banner265

Mecliste “beceri-beceriksizlik” atışması

Çerkezköy Belediye Meclisi’nde, eski başkan Ali Ertem dönemi ile mevcut başkan Vahap Akay dönemindeki bütçe tartışmalara yol açtı. AK Parti Grup sözcüsü Adem İçli, Akay’ın, Ertem dönemini kastederek, “46 milyon 528 bin Türk Lirası kamu borcu ödendi” yönündeki paylaşımına “Videoyu bir beceriymiş gibi sundunuz.” diye eleştirdi. Akay ise “Bunu beceri gibi sunuyorsunuz diyorsunuz. Hayır ben bunu beceri gibi sunmadım. Bunu bir geçmiş beceriksizlik olarak sundum. Ben o borcu da ödedim bugün bu hizmetleri de yapıyorum diye sundum” diyerek cevapladı.

GENEL 04.01.2021, 18:35 Bakış Haber Merkezi
Mecliste “beceri-beceriksizlik” atışması

Çerkezköy Bakış- Çerkezköy Belediye Meclisi’nin Ocak ayı Meclis toplantısının ilk oturumu Belediye Başkanı Vahap Akay başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.
Toplantı öncesi bir konuşmaya yapan Belediye Başkanı Vahap Akay, “Öncelikle zorlu bir 2020 yılı geçirdik. Dünya, Türkiye, ilimiz, ilçemiz covid-19 hastalığıyla mart ayında tanıştı ve maalesef 2020 yılını bu hastalıkla tamamlamak zorunda kaldık. 2021 yılında da yine aynı hastalığın gölgesinde başlamış bulunuyoruz. Tabii ki 2020 yılında sadece kovid-19 değil birçok felaketle ülkemiz baş başa kaldı. Zorlu bir yıldı. Umut ediyoruz 2021 yılı bütün bu sıkıntıların geride kaldığı dünya için, ülkemiz için, ilçemiz için hayırlı, mutlu sağlıklı bir yıl olmasını temenni ediyorum. Yine 2021 yılının Çerkezköy Belediye Meclisi’nde daha uyumla, daha anlayışla, birbirine karşı sevgi ve saygı içerinde Çerkezköy’e hizmet etme azmi ve kararlığı içerisinde hep beraber olma arzumu tekrarlıyorum” ifadelerini kullandı. Başkan Akay’ın konuşmasının ardından sunulan önergeler oy birliği ile meclis gündemine eklendi.  
Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okunduktan sonra meclis gündemine geçildi.

BAŞKAN ALBAYRAK DA KATILDI
Yeni yılın ilk mesai gününde 11 ilçe ziyareti yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çerkezköy programında belediye meclis toplantısının bir bölümüne misafir olarak katıldı. Albayrak, 2021 yılının tüm insanlığa sağlık, mutluluk ve güzel günler getirmesi temennisinde bulundu. 2021 yılının herkes için verimli bir yıl olması dileyen Albayrak,  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılında ilçede yapmayı planladığı yatırımlar ile ilgili kısa bilgiler verdi.

