuzu, ne söylediğimizi hatırlıyoruz ve biliyoruz” ifadelerini kullandı.

TESKİ ÇALIŞMALARI YÜZDE 65 SEVİYESİNDE

TESKİ’nin Atatürk Caddesi ve bağlı 19 sokak ile Öztrak Caddesi’nin Altıyol Kavşağı ile Malkoçoğlu Caddesi’ne kadar olan kısmında bugün itibariyle 12 kilometre içme suyu, 4 kilometre kanalizasyon, 3 kilometre yağmur suyu hattı döşediğini vurgulayan Belediye Başkanı Vahap Akay, “Eleştirileri, sıkıntıları anlıyorum. Tozu, toprağı ve çamuru biliyorum. Ancak yapılan iş belli. Bugüne kadar yaklaşık 19 km hat döşenmiş durumda. Diğer altyapı kurumlarının hatlarının da olduğu bu karmaşık sahada zorlu bir çalışma ile işin yüzde 65’i TESKİ adına tamamlanmış durumda. Öztrak Caddesi’nde geriye kalan 11 kilometrelik sahada yani Malkoçoğlu Caddesi ile Narin Kavşağı arasındaki alandaki çalışma Aralık ayının 15’ine kadar devam edecek. TESKİ 15 Aralık 2022 tarihine kadar 31 kilometrelik altyapıyı tamamlamış ve alandan çıkmış olacak” açıklamasında bulundu.

“BU YATIRIMLARI YAPMA CESARETİNİ ORTAYA KOYDUK”

Altyapının çok zor, kasvetli ve aynı zamanda vefasız bir iş olduğunu belirten Başkan Akay, bugün yenilenen ana isale hatlarının 90’lı yılların başında yapıldığını fakat Çerkezköy’ün o günden bugüne beklenenin çok üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğini kaydetti. Döşenen 12 kilometrelik içme suyu hattının üzerinin kapatıldığını ve artık bu boruları kimsenin görmediğini ifade eden Başkan Akay, “Bizi sağlıklı ve kaliteli suya kavuşturacak, kanalizasyon kokularından kurtaracak bu yatırımları yapma cesaretini ortaya koyduk ve gelmiş olduğumuz durum budur. Bugün itibariyle TESKİ işinin yüzde 65’ini bitirmiş, 19 kilometre altyapı döşenmiş, geriye kalan yüzde 35’lik alanda Aralık ayı itibari ile TESKİ sahadan çıkacaktır. Öztrak Caddesi’nin 1. etabında Temmuz ayı içerisinde TESKİ sahadan çıkacak Altıyol Kavşağı’ndan Malkoçoğlu Caddesi’ne kadar olan kısım Çerkezköy Belediyesi tarafından teslim alınacak ve bu alanda da üstyapı çalışmalarına da Çerkezköy Belediyesi tarafından başlanacaktır” diye konuştu.

ÜSTYAPI DEVAM EDİYOR

Çerkezköy Belediyesi tarafından devam eden üstyapı çalışmaları hakkında da bilgi veren Başkan Akay, “Çerkezköy Belediyesi olarak üstyapı çalışmalarına Ağustos 2021 tarihinde başladık. Bugün itibariyle Atatürk Caddesi ve bağlantılı 19 sokakta çalışmalarımız devam ediyor. Temmuz ayında Öztrak Caddesi’ne giriyoruz. Sene başında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile müteahhitlere devir hakkı tanınmıştı. Bu devir hakkını müteahhit firma kullandı ve başka bir firma ile yolumuza devam ediyoruz. Atatürk Caddesi’nde bugüne kadar 40 adet üst çıkma, bodrum çıkmalara müdahale ettik, kaldırıldı. Daha geniş yaya yolları, ön çıkmaları olmayan, birbirinin ardından kalmayan dükkanların olmadığı ana arterler oluşturuyoruz. Aynı çalışmaları Öztrak Caddesi’nde de başladık. 15 Haziran itibariyle Atatürk Caddesi ve bağlantılı 19 sokakta beton yol ve beton kaldırım işini hemen hemen tamamladık. Sadece 2 sokakta beton işimiz kaldı. Asfalt çalışması başladı. Belediye Meydanı’ndan İnan Sokak’a olan kısım asfaltlanıyor. 16 Haziran günü de bu alanda ikinci kat asfalt serilecek. Ardından İnan Sokak ile Gökçe Sokak arası asfaltlanacak. Daha sonra Gökçe Sokak’tan Narin Kavşağı’na kadar olan kısım 10 gün içerisinde asfaltlanacak. Yaklaşık 11 santimetre asfalt serildikten sonra Atatürk Caddesi trafiğe açılacak. Aynı zamanda üst yapı yani taş kaplama işleri yüzde 35 safhasında devam ediyor” dedi.

