Hollanda'nın eski başbakanlarından Dries van Agt, 93 yaşındaki eşi Eugenie ile birlikte ötanazi yoluyla yaşamlarına son verdi.

İkili Ötanazi Artan Bir Trend mi?

Geçen pazartesi günü gerçekleşen çiftin ölümü, Hollanda'da giderek artan bir eğilim olan "ikili ötanazi"nin bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Hollanda'da ötanazi 2002 yılından bu yana yasal olmasına rağmen, belirli şartlar bulunuyor. Kişinin dayanılmaz acılar çekmesi ve iyileşme şansının olmaması gibi koşullar aranıyor.

Ada, dünya rekoru kırdı Ada, dünya rekoru kırdı

İkinci Kez Gerçekleşen İkili Ötanazi Vakaları Artıyor

Hala nadir görülen bir durum olmasına rağmen, çiftlere uygulanan ötanazi vakaları ilk kez 2020 yılında tüm vakaların gözden geçirildiği sıradaki 26 kişiye partnerleriyle aynı anda uygulandığında kaydedildi. Bu sayı 2021'de 32'ye, 2022'de ise 58'e yükseldi.

Haklar Forumu'ndan Açıklama: "Birlikte ve El Ele"

Van Agt, daha sol eğilimli olduğu son yıllarda kurduğu Filistin yanlısı Haklar Forumu'nun geçen hafta duyurduğu ölüm haberiyle gündeme geldi. Forumun direktörü Gerard Jonkman, yayıncı NOS'a yaptığı açıklamada, çiftin çok hasta olduklarını ve "birbirleri olmadan yaşayamayacaklarını" belirtti. Van Agt, 2019 yılında geçirdiği beyin kanamasından sonra tam olarak iyileşememişti.

Kaynak: Haber Merkezi