DİĞER MECLİS TOPLANTISINA ERTELENDİ
Meclis gündeminde ilk olarak 01.12.2020 gün ve 105 sayılı kararında Kent Estetik Kurulu Komisyon kararlarından 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. ve 10. maddelerin diğer meclis toplantısında görüşülmesine oy birliği ile karar verildiğinden, bu konunun mecliste görüşülmesinin müzakeresine geçildi. Bu gündem maddesi ile ilgili araştırma ve incelemelerin devam ettiği belirtilerek, söz konusu gündem maddesinin İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilmesine oy birliği ile karar verildi. Ardından gündemin ikinci maddesinde yer alan Belediye Meclisi’nin 01.12.2020 gün ve 106 sayılı kararında Emlak ve istimlak Müdürlüğü’nün 23.11.2020 gün ve 110 sayılı Belediye hissesi hakkındaki müzekkeresinin İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilerek, konunun bundan sonraki Meclis toplantısında görüşülmesine Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile karar verildiğinden, İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu Belediye Meclisi’nde görüşülerek, oy birliği ile kabul edildi.
Yine gündemin 3. maddesinde yer alan ve Aralık ayı Meclis toplantısında İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilerek, konunun Ocak ayı Meclis toplantısında görüşülmesine oy birliği ile karar verilen Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin 02.11.2020 gün ve 1009216 sayılı imar planı tadilatı hakkındaki talebi İmar ve Bayındırlık Komisyon görüşü doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi. Aralık ayı meclis toplantısında 2021 yılı Ocak ayı Meclis toplantısında havale edilen konuların karara bağlanmasının ardından Başkanlık Makamının 24.12.2020 gün ve 36 sayılı diğer kuruluşlarla ilişkiler hakkındaki talebi görüşülerek, oy birliği ile kabul edildikten sonra Belediye Meclisi’nin 2021 yılı tatil ayı görüşülerek, Ağustos ayının tatil ayı olması oy birliği ile kabul edildi. Gündemin 6. maddesinde yer alan Denetim Komisyonu seçimi yapılırken, yapılan oylama sonucunda Denetim Komisyonu Üyeliklerine Kemal Buzkuş, Mehmet Henifi Karataş, İbrahim Çekçi, Adem İçli ve İrfan Ak seçildiler. Ardından Başkanlık Makamının 24.12.2020 gün ve 39 sayılı engellilere yapılan yardım hakkındaki müzekkeresi görüşülerek, incelenmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Belediye Meclisi’nin 8. gündem maddesinde yer alan İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’ nün 18.12.2020 gün ve  20030 sayılı müzekkeresinin ekindeki (I) sayılı cetvelde memur dolu kadro değişikliğinde belirtildiği şekilde  dolu memur kadrolarında  derece değişikliği yapılması hakkındaki müzekkeresi görüşülerek, oy birliği ile kabul edilmesinin ardından gündemin 9. maddesinde yer alan İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’ nün 18.12.2020 gün ve 53 sayılı sözleşmeli personellerin 2021 yılında çalıştırılması ve ücretlerinin tespiti  ile II sayılı boş kadro değişikliği (Memur) cetvelinde  unvan ve derece değişikliği yapılması hakkındaki müzekkeresi görüşülerek, 18.12.2020 gün ve 53 sayılı sözleşmeli personellerin 2021 yılında çalıştırılması ve ücretlerinin tespiti oy çokluğu ile, II sayılı boş kadro değişikliği (Memur) cetvelinde  unvan ve derece değişikliği yapılması ise oy birliği ile kabul edildi.

MEYDAN YERALTI OTOPARK YAPIMI VE MEYDAN DÜZENLEMESİ İÇİN KREDİ TALEBİ

Gündemin 10. maddesinde yer alan Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 15.12.2020 gün ve 54 sayılı Çerkezköy Tarımsal ve Kimyasal Ürünler Satış Pazarlama A.Ş. genel kurul temsil yetkisi hakkındaki müzekkeresi görüşülerek, Belediye Başkanı Vahap Akay’a yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildikten sonra gündemin 11. maddesinde yer alan Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün 24.12.2020 gün ve 118 sayılı Belediye Hissesi hakkındaki müzekkeresi görüşülerek, incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. Hisse satışlarının İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilmesinin ardından Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün 28.12.2020 gün ve 120 sayılı Koronavirüs (Covid-19) önlemleri genelgesi hakkındaki müzekkeresi incelenmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilmesinin ardından Fen İşleri Müdürlüğünün 24.12.2020 gün ve 134 sayılı Meydan Yeraltı Otopark yapımı ve Meydan düzenleme hakkındaki müzekkeresi (Üst yapı çalışmaları için İller Bankası, Devlet veya özel bankalardan 45 milyon TL kredi çekilmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesi) incelenmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

