banner265

banner579

banner578

Bu konu mecliste tartışılmıyorsa kapatın gitsin

AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, bugün mecliste görüşülecek olan ve Büyükşehir Belediyesi’ne yetki verilmesini içeren imar ile ilgili gündem maddesine sert tepki gösterdi.   Öğe “Çerkezköy’ün en önemli sorunlarından biri imar konusudur. İmar konusu Çerkezköy Belediye Meclisinde tartışılmıyorsa, kusura bakmayın bu belediye meclisini kapatın. Biz burada ona buna çeyrek altın takılacak, şu karşılanacak, şöyle pahalı konserler verilecek diye karar veren meclis istemiyoruz. Çerkezköy’ün en önemli sorunu imar sorunudur. Yıllardan beri çözülemeyen, hangi dönem olursa olsun ben bunu söylerim. Eğer gümrük üzerindeki imar hala çözülemediyse bunun altında başka bir sebepler var. Cesaret edin çözün, burada bir mağduriyet var. Eğer Kızılpınar’daki mahalledeki bizim mahallemizdeki 1/1000’lik uygulamayı da yapamıyorsanız bırakın belediyeciliği. Bu çiçek böcek işi değil.” dedi.

Gündem 03.09.2018, 13:05 03.09.2018, 13:48 Bakış Haber Merkezi
Bu konu mecliste tartışılmıyorsa kapatın gitsin
© Çerkezköy bakış

Çerkezköy Bakış - Bugün saat 15.00’da 9 gündem maddesi ile toplanacak olan Çerkezköy Belediye Meclis Toplantısı öncesi AK Partili meclis üyeleri, İlçe Başkanı Abdullah Öğe başkanlığında grup toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, belediye meclisi gündemindeki 3 ve 7. maddeler değerlendirildi. Ardından da Öğe ve beraberindeki meclis üyeleri birlikte basın toplantısı düzenledi.   
Belediye meclisinde bugün gündeme gelecek olan Kızılpınar ve Veliköy Mahallesi’ni ilgilendiren 7. madde ile ilgili açıklama yapma gereği duyduklarını açıklayan Abdullah Öğe, “Belediye meclisimizin gündeminde olan birkaç konuda sizleri bilgilendirme ve görüşlerimizi açıklama ihtiyacı duyduk. Çerkezköy’ü ilgilendiren konularda Çerkezköylü hemşehrilerimizin ihtiyaçlarını, belediyenin üzerine düşen konuları meclis üyelerimizin doğru karar almalarını bu konuda Çerkezköy’de yaşayanların menfaatine karar almalarını hepimiz canı gönülden istiyoruz. Bu konuda bizler de elimizden geldiği kadar AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanlığı olarak hassasiyetimizi meclis üyelerimizle birlikte gösteriyoruz. Belediye meclisinde bu ay gündemde olan bir madde ile alakalı basın açıklaması yapmak istedik. Meclisteki 7 madde ile ilgili Plan Proje Müdürlüğünün böyle bir dilekçesi var. Dilekçe şöyle:
Plan ve Proje Müdürlüğünün 27. 08. 2018 tarihli 117 sayılı Kızılpınar İmar Planı değişikliği ve ilavesi hakkında müzakerenin müzakeresi belediye meclis gündemine alınmış bulunmakta. Bu konuda bir karar aldık. “İmar Planı değişikliği ve ilave imar planı yapımında kabul, onay ve askı sürecinde yaşanacak zaman kaybını önlemek amacıyla Kızılpınar Mahallesi Bedirhan deresi ve Veliköy Mahallesi sınırları arasında yer alan bölgeye ait 1/5000 ölçekli nazım imar planına esas 1/1000  ilave uygulama imar planı ve kısmı uygulama imar planı değişikliği teklifi ve eklerinin aynen veya değiştirilerek onaylanmasına ilişkin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne yetki verilmesi hususunda gerekli karar ihtasını arz ederim. 
 

“ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ NE İŞ YAPACAK?”
Kızılpınar ve Veliköy arasında sol tarafta bulunan alanda bir imar plan değişikliği söz konusu buradaki imar plan değişikliği biliyorsunuz 5 binlik imar plan uygulaması Büyükşehir yetkisinde olan bir imar plan değişikliği. Çerkezköy Belediyemiz şöyle bir gerekçeyle diyor ki: Biz binlik imar yani uygulama imar planı değişikliğini de Büyükşehir’e devretmek istiyoruz. Şimdi ben buradan Çerkezköylü belediye yetkililerine seslenmek istiyorum. Çerkezköy Belediyesi ne iş yapacak? Eğer Çerkezköy’ün mahallelerinde Kızılpınar mahallesinde bir imar planı değişikliği varsa binlik uygulama imar planı da Çerkezköy Belediyesinin yetkisindeyse bizim Çerkezköy belediye meclis üyeleri veya imar komisyonundaki arkadaşlar bu uygulamayı tartışacak kapasitede değil mi? Neden büyükşehir Belediyesine Kızılpınar’da bulunan bu alanların binlik uygulama planı Çerkezköy’de yapılırken neden Büyükşehir’e devretme ihtiyacı duyuyoruz. 4,5 yıldır neden bu yapılmadı? Neden şimdi gündeme geliyor. Birçok konu özellikle seçime yakın bu dönemde önümüze gelecek. Ama enteresan olan bir konu bunun gerekçesi ‘olarak da onay ve askı sürecinde yaşanacak zaman kaybı’ deniyor. Bizim, Çerkezköy Belediyesi’nin bir haberi, vatandaşın bir bilgisi olsun. Vatandaş burada yapılacak olan değişiklikleri Kızılpınar’daki değişiklikleri Kızılpınar Mahallemizin sakinleri, Çerkezköy’deki vatandaşımız buradaki imar planını bilmesi en doğal hakkıdır. Buradan bir şey mi kaçırılıyor? Neden Büyükşehir’e devrediyoruz.” ifadelerini kulandı.
 

“NEDEN BÜYÜKŞEHİR’E DEVREDİYORSUNUZ”
Öğe, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Birçok hizmet söz konusu olduğu zaman bunu neden yapmıyorsunuz denildiği zaman belediye’nin en önce arkasına saklandığı bahane ‘burası Büyükşehir’in yetkisinde’ demesidir. Madem bunu şikayet ediyorsunuz, neden Çerkezköy Belediye’sinde mecliste ve komisyonlarda görüşülebilmesine rağmen Büyükşehir’e devrediyorsunuz. Şimdi Büyükşehir’de Meclis üyeleri var. Şarköy’den Büyükşehir Belediye Meclis üyesi, Hayrabolu’dan Belediye Meclis üyesi, Kızılpınar’daki bizim 1/1000’lik imar projesi ihtiyacımızı ne kadar bilebilir. Biz o zaman bu Meclis Üyelerini neden seçtik. Buradan da açıkca Cumhuriyet Halk Partili Meclis üyelerine de seslenmek istiyorum. Biz gurubumuz olarak bu maddenin reddine karar verdik. Meclisten komisyona da sevk edilse biz bu maddenin reddine oy vereceğiz. Ancak CHP’li meclis üyelerine sesleniyorum. Bu konunun sizlerde Çerkezköy’de sizin önünüzde o masada karar alınması için bu konunun CHP’li Meclis üyelerince de reddedilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bunun gibi birçok konu ilerleyen zamanlarda önümüze gelecek. Kızılpınar’daki bu alanla ilgili imar değişikliğini Çerkezköy Belediyesi yapamayacaksa ne iş yapacak. Ben bunu Çerkezköy Belediye Meclis Üyelerine tüm partili üyelerin bu konularla ilgili çalışmaları imar komisyonunda yapabileceğine inanıyorum. CHP’li Belediye yönetimi kendi meclis üyelerine bu konudaki kararlarına güvenmiyor mu? Buradan bu sonuç ortaya çıkıyor. Bizim yetkimizde olan bir yerde neden Büyükşehir karar alıyor.

