banner265

banner571

Aydeniz’den şeffaflık vurgusu

MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz, Çerkezköy Belediyesi’ne bağlı İmar ve Emlak Servisi’nde ortaya çıkan ve soruşturması süren sahtekarlıkla ilgili şeffaflık vurgusu yaptı. Başkan Vahap Akay’a seslenen Aydeniz, “Sayın başkan diyor ki, ‘biz bir kurul oluşturduk incelemelerimizi yapıyoruz. Bizde soruyoruz bu kurul kimlerden oluşuyor? Kimse bilmiyor. Keşke AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri de bu kurula dahil olsa. Şeffaf, daha sağlıklı bir kurulla bunun incelenmesi gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Gündem 18.06.2019, 18:58
Aydeniz’den şeffaflık vurgusu
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, geçtiğimiz cuma günü düzenlediği basın toplantısı ile İmar ve Emlak Servisinde sahte tahakkuk fişleri ile işlem yapılarak kamunun yaklaşık 700 bin TL zarara uğratılarak sahtekarlık yapıldığını tespit etiklerini açıklamış, olayla ilgili idari soruşturma başlatıp, Çerkezköy Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını duyurmuştu. Çerkezköy gündemini değiştiren sahtekarlıkla ilgili AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök’ün “Bizim ön görümüz Çerkezköy Belediye Başkanlığına kayyum atanabilir. Çünkü çok ciddi iddialar var. Çerkezköy Belediye Başkanından çok daha detaylı bir açıklama bekliyoruz.” açıklamasından sonra bir açıklama da MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Ahmet Aydeniz’den geldi. Aydeniz, parti binasında 31 Mart seçimlerinde Cumhur İttifakı kapsamında AK Parti’nin listesinden Çerkezköy Belediyesi Meclis üyesi olan ve ardından MHP grubunu oluşturan Koray Önsel ve Habip Çelik ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

“KENDİSİNİN SORUMLU OLDUĞUNU İFADE ETMEK İSTİYORUZ”

Belediye Başkanı Vahap Akay’ın tüm çalışanlarından sorumlu olduğunu dile getiren Aydeniz, “Bugün burada toplanmamızın sebebi geçtiğimiz günlerde Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın yaptığı basın açıklamasıdır. Bizde MHP Çerkezköy İlçe Teşkilatı olarak konu ile ilgili görüşlerimizi vatandaşlar ile paylaşmak için buradayız. Biz bu konuyu birkaç ana başlık halinde değerlendiriyoruz. Bunlardan birincisi konunun medya ile paylaşılması ve vatandaşlarımızın haberdar edilmesidir. Sayın belediye başkanı konuyu kameralar önünde anlattı, fakat tarihler konusunda bir karışıklık oldu sanıyorum. İlk başta 28 Mayıs 2018 tarihini telaffuz ediyor. 1 yıl önce tespit edilen bir şeyin 1 yıldır paylaşılmıyor olması konuyu sıkıntılı bir hale sokmuştur. Belediye başkanımız anlatırken benim bu konu ile alakam yoktur. Ben tespit ettim gibi bir yaklaşım ile anlatıyor. Bizler de teşkilat olarak 5393 sayılı belediye kanunun 38. maddesinde olduğu gibi belediye başkanlarının görev ve sorumluluklarına bakarak birkaç şey söyleyeceğiz. Özellikle bu kanunun 6. maddesi ‘belediyenin gelir ve alacaklarının takip ve tahsisini yapmaktır’ diye geçiyor. Biz burada her ne kadar bu işle ilgili savcılığa gitmiş olsa da bir yönetici olarak, tüm çalışanlarından da kendisinin sorumlu olduğunu ifade etmek istiyoruz.” diye konuştu.

