banner265

banner571

Bozdağ: Alışverişimizi yerel esnafımızdan yapalım

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Bozdağ, vatandaşları yerel esnafta destek olmaya davet ederek, “Kamuoyuna buradan sesleniyorum; bizim bölge esnafı doğumumuzda yanımızda, ölümde yanımızda düğünümüzde yanımızda, yani iyi kötü her konuyu beraber paylaştığımız bir arkadaşımıza bunu ihmal etmemiz lazım. Alışverişimizi yerel esnafımızdan yapalım” dedi.

GENEL 24.03.2021, 16:04 24.03.2021, 17:19 Bakış Haber Merkezi
Bozdağ: Alışverişimizi yerel esnafımızdan yapalım
banner301

Çerkezköy Bakış- Çerkezköy Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Bozdağ, Bakış Gazetesi'ne bağlı olan ve sosyal medyadan yayın yapan Bakış TV’de, Gazeteci Fırat Keskinkılıç’ın hazırlayıp sunduğu “Gündeme Bakış” programının canlı yayın konuğu oldu. Bozdağ, esnaf ve sanatkarların durumu ile başkanlık dönemi ve siyasi hayatı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bozdağ,  yaklaşık 1 saat süren programda Keskinkılıç’ın sorularını yanıtladı:
 

ÖNCE KENDİNİZDEN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?

1970’li yılların başında Çerkezköy’e geldim. Mayıs ayının ilk haftasında vergi kaydımı açtırdım, o günden beri ticarete devam ediyorum. Çerkezköy bizim için önemli bir bölge. Burada 81 vilayetten insan yaşıyor. Bütün arkadaşlarımızın hepsi değerli, hepsi bir potansiyel sağ olsunlar. Bölgelerini kültürlerini getirdiler bize.

Bu göç esnasında arkadaşlarımız buraya ekonomi, eğitim vs getirdi sağ olsunlar. Trakya olarak bu bölgede bu göçten çok nasibimizi aldık. Seçime girdik, seçimde de başarılı olduk. O gündür bu gündür esnaf arkadaşlarımızla kaynaşarak, görevimizi paylaşarak esnaflarımızın sorunlarını paylaşıyoruz.
 

PANDEMİ DÖNEMİNDE ESNAFIN DURUMU NEDİR?

Pandemi 2020’nin mart ayında ağırlığını gösterdi. Mart ayında iş yerleri kapanmaya başladı. Fakat kapanmayan iş yerleri örnek tuhafiye, nalbur gibi ama onlarda da alışveriş yüzde 30’lara indi. Gıda sektörü tükendi, bitti. Gıda sektörü şimdi açık ama yani yüzde 35-40 kapasiteyle çalışıyor. Mevkii icabı doğalgaz faturası, elektrik faturası, su faturası yüksek ya da istihdam sağlayan arkadaşlarımız var. Onlar bedel alması gerekiyor. Çünkü onlar da aile bakıyor.

Esnafın belini bayağı büktü. Tabii burada mesleki anlamda bizim Çerkezköy ve Kapaklı bir özelliğimiz var. Biz birleşik odayız. Nasıl ifade edeyim? Kömürcü bizden, tuhafiyeci de bizden nalbur bizde, market de bizde. Yani 218 meslek dalı var Türkiye’de. 218 mesleğin hepsi Çerkezköy’de mevcut. Ama ben 45 senelik iş hayatında en sıkıntılı dönemi gördüm. Zaman zaman devlet bir takım destekler verdi. Fakat yeterli olduğunu düşünmüyorum.

Tabii ki bu konuda devlete destek vermemiz lazım. Devlet de biziz. Yani hepimiz bu geminin içindeyiz. Bu gemi ne kadar sağlıklı hareket ederse biz de o kadar mutluyuz. Örnek veriyorum kira desteklerinde bayağı sıkıntı yaşadık. Devlet desteğinde seviye biraz yükseldi iyi fakat kira desteklerindeki sıkıntı da bizim kendimizden kaynaklandı.

Örnek veriyorum, A kişi desteğini alırken B kişi almıyorsa işte kontratında bir sıkıntı var, parayı elden veriyor veya farklı farklı sıkıntılı sonuçlar var. Kira olaylarında bayağı sıkıntı yaşadık. Buna Çerkezköy Belediyesi güzel bir çalışma yaptı sağ olsun. Hiç ayırmadan şu an ben iddia ediyorum vilayet bazında 11 ilçenin içinde esnafa desteği en iyi şekilde gösterdi. Yani evrakları düzgün olan çalışmalarını düzgün yapan ihtiyaç sahibi arkadaşlarımıza 2 bin TL desteği verdi. Belediye başkanımıza buradan esnafım adına teşekkür ediyorum. İyi bir destek çıktı. Bu konuda bir takım sıkıntılar ama iş yerinin ruhsatı yoksa maalesef.

