Geçim sıkıntısı çeken emekliler için umut ışığı! SGK Uzmanı Ali Tezel, Temmuz ayında en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL'ye yükseleceğini açıkladı. Bu tahmin, uzmanların isabetli tahminleriyle dikkat çeken Ali Tezel'den gelmesi açısından büyük önem taşıyor.

Murat Ülker'den başarı formülü Murat Ülker'den başarı formülü

Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emekli maaş zammı hakkında farklı görüşler ortaya atılmıştı. 16 milyon emekli, enflasyon zammının yanında seyyanen zam da yapılmasını talep ediyordu.

Ancak Ali Tezel, 2023 yılında yapılan düşük zam oranı sebebiyle seyyanen zam yapılamayacağını da belirtti. Hesaplamalarına göre en düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL'ye yükselecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de daha önce yaptığı açıklamalarda, sıkılaştırdıkları para politikalarının etkisinin görülmesiyle birlikte emeklilere eski senelerdeki zam oranlarının verilmeyeceğini söylemişti. Ali Tezel'in tahmini de bu doğrultuda gerçekleşti.

Emekliler için Temmuz ayı, zam oranı ve maaşlarda yaşanacak artış açısından oldukça önemli olacak. Ali Tezel'in isabetli tahminleriyle bilinen bir uzman olması, bu tahminin gerçekleşme ihtimalini de artırıyor.

Muhabir: Tuba Turhan