banner265

banner571

Çerkezköy’de çifte bayram coşkusu

Çerkezköy’de geçtiğimiz yıl pandemi tedbirleri kapsamında kısıtlı kişinin katılımıyla yapılan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Çerkezköy’ün düşman işgalinden kurtuluş günü kutlamaları, bu yıl vatandaşlar, öğrenciler ve protokolün katılımıyla coşkuyla kutlandı. Kutlamaların gerçekleştiği 29 Ekim Spor Kompleksi Türk Bayrakları ve Atatürk posterleri ile süslenirken, öğrenciler birbirinden güzel gösteriler sundu.

GENEL 29.10.2021, 15:15 29.10.2021, 18:08 Bakış Haber Merkezi
banner301

Çerkezköy Bakış- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Çerkezköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü dolayısıyla kutlama töreni düzenlendi.

TEBRİKAT TÖRENİ DÜZENLENDİ

Etkinlikler kapsamında ilk olarak Hükümet Konağı önünde saat 09:30’da tebrikat töreni düzenlendi. Burada Çerkezköy Kaymakamı Murat Duru ve Kaymakam Adayı İsa Bertan, Çerkezköy 3. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Osman Akyıldız, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ve Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Burak Yılmaz tebrikleri kabul etti.

KATILIM YOĞUN OLDU

Akabinde kutlama 29 Ekim Spor Kompleksi’nde devam etti. Tebrikat programının ardından kutlama programı Çerkezköy 29 Ekim Spor Kompleksi çim sahasında devam etti. Programa Çerkezköy Kaymakamı Murat Duru, Kaymakam Adayı İsa Bertan, Çerkezköy 3. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Osman Akyıldız, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ve Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Burak Yılmaz,  İlçe Emniyet Müdürü Harun Özcan, İlçe Jandarma Komutanı Serkan Engin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kamu kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“BU GÜZEL TOPRAKLARA HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, protokolün vatandaşların bayramını kutlaması ile devam etti. Akabinde Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl münasebetiyle bir konuşma yaptı.
Akay konuşmasında, “Bugün 29 Ekim, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli günü, ancak aynı zamanda Çerkezköy’ümüz için bir kat daha anlamlı ve önemli bir gün bugün, Çerkezköy’ümüzün düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü. Bundan tam 99 yıl önce atalarımızın büyük bir mücadelelerin sonunda kurtardığı bu topraklar bir yıl sonra büyük bir mücadele ile kurulan cumhuriyet ile birlikte adım adım büyüyerek bugünlere kadar geldi. Çerkezköy’ümüz küçük bir nahiye iken; neredeyse kendi yağında kavrulan, tarım ve hayvancılık ile yaşayan, tren yolu lojistiği ile ticaretini geliştirmeye çalışan bir yerleşim yeriydi. 70’li yıllarda İstanbul’un sanayisizleştirilmesi projesi kapsamında imar planları yapıldıktan sonra sanayi ile tanışan Çerkezköy’ümüz sanayinin adım adım geliştiği ülkemizin ve dünyanın önemli markalarına ev sahipliği yaptığı ve bu gelişim ile birlikte nüfus büyümesi her geçen gün artarak istihdamını destekleyen ve geldiğimiz bugünde sınırlarında 3 organize sanayi bölgesinde 400’ün üzerinde sanayi kuruluşu ile nüfusunun 200 bine dayandığı ticaret hacmini genişleterek adım adım büyüyen, gelişen, bölgesine ve ülkesine katma değer üreten bir sanayi kenti konumuna ulaştı. Bizler bugün her geçen gün gelişen, büyüyen sanayi kenti, işçi kenti yani emeğin kenti Çerkezköy’de vatandaşlarımızdan almış olduğumuz sorumluluğun gereği olarak yaşadığımız toprakların hakkını hukukunu korumaya, çocuklarımızın geleceği için durmadan çalışmaya ve yaşadığımız bu güzel topraklara hizmet etmeye devam edeceğiz. Geçmişten bugüne güzel Çerkezköy’ümüzde görev yapan Kaymakamlarımızı, belediye başkanlarımızı, taş üzerine taş koyan tüm yöneticilerimizi, hizmet eden herkesi, minnet ve şükran duygularımla anıyorum, hayatlarını kaybedenlere de Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

“İYİ Kİ VARSIN CUMHURİYET”