YENİ KONTROLLÜ NORMALLEŞME BAŞLADI. 1 MART ÖNCESİ İLE 1 MART SONRASINI NASIL DEĞERLENDİRİRSİNİZ?

Tabii ki orada bir takım değişimler oldu. Örnek veriyorum, gıda sektörü açılacak 3-5 aydan beri kapalı olan esnaf açılırken bu arkadaşlarımızın ekonomiye ihtiyacı var. Bankalarla bu konuda fikir alışverişinde bulundum. 6 ay ödemesiz, 3 ay ödemesiz bir çalışma yaptık. Şu an için Türkiye İş Bankası ile bir görüşmem devam ediyor 6 ay ödemesiz.

Tabii burada faiz oranları bizim için çok önemli. Esnafımız madem dükkanını açacak ekonomik sıkıntı olduğu için ilk hareketlendirmek için bankalardan takviye aldık. Fakat yeterli değil. Çünkü restaurantlar yüzde 30-40 kapasiteyle çalışıyorlar. Mevsim kış, inanın doğalgazı karşılamıyor. Kahveler burası işçi kesimi, gündüz herkes işinin başında akşam kahveler kapalı. Fakat bu arada şuna da dikkat etmemiz lazım. Sıkıntı yükseldi. Ben esnafımızdan şunu istiyorum; yarının tedbirleri bugünden bir adım önde olması lazım. Vaka sayıları çok yükseldi.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ BÖLGE OLDUĞUMUZ İÇİN YİNE KAPANMA OLURSA ESNAFIN DURUMU NE OLUR?

Mutlaka esnaf arkadaşlarımızın içinde olayları sıcak değerlendirmeyen arkadaşlar var. Yani devletimizin esnafımıza tanıdığı haklarda sanki ihmal davranıyoruz. Bir bakkala bakıyorsun içeride 4 kişi var. İşte bu sıkıntı arkadaşlar. İçeride 2 kişi olur. Bu hepimizin sorumluluğu. Biz hepimiz bu geminin içindeyiz. Buradaki sıkıntı hepimizi üzüyor. Buradaki mutluluk hepimize heyecan veriyor.

Onun için esnafımızdan da şunu istiyorum; herkes yarının bugünden daha güvenilir, bugünden daha hijyen maske ve mesafe kurallarına uymalarını istiyorum. Bu sıkıntı büyürse iş yerleri yeniden kapanacak. Sıkıntı bu kez daha da artacak. Diğer oda başkanları ile de görüşüyorum. İnanın bölgesel anlamda biz şanslıyız. Bizim burada 100 bin sigortalı var. Bunun yanında devlet memurları var. Çerkezköy’deki çevrelerde tarım var.

Emekli var. Yani biraz kıpırtı var bizde. Biz o konuda biraz şanslıyız. Bizde 7 bin kayıt varsa bunların aileleri ile birlikte 7’yi 5 ile çarpsak 35 bin kişi hizmet ediyor bizim bölgemizde esnaf olarak.

YEREL ESNAFA DESTEK ÇAĞRILARINDAN SONRA DURUM NASIL? 

Kamuoyuna buradan sesleniyorum; bizim bölge esnafı doğumumuzda yanımızda, ölümde yanımızda düğünümüzde yanımızda, yani iyi kötü her konuyu beraber paylaştığımız bir arkadaşımıza bunu ihmal etmememiz lazım. Bu konuda hassas olmamız lazım. 3-5 gün önce bu konuyla ilgili Kapaklı Belediye ile bir paylaşım yaptım.

Bütün billboardları alışverişlerimizi bölge esnafımızdan yapalım diye Kapaklı Esnaf Kefalet ve Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Bey’le, belediye başkanımızla anlaştık. Üçümüzün de amblemini koyduk altına. Ama bu konuda da bölge esnafına bölgede yaşayan arkadaşlarımıza önemle vurguluyorum bölge esnafımızı güçlendirelim, yatırımlarımızı, alışverişlerimizi bölge esnafından yapalım.

