Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla milyonlarca emekli, bayram ikramiyesi ödemelerini merakla bekliyor. 4A SSK, 4B Bağ-Kur ve 4C Emekli Sandığı emeklilerinin beklediği bayram ikramiyeleri bu yıl %50 artışla 3.000 TL'ye yükseltildi. Emekli bayram ikramiyesi ödemeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 10-14 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Emekli Sandığı emeklileri, bayram ikramiyelerini 10 Haziran Pazartesi günü almaya başladı. 4B Bağ-Kur emeklilerinin ödemeleri ise 11 Haziran Salı günü, 4A SSK kapsamında gelir ve aylık alanların Kurban Bayramı emekli ikramiyeleri ise 12-13-14 Haziran tarihlerinde yatırılacak.

Kurban Bayramı İkramiyesi Kimler Alabilir? Nasıl Sorgulanır?

Kurban Bayramı emekli ikramiyelerinden sadece SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri değil, aynı zamanda şampiyon sporcular, köy korucuları, dul ve yetim maaşı alanlar, gaziler, şehit yakınları ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar da yararlanabilecek. Dul ve yetim maaşı alanlara, vefat eden sigortalının hak sahipliği oranına göre 1.500 TL ile 2.250 TL arasında değişen tutarlarda ikramiye ödemesi yapılacak.

2 firari hükümlü yakalandı 2 firari hükümlü yakalandı

Kurban Bayramı emekli ikramiyesi sorgulama işlemleri, e-Devlet kapısı üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. E-devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapan kullanıcılar, arama bölümüne “Emekliler için Bayram İkramiyesi ve Seyyanen Ödeme Sorgulama” yazarak ikramiyelerinin yatıp yatmadığını kontrol edebilirler. Ayrıca bankaların mobil uygulamaları ve internet bankacılığı üzerinden de hesaplardaki bakiyeler kontrol edilebilir. Maaşlarını Ziraat Bankası, Halkbank veya Vakıfbank aracılığıyla alanlar ise bankaların müşteri hizmetlerini arayarak ikramiyelerinin yatıp yatmadığını öğrenebilirler.

Kaynak: HABER MERKEZİ