İstanbulluların tatil dönüşü sebebiyle otogarda tatil yoğunluk yaşandı İstanbulluların tatil dönüşü sebebiyle otogarda tatil yoğunluk yaşandı

Meclis Genel Kurulu, emekli bayram ikramiyelerinin 3 bin TL'ye yükseltilmesine onay verdi. Emeklilere yılda iki kez verilen bu ikramiyenin detayları ve ödeme takvimi merak ediliyor.

Emekli Bayram İkramiyesinde Artış

Meclis'te alınan kararla, emekli vatandaşların bayram öncesi alacakları ikramiye miktarı büyük bir artış gösterdi. Bu yıl için belirlenen miktar, daha önceki dönemlerde yapılan ödemelerin üzerine çıkarak 3 bin TL olarak açıklandı.

İkramiye Ödemelerinin Takvimi

Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde emeklilere yapılan ikramiye ödemeleri, bu yıl için de planlandığı gibi devam edecek. Ramazan Bayramı'nın 10-11-12 Nisan 2024 tarihlerinde kutlanacak olması nedeniyle, ilk ödemenin 9 Nisan 2024 tarihinden önce yapılması öngörülüyor. Kurban Bayramı ise 16-17-18-19 Haziran 2024 tarihlerinde olacak ve bu ödemenin de 15 Haziran 2024 tarihinden önce gerçekleştirilmesi bekleniyor.

EYT'li Emekliler de Faydalanacak

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) statüsünde olan veya ikramiye ödemesinden önce emeklilik dilekçesi vermiş kişiler de bu artıştan yararlanacak. Bu grup, tam maaş almaya hak kazanmış tüm emekliler gibi 3 bin TL'lik ikramiyeyi alabilecek. Ayrıca, dul ve yetimlere de hak ettikleri oranlarda ikramiye ödenecek.

Dul ve Yetimlere Ödenecek İkramiye Miktarları

Dul ve yetimler için belirlenen ikramiye miktarları, emekli maaşlarının yüzdesine göre değişiklik gösteriyor. Emekli maaşının %75'ini alanlar için 2.250 TL, %50'sini alanlar için 1.500 TL ve %25'ini alanlar için ise 750 TL ödeme yapılacak.

Bu artış ve ödeme planlaması, emekliler arasında olumlu bir hava yaratırken, özellikle bayram öncesi ekonomik destek sağlama amacı taşıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