Çünkü büyük marketlerdeki ücret saat 17:00’den sonra bölgeden gidiyor. Ama bizim bölge esnafımızın kazandığı para buralarda harman oluyor. Herkes bu harmandan nasibini alıyor.

AKARYAKIT İSTASYONLARINDAKİ MARKETLER 24 SAAT AÇIK. BUNUNLA İLGİLİ SİZİN DE ŞİKAYETLERİNİZ VAR. BUNU NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Sağ olsun arkadaşlar bunu tespit etmişler. Bir gün görmeye gittim inanın 7-8 araba akaryakıt almaya değil markete alışveriş yapmaya gelmiş. Bu konuyu ilgili kurumların takip edeceğini düşünüyorum.

ESNAFLARIN HEM SİZDEN HEM YEREL YÖNETİMDEN HEM DE HÜKÜMETTEN BEKLENTİSİ NEDİR?

Arkadaşlarla her gün iç içeyiz mesela bizim Hayri Batur Caddesi’nde bir küçük sanayi sitemiz var. Bu konuda sanayi kuruluşlarıyla zaman zaman oturup bir fikir alışverişi yaptığımızda esnafımıza da düşen görevler var. Yani esnafımız müşteri geldiği zaman gözüne, kulağına hitap edecek. Yani müşteri gelip iş yerine girdiği zaman iş yerinin içerideki dizaynına, işletme sahibinin duruşuna, tutumuna çok dikkat ediyor. Biz önce insanları  fikir olarak ikna etmemiz lazım, bu çok önemli.

Onun dışında bölgesel anlamda bütün yöneticilerimize düşen görev var. Bu kadar çok sanayi kuruluşunun üst düzey yöneticilerinin hepsi Çorlu, Silivri İstanbul’dan arkadaşlar. Biz yönetici olarak bu konuya parmak basmamız lazım. Yani bu esnaf odasının, ticaret odasının, belediyenin, mülki amirinin diğer kurumların sorumluluk alanına giriyor. İstanbul’un arka bahçesi gibiyiz. Biz yöneticiler düşen önemli bir görev; ikametgahı burada kılacağız.

Tabii o işletmelerin yöneticileri arkadaşlarımızın eğitim sorunları var veya bu arkadaşlarımızın sosyal sorunları da var. Biz yöneticilere bu arkadaşlarımızın bu taleplerini dikkate alıp bölgeyi zenginleştirmeliyiz, hem ekonomik anlamda hem kültür anlamda bizim asli sorumluluğumuz.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN EKONOMİK REFORM PAKETİNİ AÇIKLADIĞINDA BAZI KÜÇÜK ESNAFA VERGİ MUAFİYETİ GETİRİLDİĞİNİ DUYURMUŞTU. ESNAF CEPHESİ BU KARARI NASIL BULDU?

Bu vergi muafiyeti konusunun daha Resmi Gazete’de yayınlanmadığını düşünüyorum. Çünkü bize daha inmedi program. İnince tabii ki bütün esnaf arkadaşlarımız soruyor yani bilhassa basit usuldeki arkadaşlar.

Bize hem bakanlıktan hem de TESK’ten bu konuda bilgi geliyor. Bütün bilgileri esnaf arkadaşlarımızla paylaşıyoruz. Yeterli mi, paketin içini görmediğim için bir şey diyemiyorum. ,

ESNAFIN HALK BANKASI KREDİLERİNDE GECİKME FAİZİNDEN VAZGEÇİLDİ VE ANA PARA BORCUNA 18 AY TAKSİTLE YAPILANDIRMA İMKANI SAĞLANDI. BUNU DA DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?  

Sadece Halk Bankası’ndaki taksitlendirme faizsiz taksitlendirme veya yapılandırma yeterli değil ki. Burası göç alan bir yer. Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi’nden para almak için mutlaka ipotek verecek. Buraya göç gelmiş insanların böyle bir imkanları yok. Bu sefer küçük kredilerde örnek veriyorum; 25 bin 30 bin TL gibi paraları atıyorsun imzayı alıyorsun.

İşte onlarda da bize genel anlamda bütün bankalarda bu faiz oranlarında bir takım indirimler yapmamız lazım. Kiralardaki sıkıntıyı mutlaka aşmamız lazım. Kira ödemelerinde yeteli bir sonuç yok. Bu bizim esnafımızdan mı kaynaklı yoksa bakanlıkta mı bir sıkıntı var. Devlet desteği gibi olmadı.

