Üniversiteden yapılan açıklamada, Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası ile Workup by Türkiye İş Bankası işbirliğiyle yürütülen programa 15 Şubat'a kadar başvuru yapılabilecek. Program kapsamında, hızlı büyüme potansiyeline sahip yenilikçi girişimcilere kapsamlı destekler sunulacak.

"Yatırım Tabanlı Girişimcilik Destek Programı" kapsamında TÜBİTAK tarafından açılan "BİGG Yatırım 2024-1 Çağrısı" ile, uygulayıcı kuruluşlar tarafından desteklenen girişimciler arasından 2. aşamada "TÜBİTAK Değerlendirme Panelleri"nde desteğe (Mükemmeliyet Mühürü) uygun bulunan girişimlere, kuracakları şirketin yüzde 3 hissesi karşılığında TÜBİTAK tarafından 900 bin lira yatırım yapılacak.

2015 yılından bu yana 60'tan fazla girişimcinin TÜBİTAK BİGG desteğine ulaşmasına katkı veren "Girişim Fabrikası BİGG Hızlandırma Programı", akıllı ulaşım, enerji ve temiz teknolojiler, akıllı üretim sistemleri, iletişim ve sayısal dönüşüm, sağlık ve iyi yaşam ile sürdürülebilir tarım ve beslenme alanlarında, girişimcileri destekleyecek.

Programa seçilen girişimciler, eğitim ve mentör desteğinin yanı sıra önde gelen teknoloji sağlayıcılarının hizmetlerinden ücretsiz veya yüksek indirimlerle yararlanılabilecek. Programa, üniversitelerin herhangi ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenciler veya mezunlar başvurabiliyor.

Başvuru koşulları arasında, daha önce Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ya da TÜBİTAK 1512 ve 1812 Programları 2. aşaması kapsamında destek almamak ile herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almamak yer alıyor.

Kaynak: AA