“DAHA SAĞLIKLI BİR KURULLA BUNUN İNCELENMESİ GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ”

Oluşturulan komisyonun içerisine MHP ve AK Parti’den de isimlerin dahil olması gerektiğini ifade eden Aydeniz, “Birinci sorumlunun kendisi olması sebebiyle bu işin üzerine herkesten çok kendisinin gitmesi kanaatindeyiz. Biz kamuoyunda merak edilen bazı soruları başkana yöneltmek istiyoruz. Bunlardan birincisi de bize göre başkanın yapması gereken en önemli şey, bu olayın eğer 28 Mayıs 2018 tarihinde kesinleştiğine kanaat verildiyse anında savcılığa veya ilgili birimlere haber verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Sayın başkan da diyor ki, ‘biz bir kurul oluşturduk incelemelerimizi yapıyoruz’ bu kurul kimlerden oluşuyor? Kimse bilmiyor. Keşke AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinden bir kurul oluşturarak şeffaf, daha sağlıklı bir kurulla bunun incelenmesi gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

“BU İŞLER BİR KİŞİNİN YÜRÜTEBİLECEĞİ BİR İŞ DEĞİL”

Açıklamasını sürdüren Aydeniz, “Şu anda yaklaşık 32 dosya olduğu bilgisi bize ulaştı. Biz bunun bir kişinin değil de bir grup çalışması olduğuna inanıyoruz. Bu işler bir kişinin yürütebileceği bir iş değil. Bize göre ilk olarak yapılması gerekenlerden biri ilgili birimlerdeki müdürlerin geçici olarak görevinden alınarak, buraya konuyla ilgili bilgisi olan kişiler tarafından bu soruşturmanın yapılması gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca soruşturmayı yapan ekip kimlerden oluşuyor, bilmek istiyoruz. 21. yüzyıldayız gelişen teknoloji var. Birçok belediye bu işleri dijital ortamda hallederken Çerkezköy Belediyesi’nde ruhsat, iskan harcı gibi ödeneklerin veznelerden yapılmasını ilkellik olarak görüyoruz. Çağımızda teknoloji her şeye yetiyor.” diye konuştu.

“BUNLARIN HEPSİ DE SORU İŞARETİ”

Kamuoyunun da konuyu merak ettiğini ifade eden Aydeniz, “Başkan burada 28 Mayıs’ı telaffuz ediyor. Acaba gerçekten bunun anlaşıldığı tarih 28 Mayıs mıdır? Daha öncesinden anlaşıldı da bunun üstüne yeterince gidilmedi mi? Seçimden önce böyle bir durum var mıydı da seçimlerde mi üzerine gidilmedi? Bunların hepsi de soru işareti bunları kamuoyu da merak ediyor.” şeklinde konuştu.

“OLAYIN BAŞ MÜSEBBİBİ OLAN KİŞİNİN YURT DIŞINDA OLDUĞU KONUŞULUYOR”

Olaya anında müdahale edilerek kaçan kişilerin göz altına alınabileceğini belirten Aydeniz, “28 Mayıs’tan sonra bu işi araştıralım diyerek o yurt dışına kaçmış olan kişi veya kişilerin kaçmaları engellenebilirdi. Anında müdahale edilerek bu adamlar savcılık tarafından gözaltına alınabilirdi. Şimdi olayın baş müsebbibi olan kişinin yurt dışında olduğu konuşuluyor. Belki bu adam bir daha bulunamayacak ve sorgulanamayacak. Belki de başkaları bu konunun altında ezilecek. Ruhsat iptali meselesi var. Şimdi sayın başkan dedi ki paraları isteyeceğim. Ruhsatları iptal edeceğim. Diyelim ki bir vatandaş belediyeye gidip binasını sorgulatmış ve parasını ödeyerek satın almış, belki de kredi çekmiş. Bu vatandaşımız da mağdur olacak. Belediye başkanının ya da herhangi bir yetkilinin imzası ile alınan ruhsatı neye göre iptal edecek. Buradan daire satın alan vatandaşın suçu ne. Evet bu paralar tahsil edilsin. Tüy bitmemiş yetimin hakkı, hatta 81 milyon vatandaşın kul hakkına girilmiştir. Ruhsat ve iskanların nasıl yapılacağı konusunda bir bilgiye sahip değiliz ancak bizler de bu paraların tahsilatlarının yapılmasından yanayız. Parti olarak devletimizin ve belediyemizin yanındayız. Şu anda dosyaların incelendiği söylendi. Ancak bu kurulan komisyonda kimler var. Kimler inceliyor. Acaba düzeltilen bir şeyler mi var. Sabah bir çalışanımı gönderdim ve yaklaşık 14 tane güvenlik görevlisinin olduğu söyleniyor. Arşive girilmiyor, bazı kısımlara kimse giremiyor. Peki ya bunları kimler inceliyor. Biz bunu merak ediyoruz. Keşke kurulan komisyona MHP, AKP ve CHP’den birer meclis üyesi konsaydı. Konunun şeffaf olması ve hiçbir partilinin aklında soru işareti kalmaması daha kolay olurdu. Biz şeffaflıktan yanayız. Kimsenin aklında soru işaretleri kalmasın.” dedi.  