BANKALARDAN KREDİ ALAMAYAN ESNAFLAR VAR SİCİL SIKINTISI NEDENİYLE

Devletin 25 bin TL’lik bir desteğinde sicil sıkıntısı yaşayan esnaflara da yol verildi. Biz bunu tekrar federasyon ve federasyon kanalıyla talepte bulunduk. Bununla ilgili çok yakın zamanda mutlak bir güzel şey çıkacağını düşünüyorum. Biz devlet memuru değiliz. Biz fabrikada çalışan işçi değiliz. Bunu söylerken şu amaçla söylüyorum; devlet memuru ama 5 TL, 10 TL alacağı parayı biliyor. Bizim işçi de biliyor. Ama bizim esnafımızın ne olacağı belli değil. İşte o sıkıntıları aşmamız için devletin sicil sıkıntısı yaşayan esnaflarımıza bu konuda destek vermesi lazım.

ESNAFA VERDİĞİNİZ DESTEK ÇALIŞMALARI NELER?

Gıda sektöründe açılacak iş yerleri var. Uzun süreden bu yana kaplı olan iş yerlerinin açılışta mutlaka bir takım masrafları olacaktı. Onları gidermek için 2 banka ile çalışma yaptık. Hangi bankada hizmet sınırı daha kolaysa orada hareket ediyoruz. Faizli para doğru katılıyorum ama işletmenin açılışında tekelliği bir hareketlendirmemiz gerekiyor.

YENİ YAPILANDIRMAYLA DAHA ÖNCE BORÇLARI YAPILANDIRILAN VE TAKSİTLER DEVAM EDENLERİN DE KALAN TAKSİTLERİ FAİZSİZ 6 AY SÜREYLE ÖTELENDİ. ESNAF BUNDAN FAYDALANDI MI?

Son Ticaret Bakanımızın açıkladığı henüz bize paket inmedi. Bugün yarın iner. Bu konuyla ilgili arayan çok esnaf arkadaşımız var. Biz anında sms yoluyla paylaşıyoruz arkadaşlarla. Buradan arkadaşlara şunu söylemek istiyorum; telefonunu değiştiren arkadaşlar bize yeni telefon numaralarını yazmıyorlar. Güncellemeleri gerekiyor. Biz kendilerine bilgi verme noktasında sıkıntı çekiyoruz. Tüm esnaf ve sanatkar arkadaşlarımıza telefon numaralarını güncellemelerini istiyoruz.

BU PANDEMİ DÖNEMİNDE 13 AY İÇİNDE KEPENK KAPATAN ESNAF OLDU MU?

Mutlaka var. Ama bizim Çerkezköy’ün 11 ilçenin içinde hiç daha esnaf sayısında düşüş görmedim. Hala daha yükseliş var. Her gün yeni açılan esnaf var. Her şeyden önce büfe, bakkal, kantin son derece gidiyor. Ama tabii ki gıda sektöründe tezgahın başına olan arkadaşımızın bu konudaki birikimi çok önemli.

ATATÜRK VE ÖZTRAK CADDESİ'NDE BAŞLAYACAK ÇALIŞMALARLA İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Bu konuyu esnafla çok yaşıyorum. 2 caddede yanlış hatırlamıyorsam 37 tane sıkıntılı iş yeri var çıkmalardan dolayı. Belediye başkanımız sağ olsun geldi bizi bu konuda bilgilendirdi. Değişen dünya düzeninde Çerkezköy gibi sanayi üssü bir bölgede de bu sıkıntıyı yaşamadan o düzeni görme şansımızda yok. Yani mutlaka bir takım sıkıntılar olacak. Her yorgunluğun arkasında bir huzur vardır. Çerkezköy’de güzel olan her şey bizi mutlu eder. Bu gerçeği de kabul edeceğiz.

DENETİM SÜRECİNİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?

Bir kere her şeyden önce Kaymakamımıza, emniyet müdürümüze, jandarma komutanımıza teşekkür ediyorum. İnanın bu konuda ufak tefek sıkıntılar olacak ama kimsenin elinde sihirli değnek yok. Bu sorunları kendi kendimize halletmenin yoluna bakacağız. El birliğiyle şu sıkıntılı dönemi aşalım.

ÇERKEZKÖY ESNAF VE SANATKARLAR ODASI KAPAKLI ŞUBESİ’NDE SON DURUM NEDİR?