“HEDEFİMİZ MART AYINDA BAŞLAMAK”
Madde ile ilgili söz alan Vahap Akay, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz yine TESKİ ile beraber bugüne kadar bu programa gelebilmek için ciddi bir mesai harcandı. TESKİ Ocak itibariyle Atatürk ve Öztrak Caddelerinde içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon inşaatını hatta projenin biraz daha büyümesine içme suyu hatlarında bazı sokakların da dahil edilmesi gibi bir değişiklikler de oldu. O zaman telaffuz ettiğimiz rakamlar bugün biraz daha arttı. Tahminen 20-25 milyonluk bir yatırım öngörüyor TESKİ. Bunun dışında yine Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Etüt Proje Daire Başkanlığı tarafından hem meydan altı otoparkı aynı zamanda da meydan üstü düzenleme çalışmaları hedefi, yine aynı şekilde bu ocak ayı itibariyle onlar da yeni bayındırlık fiyatları ile beraber ihaleye çıkma aşamasına gelmiş durumdalar. Ve tabii ki alt yapı meydan altı ve meydan üstü çalışmalarından sonra yine Çerkezköy Belediyesi olarak bizler 2020 yılında çıktığımız proje ihalesinden sonra ocak ayının ikinci haftasına kadar ihalesi dosyasını Çerkezköy Belediyesi teslim alacak. Dolayısıyla biz de bir an önce tarif ettiğimiz TESKİ ve Büyükşehir Belediyemizle eş zamanlı başlamamız gereken işleri bir hedef tarih programına koyduk. Hedefimiz mart ayında bu işe başlayıp yine bir yıl sonraki mart ayında bütün bu işleri bitirmeyi hedefliyoruz. Zor bir işe giriyoruz” dedi.

“GEÇMİŞE DÖNÜP ELEŞTİRMEK BENCE BİRAZ ACİZLİK”
Başkan Akay’ın konuşmasının ardından söz alan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Adem İçli, tek yön uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini söyledi. Konuşmasında geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanı Vahap Akay’ın eski Çerkezköy Belediye Başkanı AK Partili Ali Ertem döneminden kalan borçları ödediğine dair paylaştığı videoya da değinen İçli, “Bir beceriymiş gibi sundunuz. Sayın başkan 7 yıl sonra Veliköy Mahallesi’ne bir çivi çakmamış bir belediye, Kızılpınar Mahallesi de aynı şekilde yeni yeni bir şeyler oldu. Bağlık Mahallesi’ne, Fatih Mahallesi’ne 7 yıldır uğramamış bir belediye, Gazi Osman Paşa Mahallesi’ne, Fevzipaşa Mahallesi’ne bir çivi çakmamış belediye kalkmış 7 yıl önceki bir belediyeyi eleştiriyor. Bu bir kere yanlış. Geçmiş dönemlerdeki bütçenize bakın,  AK Parti dönemindeki bütçenize bakın. Ortalama 800-900 milyon belki 1 milyar 7 yıllık bir belediyenin bütçesinin içerinde elle tutulur birkaç tane şey sayacağım. Pazar Yeri, Tepede çocuk parkı ve çarşı içinde bazı parklar ve düğün salonu. Başka bir projeniz yok. Çerkezköy Belediyesi’nin bu 300-400 milyonluk savurganlık bütçesini biz geçen denetimde de gördük. Yine göreceğiz. Yani geçmişe dönüp eleştirmek bence biraz acizlik oldu sayın başkan, yakışmadı size. Ayrıca geçmişte halkımız kararını vermiş 2. dönemde de kararını vermiş sizi seçmiş. Ama daha bir köprünün yaya yolunu genişletememiş bir belediye. Daha birçok sokağına aydınlatma yapmamış bir belediye. Yani 45 milyon borç ödedim diyorsunuz ama 45 milyon istiyorsunuz. Daha aradan 1 ay geçmedi ve bunu da video yayınlayarak duyurdunuz. Bizim de AK Parti döneminde 53 milyon borcu vardı. Hiçbir şey yapmazsanız borcunuz da olmaz. Son 2 yıldır belediye meclis üyesiyim, son 2 yıla bakıyorum, 2 yıldır bir tane çakılmış çiviniz oldu mu Çerkezköy’e merak ediyorum. Sadece 2 yılın bütçesi 400 milyon. Nerede bu para neden borçlu çıkıyorsunuz” dedi.