“ÇOK GENİŞ BİR ŞEKİLDE İNCELENİP ARAŞTIRILMALI”

Konuyu daha önce duymadığını belirten Aydeniz, “Ben daha önce bu konuyu duymadım. 2010 yılından beri Çerkezköy de yapı denetim işi yapıyoruz. Biz belediyede en az vakit geçiren yapı denetim şirketiyiz. Bizler belediyeye sadece evrakımızı sormak için girer ve arkasından işlem devam ediyor ise başka bir gün gideriz, işlemleri bitip evraklarımız hazırlanmış ise dosyamızı alır çıkarız. Gününün büyük bir kısmını belediyede geçiren firmalar var. Başta dediğim gibi bu iş çok geniş bir şekilde incelenip araştırılmalı. Bu iş tek kişinin ya da iki üç kişinin yapabileceği bir iş değil. Kimseyi zan altında bırakmak istemem ancak bu işin içinde müteahhit de olabilir, proje ofisleri de olabilir, yapı denetim personelleri de olabilir. Bakın altını çizerek söylüyorum, kendimde yapı denetimciyim ama patronlar belediyeye girip çıkmaz elemanlar ilgilenir. Belediyenin birimlerinden de bu işin içinde olanlar olabilir. Emlak servisinden de olabilir, tahsilat biriminden de olabilir. Memur keser, evrakı verir, müteahhit ya da yapı denetimci bunu müteahhitte bildirir, müteahhit ya da mal sahibi alır aşağıya gider. Tahakkuk servisinde tahakkukunu yaptırır ve öder. Aşağıda ne olmuş bunu hiç kimse bilemeyebilir. Zaten başkanın açıklamasında da yukarının hesapladığı bir rakamda makbuz geliyor. Bunu yukarıda kimse anlayamaz. Mağdur dediğimiz müteahhitte bunu anlayamaz. Bu işin üzerine gidilmeli ve adı geçen her kim varsa savcılığın harekete geçmesi ile farklı isimler de söylenecektir, herkes dinlenmeli. Gerekirse yapı denetimcilerden de görüş istenebilir. Bizler de üzerimize düşen görevi yaparız. Benim de görüşüm ve düşüncem sorulacaksa bende yardımcı olmaya çalışırım. Burada kaybolan para 81 milyon kişinin, Çerkezköylünün ve Çerkezköy’e yapılacak yatırımın parasıdır. Çerkezköy’ün halkına hizmet edecek paralardır. İşleyişte ilkellik var mı var. Artık kağıtlar elde falan bunlar artık kalktı. Birçok belediye de de artık yok. Geçmişte de yapılmış mıdır evet yapılmış olabilir. Hırsızlıktır bu ve bu hırsızlığın ucu açık. Belki çok uzun yıllardır yapıldı, belki de yakın zamanda başladı. Dosyaların incelenmesi ile bu da açığa çıkacaktır. Şahsi fikrim çok geniş bir kitlede değil belli başlı müteahhit ve şirketler üzerinden yapılmıştır. Herkesin bunu yaptığını düşünmüyorum. Çerkezköy’de atıyorum 300 tane ruhsat çıkmışsa, 2018 yılı içerisinde 300 kişi de bunu yapmış olamaz. Belli başlı kişilerdir. Üzerinde duruldukça açığa çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.