FİYATLAR ÜÇE, DÖRDE KATLADI

Zor ve kapsamlı bir işe girdiklerini belirten Belediye Başkanı Vahap Akay, “O gün itibari ile öngöremediğimiz başka bir durum daha var. Türkiye’de Aralık 2021 tarihinde Haziran ayında öngörülemeyen bir ekonomik kriz yaşandı. Bugün yaşanan ekonomik krize, bu kadar ekonomik dalgalanmaya rağmen, fiyatların ikiye katladığı demiyorum 3’e katladığı, 4’e katladığı durumlarla karşı karşıya kaldık.  300 TL’lik beton bugün 1200 TL’leri buldu, 6 TL’lik demir bugün 18-19 TL’leri gördü. 6-7 TL’lik mazot bugün 30 TL’leri gördü. Dolayısı ile olağanüstü şartların içerisinden geçtiğimiz bir dönemde yaptığımız işin büyüklüğünü de üst üste koyarsak yapılan eleştirileri biraz eli vicdana koyarak yapılması gerektiğini düşünüyorum. Eleştiriden kastım yeniden altını çiziyorum, bilerek söylüyorum kastettiğim şuursuz eleştiriler. Esnafımız, halkımız, vatandaşımız tabi ki bu tozu toprağı çekmek istemez. Biran evvel, hemen olsun ister. Ancak herkes şunu bilsin ki biz herkesten daha çok, hızlı bir şekilde bu işlerden kurtulmaya çabalıyoruz. Yaptığımız işin zorluğunu ve önemini bilerek bu işe başlamıştık. Şimdi o bilinçle işlerimizin sonuna doğru ilerliyoruz” diye konuştu.

29 EKİM CUMHURİYET BAŞRAMINI YENİ MEYDANDA KUTLAYACAĞIZ

Cumhuriyet Meydanı Projesi’nin Büyükşehir Belediyesi tarafından Meydan Altı Otopark ve Meydan Düzenlemesi olarak ihale edildiğini, Ekim ayı içerisinde sahanın etrafının çevrildiğini fakat ekonomik kriz, yaşanan fiyat farkları vs. nedenlerle projenin gerçekleşemediğini ve projenin iptal edildiğini hatırlatan Belediye Başkanı Vahap Akay, “Projenin iptal edilmesinin ardından hızlı bir şekilde Cumhuriyet Meydanı Projesi hazırlıklarına başladık. Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 90, Çerkezköy Belediyesi’nin yüzde 10 finansman katkısı ile yaklaşık 13 bin metrekarelik alanda 9 bin metrekaresi taş, 4 bin metrekarelik alanda ise peyzaj olmak üzere ihalesi yapılarak çalışmalar başladı. Ekim ayından Haziran başına kadar geçen 8 aylık sürede çok büyük sıkıntılar çektik. Esnafımız, vatandaşımız ciddi sıkıntılar çekti ve ciddi eleştiriler aldık. Bunun farkındayız ve biliyoruz. Bunu biran evvel dönüştürmek, bu mağduriyeti ortadan kaldırmak, yaya güvenliğini sağlamak, riskleri ortadan kaldırmak için hızlı ihale yöntemi ile Cumhuriyet Meydanı Projesi Çerkezköy Belediyesi tarafından ihale edilmiş, iş teslim edilmiş ve hızlı bir şekilde çalışmalar devam ediyor. İnşallah Osmanlı Camii’nin de duvarlarını kaldırarak, orayı da Cumhuriyet Meydanı ile buluşturarak en yakın zamanda bunların hepsini sonuçlandıracağız. İnşallah 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenimizi yenilenen Cumhuriyet Meydanımızda yapacağız. Hatta 19 Ekim’de Muhtarlar Günümüz var. Onun çelengini de Tahsin Muhtarım ile Cumhuriyet Meydanı’nda koyacağız” açıklamasında bulundu.