Akay konuşmasına şöyle devam etti: “Ve bugünün adı Cumhuriyet; 19 Mayıs 1919’da Samsun’da; Yokluk ve umutsuzluk içinde başlayan, Anadolu’da karış karış ilerleyen, birlik ve beraberliğin sağlanmaya çalışıldığı bir büyük mücadele. Milletin damarlarındaki hürriyet arzusunu bilen ve bu yüzden esarete asla boyun eğmeyeceğini tüm dünyaya haykıran bir büyük liderin özgürlük ve tam bağımsızlık hayali ile çıktığı o zorlu yol. Ve çıktığı o zorlu yolda milletini yan yana getirerek düşmanı dize getiren, himaye altına sokmaya çalışılan paçavraları red ederek bağımsızlık mücadelesinden asla vazgeçmeyen, olmaz denileni, imkansız denileni başaran; ulusal kurtuluş mücadelesi ile topraklarını sarmış türlü düşmanları def ederek özgürlüğün yolunu açan, dünya tarihini yeniden yazan varlığımızı yok eden haritaları kaldırıp atan Lozanı imzalayan ve bundan 98 yıl önce bugün tüm mücadeleyi milletine armağan ederek özgür ve tam bağımsız Büyük Türkiye Cumhuriyetini kuran büyük liderimize Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüze saygı ve minnetle; bu uğurda canlarını veren kahraman şehitlerimize, atalarımıza, şükran duygularımı bir kez daha ifade ediyorum. Bugünkü umudumuzun, korkusuzluğumuzun, bugünkü cesaretimizin sebebi; Cumhuriyet, Atamızın bize bıraktığı mirasa benim en büyük eserim dediği Cumhuriyete sıkı sıkıya sarılarak ilelebet yaşatacağız. Elimizden ay yıldızlı Türk bayrağı, gönlümüzden, kalbimizden Atatürk sevdası hiç eksik olmayacak; Ay yıldızlı Türk bayrağını sonsuza kadar elden ele; yüreğimizdeki Atatürk sevdasını kalpten kalbe sonsuza kadar taşımak, yaşadığımız bu topraklara kan, Atatürk’ümüze can borcumuzdur. Bizler onun çizdiği yolda, gösterdiği hedefe, durmadan yürümeye devam edeceğiz. Son sözümüz, İyi ki varsın cumhuriyet, İyi ki varsın cumhuriyet”

“ŞANLI KURULUŞ VE KURTULUŞ BAYRAMLARIMIZ KUTLU VE MUTLU OLSUN”

Akay’ın ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Çerkezköy Kaymakamı Murat Duru yaptı.
Kaymakam Duru, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:  “Bugün Cumhuriyetimizin 98. Çerkezköy’ümüzün de düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünü coşkuyla kutlamanın haklı gurur ve sevincini yaşıyoruz. Şanlı kuruluş ve kurtuluş bayramlarımız kutlu ve mutlu olsun. Değerli katılımcılar ve sevgili Çerkezköylüler şimdi 98 yıl öncesini hep birlikte kısaca hatırlamaya çalışalım. Dünya tarihinde kurulan büyük devletlerden biri de Müslüman Necip Büyük Türk Milleti tarafından kurulan Osmanlı Devletidir. Gururla yâd ettiğimiz bu büyük dünya devleti ile ecdadımız 1299 yılından 1699 yılına kadar başta kendi milleti olmak üzere mazlum milletlere ve dünyaya hak ve adalet dağıtmıştır. Ancak 1699'da imzalanan Karlofça Antlaşmasından sonra uyguladığı yönetim sistemiyle adalet timsali olan Osmanlı Devleti Dünya üzerindeki bu çok önemli fonksiyonunu kaybederek çeşitli sebeplerle geri kalmış, zayıflamış ve 1. Dünya Savaşı ile de emperyalist devletler tarafından önceden hazırlanmış planlar dahilinde çökertilmiştir. Yine bu güçlerce Osmanlı İmparatorluğunun asıl ve asil sahibi Türk halkına, anayurdu, Anadolu toprağı bile çok görülerek işgal edilmek istenmiştir. Osmanlı İmparatorluğunun varlığını korumak ve sürdürmek için 1. Dünya Savaşı öncesinde ve 1. Dünya Savaşı sürecinde Anadolu insanı çeşitli cephelerde savaşmış, yorgun, bitkin duruma düşmüştü. Anadolu’muz harap olmuş, tüm ekonomik kaynaklarımız harcanmış, genç nüfusumuzun büyük bir kısmı cephelerde yok olmuştu. Tarih 1920’leri gösterdiğinde Osmanlı Devleti yenilgiyi kabul edip “Sevr” antlaşmasıyla emperyalist güçlere teslim olmuştu. O tarihlerde ülkeyi yönetenler, devletin kurtuluşunun İngiliz mi yoksa Amerikan mandasında mı mümkün olabileceğini tartışıyorlardı. İşte memleketimiz böyle vahim bir durumda iken, büyük bir vatansever, büyük bir milletsever, büyük bir komutan ve devlet adamı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Büyük Türk Milletinin milli gücüne, imanına, inancına ve bağımsızlık ruhuna güvenerek halk iradesi esaslara dayanan demokratik bir Cumhuriyet devleti kurmak için kendisine güvenen bir avuç aydın, asker ve halk ile birlikte özgürlük ve kurtuluş savaşını başlattı. 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlayarak Amasya-Erzurum-Sivas ve Ankara’da tartışılarak milli karar haline getirilen kurtuluş ve özgürlük andını, kısa bir süre sonra da yurdun doğusunda, batısında ve güneyinde işgalci güçlere karşı kazanılan askeri zaferler takip etti. İfadesi kolay ama icrası çok zor, çok güç ve çok kahırlı bir dört yıl düşmanlarla cephelerde, diplomatlarla barış masalarında, işbirlikçilerle cephe gerilerinde bir yığın mücadeleler yaşandı.

