Çerkezköy Şoförler Odası eski Başkanı Yaşar Kuş, düzenlediği basın toplantısında Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Muzaffer Yaztepe’nin kendisi hakkındaki iddialarına cevap verdi.

 “BEN ORTAK OLDUM, HANİ OLAMIYORDUM?”

Kendisi hakkındaki iddiaları yalanlayan Yaşar Kuş, “Çerkezköy’de 18 sene şoförler odası başkanlığı yaptım. Bir üyemize iyilik yaptık ama devletteki yaptığımız iyiliğin karşılığı belgede sahtecilikti. Belgede sahtecilikten cezaevine gittim 2016 senesinde. Cezaevinden dönüşümde Şoförler odasına aday olmadım. Esnaf kefaletle ilgili bir adaylık yaşayabileceğimi tahmin ettim ve dört beş senedir de üye olmaya çalışıyorum. Bunun açıklamasını 26.12.2022 tarihinde yapmıştım hakkımı gasp ediyorlar diye. Arkasından mevcut başkan Sayın Yaztepe, açıklamalar yaptı. Ben buna hemen cevap vermedim, bekledim. Ben bu gün sadece Kredi Kefaletle ilgili değil. Çerkezköy’ün diğer sorunlarına da değineceğim. Sayın Yaztepe’nin açıklamalarında benim vergi borcum olduğu, kredinin banka onayına sunulduğunu söylemiş. Kesinleşmiş cezası sebebiyle alınmadığımı söylemiş. Ben 1991 senesinden beri Çerkezköy Vergi Dairesine nakliyeci olarak servis taşımacılığı, nakliyecilik, minibüsçülük, taksicilik olarak kayıtlı bir üyeyim, vergi mükellefiyim. Gelir giderden bahsetmiş, 2022 ve 2023 gelir gider beyannamelerim burada. Benim bankadan kredi kullanamadığımdan, icralık olduğumdan bahsetmiş. Bakın 2022’de kullandığım kredinin banka dekontu burada. 24.07.2023 tarihinde de kooperatife ben ortak oldum. Bu da ortaklık belgem. Sayın Yaztepe’nin açıklamalarına karşı ben ortak oldum. Hani olamıyordum. Bir sürü mazeretler, detaylar hepsini açıklayacağım. Hani olamıyordum. Beni bakanlık müfettişleri üye yaptı, ortak etti. Çünkü haksızlık yaptığını beyan ettim.” dedi.

Yaşar Kuş

“SİZİN DÜRÜSTLÜĞÜNÜZ NEREDE?”

Yaztepeye, “sizin dürüstlüğünüz nerede?” diye seslenen Kuş, “Benim vergi borcum olsa 2021’de ben iki tane plaka çıkardım. 59 S 2323 ve 59 S 2251 vergi borcumu araştırsınlar, araştırıp konuşsunlar. Vergi borcum olsaydı ben plaka çıkaramazdım. Sizin dürüstlüğünüz nerede? İnsanları Kapaklı Kooperatifine kovmak mı sizin dürüstlüğünüz. Kapaklı 5 bin kişi 6-7 senelik kooperatif ama burada neden bin 500 kişi var. Bu insanları neden oraya zorladınız. Neden insanlara yardımcı olmadınız, kredi vermediniz. Bunu çıkın açıklayın. Yüreğiniz varsa eğer cesaretiniz varsa çıkın açıklayın. Açıklayamazlar çünkü orasını bir aile şirketiyle yönettikleri için, esnaftan kopuk kişilerle yönettikleri için orasının ömür boyu onlara kalacağını sanıyorlar.” şeklinde konuştu.

“ÇERKEZKÖY’Ü TERK ETMEZSEM ŞEREFSİZİM”

İddialarını kağıda dökebilirse Çerkezköy’ü terk edeceğini belirten Kuş, “Devam eden davası var demiş. Benim devam eden davam var diyorsa o da bunu kağıda döksün açıklasın kamuoyuna. Bırakın Çerkezköy Esnaf Kefalete aday olmayı Çerkezköy’ü terk etmezsem şerefsizim. İnsanlara çamur at izi kalsın diye beyanat vermişsin. Ben de sana aynısını söylüyorum buradan boş konuşma benim devam eden bir davam, cezam varsa çıkar belgelerini. 2021’de mahkemenin bana verdiği men cezası kalktıktan sonra ben bu çalışmalara başladım.” dedi.

“ESNAFIM İSTERSE ADAY OLACAĞIM”

Çerkezköy esnafı isterse Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanlığına aday olacağını aktaran Kuş, “Esnafa gideceğim. Siz çok dürüstsünüz ya insanları kovdunuz Kapaklı’ya buradan. Bütün esnafı dolaşacağım. İnsanlar benim aday olmamı gönülden istiyorsa, ben bu işe niyetleneceğim. Bunu da en başta sizlerle ve Çerkezköy kamuoyuyla paylaşacağım. İnşallah onun da günü gelecek. Şunu iyi bilin ki benim esnafım beni Çerkezköy’ün en güzel koltuğuna, Şoförler ve Otomobilciler Odası koltuğuna 5-6 dönem oturtturdu. Ben o esnafıma sormadan hiçbir şey yapmam. Onlar layık görürse aslanlar gibi çıkarım, adaylığımı da açıklarım, çalışmamı da yaparım. Onlar uygun görmezse aslanlar gibi çıkar arkadaşlar biz bu işe niyetlenecektik ama desteği bulamadık deriz, eyvallah deriz.” diye konuştu.

Esnaf bayram şekeri satışlarından memnun değil Esnaf bayram şekeri satışlarından memnun değil

“SERVİS ARAÇLARINA EN BÜYÜK ZARARI ONLAR VERİYOR”

Konuşmasının sonunda fabrikaların üzerine alınan araçların servisçi esnafına zarar verdiğini de vurgulayan Kuş, “Şu anda servis araçlarına en büyük zarar veren fabrikaların üzerine araç alma modası çıkması. Birileri fabrikayla ilgisi yok gidiyor 10 liralık işi ben 7 buçuğa yaparım ama plakam yok diyor. Fabrikanın üstüne yapıyor aracını. Burada Candan Hanıma Büyükşehir Belediye Başkanımıza da çok büyük görev düşüyor. Bunu ben kendisine iletmiştim. Bunun çok acil önüne geçsinler arkadaşlar. Can yandıktan sonra neden yandı demeyelim. Düşünün tren kazasında kaza yapan araç fabrikanın değil. Biri gitmiş fabrikadan üstüne araç almış ve şu an trilyonlarca lira davalık olay var. Ölenlerin, vefat edenlerin yakınları da pişman. Onlar da mağdur şu anda. O yüzden bunu da gündeme getirmek istiyorum.” dedi.

Yaşar Kuş 1

Muhabir: Barış Karapaça