“BUNDA BU KADAR ALINACAK BİR ŞEY YOK”
İçli’nin konuşmasının ardından cevap veren Başkan Akay, ilk olarak tek yön uygulaması ile ilgili konuştu. Tek yön ile ilgili 2017 yılında gerekli çalışmaların yapıldığını ifade eden Başkan Akay, kararın üzerinde ciddi düşünüldüğünü ifade etti. Video paylaşımı ile ilgili eleştiriye de cevap veren Akay, “Evet bir video yayınladım. 2004-2014 yılları arasında Çerkezköy Belediye bütçesi 2013 bütçesi 60 milyon, Çerkezköy Belediyesi’ne bırakılan sadece kamu borcu 50 milyon. Bu konu çok anlatıldı. Ancak ben 2014 yılı Aralık ayında geçmiş yılın borcunu yapılandırdım, ödedim, taksit bitti. Son taksiti ödemiş bir belediye başkanı olarak ben geçmiş dönemin borcunu ödedim dedim ve bir video yayınladım. Yani bunda bu kadar alınacak bir şey yok. Bu kadar eleştireceğiniz de bir şey yok. Polemik yaratmak da istemiyorum aslında. Ben geçmişin borcunu bu dönemin geçen kasım ayına kadar yeni ödedim. Sizin borcunuzun son taksitini kasım ayında ödedim. Video da eğer siz bu borcu bırakmasaydınız biz bunları yapardık diye de bir hatırlatma yaptım. Bunda alınacak gücenecek bir şey yok. Bunu beceri gibi sunuyorsunuz diyorsunuz. Hayır ben bunu beceri gibi sunmadım. Bunu bir geçmiş beceriksizlik olarak sundum. Ben o borcu da ödedim bugün bu hizmetleri de yapıyorum diye sundum” ifadelerini kulandı.
Gündemin 14. maddesinde yer alan Fen İşleri Müdürlüğü’nün 24.12.2020 gün ve 135 sayılı 255 ada 1 parsel hakkındaki müzekkeresi oy birliği ile kabul edildikten sonra Özel Kalem Müdürlüğü’nün 24.12.2020 gün ve 001 sayılı çalışma yönetmeliğinin tanzim edilmesinin müzekkeresi de oy birliği ile kabul edildi. Gündemin 16. maddesinde yer alan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 25.12.2020 gün ve 121 sayılı plan değişikliği hakkındaki müzekkeresi incelenmek üzere İmar ve bayındırlık Komisyonu’na havale edilirken, gündeme CHP ve İYİ Partili Meclis Üyeleri tarafından verilen önerge ile alınan pandemi nedeni ile kapalı olan kıraathane, kahvehane, çay bahçesi vb. işletmelere 2021 bütçesinden bir defaya mahsus 2 bin TL yardım yapılması görüşülerek, incelenmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.
Gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından 2021 yılı Belediye Meclisi’nin Ocak ayı ilk oturumu sona ererken, Belediye Meclisi Komisyonlara gönderilen konuları karara bağlamak üzere 7 Ocak Perşembe günü saat 14:00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde yeniden toplanacak.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Mart 2021
İmsak 06:05
Güneş 07:30
Öğle 13:26
İkindi 16:38
Akşam 19:13
Yatsı 20:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 27 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 27 43
8. Karagümrük 27 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 27 29
15. Kayserispor 26 28
16. Rizespor 27 28
17. Başakşehir 27 26
18. Erzurumspor 27 26
19. Ankaragücü 26 23
20. Denizlispor 26 21
21. Gençlerbirliği 26 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Altınordu 25 45
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 25 32
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 27 51
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. West Ham 26 45
7. Liverpool 27 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 25 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 26 30
15. Burnley 27 29
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 27 23
19. West Bromwich 27 17
20. Sheffield United 27 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Valencia 26 30
12. Celta de Vigo 25 30
13. Osasuna 25 28
14. Getafe 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20
orta şiddetli yağmur