“TÜRK’ÜN ÖZGÜRLÜK VE KURTULUŞ MÜCADELESİ ATATÜRK LİDERLİĞİNDE, ANADOLU İNSANIYLA BAŞARILMIŞTIR”

Daha sonra emperyalizme karşı dünyaya örnek olacak Türk’ün özgürlük ve kurtuluş mücadelesi Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, Anadolu insanıyla başarılmıştır. Bu mücadele sonunda işgalciler Anadolu’dan sökülüp atılmış, Sevr antlaşması uygulamaya konulmadan tarihin çöplüğüne gömülmüş, Lozan Barış Antlaşmasıyla da Dünya savaşının galiplerine Anadolu’da yeni bir Türk Devletinin kurulduğu kabul ettirilmiştir. Milletimize en iyiyi, en güzeli, en doğruyu layık gören Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları 29 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisine Cumhuriyetin ilanı önerisini götürmüşler ve bu teklif Meclisçe 98 yıl önce bugün oy birliği ile kabul edilmiştir. Çok özet vurgularla hatırlamaya çalıştığımız kurtuluş mücadelesinin her bir safhası başlı başına araştırılıp değerlendirilerek ibretle izlenecek birikimleri ve oluşumları içerir. Büyük Atatürk milli egemenlik ilkesine dayalı çağımızın en güzel rejimi olan Cumhuriyeti ve Demokrasiyi kurup milletimizin her yönden gelişmesinin yolunu açmıştır. “Egemen olan millettir. Bu egemenlik kimseye devredilmez, kimseyle bölüşülemez. Millet kendi kaderini kendi eline almıştır ve egemenliğin bir zerresinden vaz geçmez” Atatürk bu sözleriyle egemenliğin bir guruba, zümreye, kişiye, sınıfa devredilmeyeceğini ve dikta rejimlerin reddini vurgulamıştır. Milli Egemenlik dışında Cumhuriyet ve Demokrasi rejimi; insan haklarına saygıyı, seçme ve seçilme özgürlüğünü, hukukun üstünlüğünü, vatandaşların renk, cinsiyet, ırk , siyasi inanç ve mezhep ayrımı gözetmeden herkesin kanun önünde eşitliğini, hak arama özgürlüğünü, bilim ve inanç özgürlüğünü de içerir. Böyle çağdaş ve güzel bir rejimi Türk Milletine armağan eden Atatürk ve dava arkadaşlarına minnettarız. Cumhuriyet ve Demokrasi rejiminin yukarıda saydığımız özellikleri sayesinde 98 yıldır milletimiz; ekonomik, kültürel, bilimsel, siyasal, sosyal yönlerden çok büyük mesafe kat etmiştir. Son yıllarda ülkemiz gelişmişlik ve ekonomik büyüklükte Dünya ülkeleri arasında 17’inci sırada yerini almıştır.
Fakat halen ulaşmak istediğimiz Dünyanın ilk on gelişmiş ve kalkınmış ülkeleri düzeyde değiliz. Tabi ki bu durumun birçok iç ve dış sebepleri vardır. Bir kere dünyanın en problemli en kritik ve stratejik coğrafi bölgesinde olan ülkemizin gelişmesini, kalkınmasını engellemek, kendilerine siyasi ve ekonomik rakip olmasını önlemek amacında olan emperyalist güçlerin besledikleri birçok oyunlar 98 yıldır sürekli mevcut