“BUNA İSTİFA DEMEYELİM, BUNUN İÇİN ÇOK ERKEN”

AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök’ün yaptığı ‘Belediye’ye kayyum atanabilir. Belediye başkanı istifa etmeli’ yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine Aydeniz, “Normalde belediye başkanı bu işi fark ettikten sonra olayın selameti, şeffaflığı açısından geriye çekilir. İstifa etmek demeyelim buna izine ayrılmak olabilir. Bu işin geleneği budur. Şeffaf bir kurul oluşturulup üstüne gidilir. Buna istifa demeyelim, bunun için çok erken. Tabi bu AK Parti İlçe Başkanı’nın kendi düşüncesidir. Bunlar için çok erken. Çünkü olayın daha failleri, şekli belli değil. Kimlerin, nasıl yaptığı belli değil ama soruşturmanın şeffaflığı açısından bizlerin veya muhalefetin veya dışarıdaki vatandaşın kafasındaki soru işaretlerinin sayısının artmaması açısından ilgili birim amirleri ile başkanın izne ayrılıp bağımsız artık savcılıktan olur, İçişleri Bakanlığından olur, müfettiş olur veya Çevre Şehircilik’ten bilirkişi istenir olur olayı onların takip etmesi gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse bu teşkilatın içerisinde bir sıkıntı olur, bunu benim denetlemem ne kadar sağlıklı olur.” dedi.

“SADECE İMAR BÖLÜMÜ İLE İLGİLİMİ ONU DA BİLMİYORUZ”