2022’DE NELER YAPILACAK?

2022 yılında Çerkezköy genelinde yapılacak diğer çalışmalar ile ilgili de bilgi veren Başkan Akay, şöyle dedi: Geçtiğimiz günlerde yaptığımız ihale kapsamında 12 mahallemizde asfalt ve beton yol çalışmasına başlıyoruz. Cumhuriyet Mahallemizde 7, İstasyon Mahallemizde 20, Fatih Mahallemizde 5, GMKP Mahallemizde 26, Bağlık Mahallemizde 19, GOP Mahallemizde 13, Fevzipaşa Mahallemizde 14, Yıldırım Beyazıt Mahallemizde 5, Kızılpınar Atatürk’te 6, Gültepe’de 3 ve Namık Kemal’de 3 ve Veliköy Mahallemizde 13 sokakta büyük çoğunluğu asfalt olmak üzere asfalt ve beton yol çalışması yapacağız. Aynı ihale içerisinde Narin Caddesi ve 29 Ekim Caddesi’nde asfalt, kaldırım, aydınlatma ve çevre düzenlemesi çalışması yapacağız.

TIR YOĞUNLUĞU OLMAYACAK

Bu yıl içerisinde kentimiz genelinde toplam 18 adet yeni ve revize park çalışmamız olacak. Yine Kızılpınar Gültepe Mahallesi’nde bulunan dere kenarında bir yeşil alan çalışmamız olacak. Veliköy Mahallemizde yapımı devam eden Tır Parkı bitmek üzere. Aydınlatması yapılıyor, kantarı geliyor. İnşallah Temmuz ayı itibari ile Çerkezköy girişindeki bu tır yükünü, yoğunluğunu kaldıracağız. Çerkezköy’ü inşallah bu kaostan kurtarmış olacağız.

HALK EKMEGİ YIL SONUNDA SATILMAYA BAŞLANACAK

Halk Ekmek Fabrikamızı kuruyoruz. İhale safhalarını tamamladık. Programımızda bir değişiklik yok, işler teslim edilmiş durumda. Çerkezköy’ün 12 mahallesine de halk ekmek büfeleri konulacak ve Çerkezköy daha ekonomik ve sağlıklı ekmeğini 2022 sonunda Çerkezköy Halk Ekmek Fabrikası’ndan almış olacak.

TARİHİ CELAL BEY MESCİDİ BAYRAMA YETİŞİYOR

Yıldırım Beyazıt Mahallemize bir düğün salonu projemiz var. Aynı salondan Kızılpınar Gültepe Mahallesi’ne yapmayı da planlıyoruz. Gültepe netleşmedi, plan düzenlemesi var. Eğer olursa ikisini birden ihaleye çıkacağız. Kızılpınar’a futbol sahası yapmak için mevcut halı sahanın işlemlerinin bitmesini bekliyoruz. İşlemler bittikten sonra ihaleye çıkacağız ve futbol sahası yapacağız. Ambardere Düğün Salonu projemiz var. İnşallah işin ekonomik kısmını çözersek ihaleye çıkacağız. Atatürk Viyadüğü’nün ışıklandırılması haftaya Çarşamba günü tamamlanmış olacak. İstasyon Mahallemizde bulunan Tarihi Celal Bey Mescidinde inşallah Kurban Bayramında namazı Bahri Muhtarımızla birlikte kılacağız” ifadelerini kullandı.

İSTEK VE TEMENNİLERİ DİNLEDİ

Sosyal, kültürel, sanatsal çalışmaların Çerkezköy Belediyesi tarafından hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü belirten Akay, daha sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı ve muhtarlarımızın mahalleleri ile ilgili istek ve temennilerini dinledi.

Yorumlar 1
Fatih karoğlan 16 Haziran 2022 15:11

Kimi kandırıyon ekonomik kıriz yokken sağ kolun dediklerin kasayı boşaltıp kaçtı devlete el ✋ koydu ne oluyo diye yaptırım uygulandı kaldınız dön gömlek çoğu insanlar emlak vergisi vermiyor,senelerce onuda yedirecen artık seni Kızılpınarda kurtaramaz