Emekli maaşlarının bayramdan önce yatıp yatmayacağı, Kurban ve Ramazan bayramları öncesinde emeklilerin en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada emeklilere 3 bin lira bayram ikramiyesinin Kurban Bayramı öncesinde hesaplara yatırılacağını duyurdu. Bu açıklama sonrasında gözler emekli maaşlarının ne zaman ödeneceğine çevrildi. Peki, emekli maaşları bayramdan önce yatacak mı, ödeme tarihleri değişti mi? 2024 SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı bayram ikramiyesi ödemeleri ne zaman başlıyor? Haziran ayı emekli ödemelerinde son durum nedir?

Kurban Bayramı İkramiyesi ve Emekli Maaşları Ödeme Programı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kurban Bayramı emekli ikramiyesi ödeme programına ilişkin çalışmalarını sürdürüyor. Bakan Vedat Işıkhan, çalışmaların devam ettiğini belirterek, bayram ikramiyelerinin bayramdan önce verileceğini ve takvimin yakında açıklanacağını ifade etti. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı ikramiye ödeme programı Bakanlık tarafından duyurulacak. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nda ikramiye ödemelerine, maaşlarını her ayın 17'si ve 18'inde alanlardan başlanmıştı. İkramiye ödemelerinin bayram öncesinde 10 Haziran Pazartesi ve 14 Haziran Cuma günleri arasında tamamlanması bekleniyor. Emekli bayram ikramiyelerinin yatıp yatmadığı e-Devlet üzerinden sorgulanabiliyor. Ayrıca emekliler, maaş aldıkları bankaların mobil uygulamaları aracılığıyla maaşların yatıp yatmadığını kontrol edebilirler.

2 ev ile depo alev alev yandı 2 ev ile depo alev alev yandı

Geçtiğimiz Yıl Maaşlar Erken Yatırıldı

Geçtiğimiz yıl Ramazan Bayramı 21-23 Nisan tarihlerinde idrak edilmişti. SSK emeklilerine ödemeler 14-16 Nisan tarihlerinde, Bağ-Kur emeklilerine ise maaş ödemeleri 17-18 Nisan tarihlerinde yapılmıştı. Bu yıl Kurban Bayramı'nın 16-19 Haziran tarihine denk gelmesi ve maaş ödemelerinde yoğunluk olabileceği düşünülerek emekli maaşlarının bayramdan önce yatırılması bekleniyor. Buna göre, Haziran ayı emekli maaşlarının 10-14 Haziran haftasında yatırılması öngörülüyor.

Resmi Açıklama Geldi mi?

Bu yıl da emekli maaşlarının erken yatırılmasına ilişkin henüz resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak 2023 yılında Kurban Bayramı öncesinde emeklilere maaşlar bayram öncesinde aktarılmıştı. Konunun önümüzdeki Kabine Toplantısı'nda gündeme gelmesi bekleniyor. Maaşlar öne çekilmediği takdirde, aşağıdaki takvime göre yatırılacak;

4A SSK Emeklileri İçin Ödeme Takvimi:

 • Tahsis numarası son rakamı 9 olanlar ayın 17'sinde
 • Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar ayın 18'inde
 • Tahsis numarası son rakamı 5 olanlar ayın 19'unda
 • Tahsis numarası son rakamı 3 olanlar ayın 20'sinde
 • Tahsis numarası son rakamı 1 olanlar ayın 21'inde
 • Tahsis numarası son rakamı 8 olanlar ayın 22'sinde
 • Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar ayın 23'ünde
 • Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar ayın 24'ünde
 • Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar ayın 25'inde
 • Tahsis numarası son rakamı 0 olanlar ayın 26'sında yapılıyor.

4B Bağ-Kur Emeklileri İçin Ödeme Takvimi:

 • Tahsis numarası son rakamı 9, 7 ve 5 olanlar ayın 25'inde
 • Tahsis numarası son rakamı 3 ve 1 olanlar ayın 26'sında
 • Tahsis numarası son rakamı 8, 6 ve 4 olanlar ayın 27'sinde
 • Tahsis numarası son rakamı 2 ve 0 olanlar ayın 28'inde emekli maaşlarını alırlar.

Emekli maaşlarının bayram öncesinde yatırılıp yatırılmayacağı konusunda resmi açıklamaların ve ödeme takviminin netleşmesi bekleniyor. Emeklilerin bu süreçte e-Devlet ve banka mobil uygulamaları üzerinden bilgi alabilecekleri hatırlatılıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