olmuş bu oyunlarla millet olarak dün mücadele edildiği gibi bugün de bu mücadele devam etmektedir. Ayrıca son 45 yıldır doğu ve güneydoğu vatan topraklarındaki terörist ve bölücü oluşumların arkasında yine emperyalist ve komşu ülke güçleri vardır. Bütün bu sebepler ülkemizin, hem ekonomik ve refah düzeyinin gelişmesini hem de diğer alanlarda olması gereken ilerlemeleri engellemiştir. Emperyal güçlerin ve bunların Türkiye’deki hain uzantılarının amacı milli birliğimizi bozmak, ülke bütünlüğümüzü parçalamaktır. Ancak bu ülkenin verilecek bir karış toprağı yoktur, olamazda. 98 yıl önce Cumhuriyeti kuran doğulusuyla, batılısıyla, güneylisiyle, kuzeylisiyle bizim atalarımızdır. Atalarımızın bize emanet ettiği cennet vatanımıza ve Cumhuriyete asla ihanet ettirmeyeceğiz. Atalarımıza, ecdadımıza ve şehitlerimize olan sorumluluğumuz gereği Allah’ın izniyle 84 milyon insanımızla birlikte Cennet Anadolu topraklarında milli birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi kararlı bir şekilde tesis edip 2023 güçlü ve büyük Türkiye hedefleri doğrultusunda dünyanın ilk 10 gelişmiş ülkesi haline gelerek ecdadımızın yaptığı gibi dünyaya, gönül coğrafyamıza ve mazlum milletlere hak ve adaleti dağıtacağız inşallah. Buradan tek dişi kalmış emperyalist kan emici canavarlara ve onların gayri meşru çocukları olan PKK, FETÖ/PDY (Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması), DHKPC ve DAEŞ gibi hain ve alçak terör örgütleri ve mensupları sizlere sesleniyoruz. Büyük Türk Milleti, bağımsızlığı, vatanı, devleti ve 842 yılında Karahanlı Türk Devleti döneminde Müslüman olduktan sonra ezan sesi için gözünü kırpmadan bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de hiç tereddüt etmeden seve seve şehit olmaya hazırdır. Analarımız kutsal değerlerimiz uğruna ''“ya şehit ol ya da gazi ol”'' düsturuyla bizleri yetiştirir. İşte bu düstur ve ruh sayesinde Necip milletimiz Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşında, yakın tarihimizin 45 yıllık sürecinde ve son olarak hain 15 Temmuz girişiminde vatanına, bayrağına, devletine ve ezanına kahpece uzanan hain ve alçak elleri kırıp çöpe atmıştır. Siz kan emici emperyalist kumpasçılar ve sizin gayri meşru çocuklarınız Misak’ı Milli sınırlarımızdan ve üstü dolu altı dolu cennet Anadolu topraklarından Müslüman Necip Büyük Türk Milletini söküp atma hayalinizi asla ve asla gerçekleştiremeyeceksiniz. Sonsuza dek Misak-ı Milli sınırlarımızda ve Anadolu toprakları üzerinde şanlı Türk Bayrağı nazlı nazlı dalgalanacak ve ezanımız hoş seda ile okunacaktır.”

“TÜRK GENÇLİĞİ SONSUZA DEK KORUYACAK”