Belediye meclis üyesi Koray Önsel’e yöneltilen ‘Müteahhit mağdur olabilir mi? İyi niyetli midir, kötü niyetli mi?’ sorusu üzerine Önsel, “Olayın baştan beri anlatılış şeklinden sadece belediye başkanımız Vahap Akay tarafından anlatıldığı kadarını biliyoruz. O da tam detayıyla anlatmıyor zaten. Nasıl öğrendiğini, olayın nerelerde olduğunu tam detaylı anlatmadı. Bu noktada bu iş müteahhitlerle mi şahıslarla mı bilmiyorum ama mağdur noktasında kimin mağdur olup olmadığını belirleyecek biz değiliz ama mağdur varsa bile bence bizim bu anlatılanlardan bildiğimiz kadarıyla o mağdurun, mağduriyetini ispatlama imkânı bu yaşanan olayda ben görmüyorum. İspatlayamayacak. 28 Mayıs’ta bu işi öğrendiğiniz anda, ben belediye başkanı olsaydım daha öğrenir öğrenmez öncelikle bu konunun geçtiği ilgili birimi derhal görevden alırım. Hemen ardından savcılık ya da İçişleri Bakanlığından müfettiş istenir, uzmanlarla burası denetlenir. 28 Mayıs araya bayram girdi, şu girdi, bu girdi beklerseniz o memur da kaçabilir. Velev ki memuru buldunuz, olayı incelerseniz zaten olayı bir elemanın üzerine yıkmada bu eleman bunu yapmıştır deme şansınız da yok. Ya bir kamera kaydı ya da bir ses kaydı filan olması gerekiyor. Birinden şüphelendiniz o kişi bunu reddedebilir ya da eleman bunu ben belediye başkanıyla, şunla, bunla ortak da yaptım diyebilir. İşte bu noktada kimsenin zan altında kalmaması için burada başkanımın dediği gibi soruşturmanın selameti açısından bu işin başlarının geri planda durup soruşturmanın detaylıca yürütülmesi lazım. Kimsenin abdestinden şüphesi yok anladığım kadarıyla o noktada bu parada devletin, milletin parası ise o paranın peşine düşmek için de anlaşılması lazım ki iş yine dönüp dolaşıp maliyeye yani muhasebe işlerine geliyor. Günün, ayın, yılın sonunda sen hesaplarını denetleyemiyorsan muhasebe birimi için söylüyorum orada oturmayacaksın. Sadece imar bölümü ile ilgilimi onu da bilmiyoruz. Tahsilat ile ilgili olan bütün birimlerde bu iş yaşanmış olabilir. Hangi senelerde olduğunu da bilmiyoruz. Yılın sonunda denetim komisyonlarında belediyenin hesapları inceleniyorsa o hesapların nasıl incelendiği de incelenmeli. Kimler varsa. Kimlere kadar gidiyorsa sonuna kadar gidilmeli. Netice de biz de bu dönem belediye başkanı ile birlikte seçilmiş iki kişi de biziz. Biz sorumluyuz. Burada yaşayan vatandaş bize bu yetkiyi verdiyse, bizden önce yaşanmış olsa bile peşine düşmek zorundayız. Bildiğimiz kadarıyla 40 dosya var ve onun dönemi ise sorumlulukta ona aitse bu işin peşine şeffaf bir şekilde düşülmeli.  Milliyetçi Hareket Partisinin yerel yönetimlerdeki siyaset anlayışı şeffaf ve üretken belediyecilik. Bas bas meydanlarda da şeffaf olmaktan bahsediyorduk. Eğer şeffaf olunsaydı bu hata belediye başkanımızın gözünden kaçmış olsa da muhasebe müdürünün gözünden kaçmış olsa da iyi niyetli düşünelim hepsinin gözünden kaçmış olsa bile senin veya benim de birimize takılabilirdi, fark edebilirdik. Zaten sistem yanlış onu anladık. Tarihe karışmış bir sistem. Üstü kapansın, gitsin denilebilecek bir konu değil. Bence çok önemli bir konu. Kimse suçlusu bunun bedelini zaten kanun önünde ödemeli. Duyduğun anda emniyete ya da savcılığa gidersin. Birinden eminim, birinden şüpheliyim demişti başkan. Böyle önemli bir konuda bunları bildirirsin savcılık, emniyet derhal zaten gidip gereğini yapar. En azından bir gözaltı süreci başlar. Ondan sonra zaten yanlış tahmin de bulunduysa bunla ilgili o eleman da kendisini savunma durumuna geçebilir.” diye konuştu.
Önsel, önceden ruhsat alınıp da 28 Mayıs’tan sonra belediyenin kasasına giren paraların da tespit edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (3)
Kral cerkrzkoylu 3 yıl önce
Çerkezköy kimin ne olduğunu biliyo zaten sen hiç merak etme kim ne ettiyse cezasını halktan buluyo zaten unutma halk ne dersek olur gerisi boş muhabbet Çerkezköy gerçekten emin ellerde hiç suphen olmasin
firat mu 3 yıl önce
ya sizi dikkate alan varmı acaba bi dedıgınız bı dedıgını tutmuyor robot gıbı onunuze ne konuluyorsa onu konusuyonuz kendi iradeli fikrinizi konusunda görelim..
ferit 3 yıl önce
önce siz bi şeffaf olun daha kendı hür fikrinizi söyleyemıyorsunuz genel merkez talımatıyla ne demıslerse yanışşı göre göre dogruymus gıbı lanse edıyosunuz. mıllet bunu gormuyormu göruyor çerkezköyde her gecen gun mıllet nezlınde ıtıbarsızlasıyorsunuz haberınız olsun.
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Keçiörengücü 35 48
12. Gençlerbirliği 35 48
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31