Bizim küçük esnafımızın yanında çalışan çok az var. Bu arkadaşımızın çarşıda bir işi varsa veya esnaf odasında bir işi varsa işletmeyi kapatması gerekir. Biz o işletmenin kapanmaması için oraya şube açtık. Esnaf arkadaşımız 10-15 dakikada işini bitirip işletmesine dönüyor. Bizim amacımız esnafın önünü açmak. Orada 6-7 bin TL’lik masrafımız var. Ama biz onda değiliz. Biz orada nasıl katkı sağlarız konumuz bu.

İKİ İLÇEDE DE HEM YEREL YÖNETİM HEM DE KAYMAKAMLIK CEPHESİNDE NASIL ÇALIŞMALAR YAPIYORSUNUZ?

Şu an ben 15 belediye başkanı ile çalıştım. 10’un üzerinde kaymakam ile çalıştım. En iyi dönemi yaşıyorum. Her iki belediye başkanım da hangi konuda arasam bu konuda bu sıkıntıları bizimle beraber yaşadığı için önümüzü açmak için gayret ediyorlar. Hele kaymakam bey bize esnafımızla, bölgede yaşayan insanlarla devlet arasında köprü görevi yapıyor.

YEREL SEÇİMLERDE GÖREVİNİZDEN İSTİFA EDİP, MECLİS ÜYELİĞİ ADAY ADAYI OLMUŞTUNUZ. SONRA İSE ADAY OLMADINIZ VE GÖREVE GERİ DÖNDÜNÜZ. BU SÜREÇTE NELER YAŞANDI?

Süleyman Bey (Kozuva) ‘başkanım sen bana lazımsın.’ dedi. Yani yönetim kurulunu topladı gece saat 01:00- 02:00’ye kadar toplantı yaptık. Sonra bir takım sorunlarda Süleyman başkanın sıkıştığını gördüm. Bir de baktım ki benim düşündüğüm gelişmeler olmuyor. Süleyman Kardeşim dedim sen beni bu işin dışında tut biraz elini genişletelim. Biz size böyle destek verelim diyerek böyle bir çalışmamız oldu. Ama o çalışmayı yapsaymışım daha iyiymiş.

Çünkü çok baskı yaptı bana Süleyman. Şimdi orada 30 kişiden biri olacaksa burada ben bir kişiyim. Esnafımla bir sorunum yok. Ama insan zaman zaman hata yapabiliyor. Ben onu nasıl yaptım bilmiyorum.

Herhalde Kozuva ailesine olan yakınlığımdan kaynaklanıyor. Atatürk Caddesi’ne Cumhuriyet Meydanına 1992 yılının 9. ayında çıktım. O günden bugüne bu bölgede yaşayan insanlara bitip tükenmeyen bir vefa borcum, sadakatim var. Kariyer verdiler, itibar verdiler, protokol verdile, makam mevki verdiler. Bu çalışma sürecimin içinde en büyük hatam oydu. İnsan hata yapabilir. Çok pişman oldum sonrasında.

7 DÖNEMDİR ESNAF ODASI BAŞKANISINIZ. YANİ 25 YILDIR. 8. DÖNEM İÇİN ADAYLIK DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ? 

Ben hiç daha kendi kendime ben adayım diye meydana inmedim. Ben esnafın sesine, esnafın düşüncesine, benimle yolculuk yapan yönetimin fikirlerine çok önem veririm. Ben hiç daha beraber çalıştığım arkadaşları değiştirmedim. Şu an için bir şey söylemem doğru değil. Bu bir talep işidir. Bu bir esnafın bakışıdır. Belki de bir arkadaşa diyeceğiz gel buraya bakalım diye. Esnafın bize karşı olan düşüncelerini görmemiz lazım. Bir de demokraside 24 saat çok uzun bir süre. Rahmetli 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel yarın sabah çok uzun bir süre derdi. Yani gündemde öyle bir şey yok.

VAKA SAYILARI ARTTI. BURADAN ESNAFA, VATANDAŞLARA SON OLARAK SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR?

Önce biz şu virüs olayıyla yaşamayı öğrenmeliyiz. Çünkü her hatamız yarın önümüze çok sıkıntı bir şekilde önümüze çıkacak. Onun için mesafe, maske, hijyen çok önemli. Buradan sadece esnaf arkadaşlarıma değil, bu bölgede yaşayan herkesten bu konuda hassasiyet bekliyorum. Yarınımız bugünden daha tedbirli olması lazım. Benim sloganım tüm esnafımızın alışverişlerinin yerel esnaftan yaparak bölgeye ekonomik desteklerimizi devam ettirmemiz lazım.

 

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 37 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31