Konuşmasında öğrencilere ve öğretmenlere ve Çerkezköylülere de seslenen Duru, “Yaşadığımız 21. yüzyılın en önemli özelliği bilgi çağı olmasıdır. Ülkemizi ve milletimizi diğer milletlerin gerisinde bırakmamak için her alanda çağdaş akılcı bilgiye her türlü fedakarlığa, zorluğa katlanarak ulaşmalısınız. Ulaştığınız bu bilgileri size emanet edilen Cumhuriyeti yüceltmek ve ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin en ön saflarına ulaştırmak için kullanmalısınız. Genç nesillerimizi yetiştirecek olan sizler de kendinizi her zaman yeniliklere ve gelişmelere açık tutarak daha da bilgili, yetenekli bir irfan ordusu olmaya gayret etmelisiniz. Dürüst, çalışkan, ahlaklı; sevmeyi sevilmeyi içselleştiren, barışın, hoşgörünün, birlik ve beraberliğin kıymetini bilen; milletini, ülkesini, devletini seven, araştırmacı ve üretken karakterde öğrenciler yetiştireceğinize inancımız tamdır. Yıkıcı, bölücü, misyoner ve FETÖ gibi dinimizin muazzez değerlerini kullanma hedefli organizasyon ve faaliyetlere bu organizasyon ve faaliyetleri yapan ajan ve maşalara karşı hep birlikte mücadele edelim. Çağlar boyu olduğu gibi bugün de her zamankinden daha fazla birbirimizi severek, birbirimize hoşgörüyle yaklaşarak, birbirimizle yardımlaşarak daha iyi yarınlara koşalım. Birbirimize ve devletimize güvenelim. Devlet denilen kavramın 84 milyon insanımızın oluşturduğu siyasi birliğin adı olduğunu, Devlet görevi yapan insanların da halk için çalışan halk çocukları olduğunu unutmayalım. 98 yıl önce büyük mücadelenin başarılmasında ve Cumhuriyetin kurulmasında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bu uğurda canla, başla çalışan, hayatlarını kaybeden, adlı, adsız kahramanlarımızı bugün bir kez daha rahmetle, şükranla anıyoruz. Aziz hatıraları önünde saygıyla ve sevgiyle eğiliyoruz. Nice Cumhuriyet bayramlarına birlik beraberlik içinde, huzurla, güvenle, mutlulukla, sevinçle ulaşalım. Rahat uyu Gazi Mustafa Kemal Atatürk rahat uyuyun vatan ve demokrasi şehitleri, sizin kurduğunuz Türkiye Cumhuriyeti Devletini, emanet ettiğiniz, uğrunda şehit olduğunuz kutsal Anadolu topraklarını milletimiz ve Müslüman Türk Gençliği sonsuza dek koruyacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle tekrar hepinizin 29 Ekim Cumhuriyet ve Çerkezköy’ümüzün Kurtuluş Bayramını kutlar, en derin sevgi ve saygılarımı sunarım. Sözlerimi Suriye’nin ve Irak’ın Kuzey’inde, Doğu ve Güney Doğu vatan topraklarında mücadele eden Kahraman Türk Ordu'suna ithafen Yahya Kemal’in şu dizeleri ile bitirmek istiyorum; ‘Şu kopan fırtına Türk ordusudur ya Rabbi! Senin uğrunda ölen ordu budur ya Rabbi! Ta ki yükselsin ezanlarla müeyyed namın! Galip et çünkü bu son ordusudur İslam’ın’ dedi.

GÖSTERİLER SUNULDU

Konuşmaların ardından Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi’nin mehter takımı sahne aldı. Halk oyunları gösterisinin sunulmasının ardından Veliköy Belediye Ortaokulu Öğrencisi Dilek Baykuş Cumhuriyet Bayramı ile ilgili olarak kendi yazmış olduğu şiiri seslendirdi. Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin sunduğu müzik dinletisinin ardından İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün hazırladığı spor gösterileri sunuldu. Ticaret ve Sanayi Odası Trakya Anadolu Lisesi Öğrencisi Rümeysa Gündoğdu’nun “Üç Şehitler Destanı adlı şiir seslendirmesinin ardından İzmir yöresine ait halk oyunları gösterisi sunuldu.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Program Çerkezköy Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin sunduğu müzik dinletisi ile devam ederken, çeşitli dallarda yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Resim yarışmasında birinci olan Çerkezköy Tepe İlkokulu Öğrencisi Enes Zakir Kılıç, şiir yarışmasında birinci olan Şehit Erdem Uçar Ortaokulu Öğrencisi Elasu Gürhan ve kompozisyon yarışmasında birinci olan Pakize Narin Anadolu Lisesi Öğrencisi Yunus Yolcu’ya ödülleri Çerkezköy Kaymakamı Murat Duru ile Kaymakam Adayı İsa Bertan tarafından verildi. Resim yarışmasında ikinci olan Final Okulları öğrencisi Aybüke Kaynak, şiir yarışmasında ikinci olan Veliköy Belediyesi Ortaokulu Öğrencisi Dilek Baykuş, kompozisyon yarışmasında ikinci olan Özel Çerkezköy Uğur Anadolu Lisesi Öğrencisi Gülfem Sera Bahar’a ödüllerini Çerkezköy 3. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Osman Akyıldız verdi. Resim dalında üçüncü olan Fevzipaşa İlkokulu Öğrencisi Duru Şahin, şiir yarışmasında üçüncü olan Hacı Fahri Zümbül Cumhuriyet Ortaokulu Öğrencisi Eylül Demir, kompozisyon yarışmasında üçüncü olan Sarbak Metal Cumhuriyet Anadolu Lisesi Öğrencisi Tülin Kahriman’a ödülleri Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay tarafından verildi.


Kutlama programı geçit töreni ile sona erdi.  

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31