“SEBEBİ GAYET AŞİKARDIR”
 Bir konuyla ilgili daha bilgi verelim. Bazı caddeler Büyükşehir’in yetkisine devredilmesi konusudur. “Gündem maddelerinden 3. maddede Çerkezköy hudutları dahilinde ilgili kanun madde kapsamında aşağıdaki caddelerin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne ait ana halter yol olarak değerlendirmesi hususunda gerekli kararı arz ederim.” Bunun istenmesinde yasal bir sıkıntı yok. Ancak 4,5 yıl geçmiş. 4,5 yıldır kendi yetkisinde olan caddeleri sayıyorum; Fatih Caddesi, Narin Caddesi, Orkide Caddesi gibi birkaç cadde daha var. Bu caddeler Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallemizde kalan Ambardere mevkiinde olan caddeler. 4,5 yıldır kendi yetkinizde olan bu caddeler seçime 6 ay kala Büyükşehir Belediye’sine devredilmek isteniyor. Sebebi gayet aşikardır. Vatandaş bu caddelere neden hizmet götürülmediğini sorduğunda ‘bu caddeler Büyükşehir Belediyesi’ne ait’ diyebilmek içindir. Eğer Büyükşehir Belediyesi’nde bu caddelere hizmet edilecekse bunu neden 4 buçuk yıl önce göreve geldiğiniz zaman yapmadınız? Bu caddeleri Büyükşehir’e devretmiş olsaydınız buralardaki altyapı ve yol sorunları çözülmüş olurdu zaten. Gerçi biz Büyükşehir Belediyesi’nden böyle bir yetenek ve çalışma beklemiyoruz. Şuanda Tekirdağ’ın birçok ilçesinde olduğu gibi bir yağmurda caddeler sular altında kalıyor. TESKİ’nin başarısız bir yönetimi var. Değerli arkadaşlar Çerkezköy, Çerkezköy’ün yetkisi içerisinde Çerkezköylüler tarafından yönetilmelidir. Çerkezköy’ü birlikte yönetiyoruz diye iddialarda bulunmak sadece tabelalarda yazmakla olmuyor. Ben Şarköy’deki Malkara’daki meclis üyesinin Çerkezköy ile ilgili planlarda karar verme yetkisi olduğunu düşünmüyorum.Evet yetkili olabilir ama yeterli bilgiye kesinlikle sahip değildir. Bizler pahalı konserlere ücret verilsin mi? bazı yerlere gezi düzenlensin mi? bazı yerlerde pahalı karşılamalar yapılsın diye mi karar alıyor meclis üyeleri? Meclisi ilgilendiren konuların başında Çerkezköy’ün imar konusudur.”
 

EN ÖNEMLİ KONU İMAR
Meclisi ilgilendiren en önemli konunun imar sorunu olduğuna dikkat çeken AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe “Çerkezköy’ün en önemli sorunlarından biri imar konusudur. İmar konusu Çerkezköy Belediye Meclisinde tartışılmıyorsa, kusura bakmayın bu belediye meclisini kapatın. Biz burada ona buna çeyrek altın takılacak, şu karşılanacak, şöyle pahalı konserler verilecek diye karar veren meclis istemiyoruz. Çerkezköy’ün en önemli sorunu imar sorunudur. Yıllardan beri çözülemeyen, hangi dönem olursa olsun ben bunu söylerim. Eğer gümrük üzerindeki imar hala çözülemediyse bunun altında başka bir sebepler var. Cesaret edin çözün, burada bir mağduriyet var. Eğer Kızılpınar’daki mahalledeki bizim mahallemizdeki 1/1000’lik uygulamayı da yapamıyorsanız bırakın belediyeciliği. Bu çiçek böcek işi değil.” dedi.
Konu önem arz ettiği için basın açıklaması yapma ihtiyacı duyduklarını dile getiren Öğe “Belediyenin gerekçesi şu: Kabul onay ve askı süresinde yaşanacak zaman kaybını önlemek amacıyla diyor. Yani gösterilen mazeret bu. Vatandaş Kızılpınar ile alakalı yeri askıda görsün.  4,5 yıl zaman kaybı olmamış da şimdi 6 ay da mı zaman kaybı olacak. Biz buradaki imar düzenlemesini belediye meclisinde tartışalım istiyoruz. Belediye meclis üyeleri bu konudaki görüşlerini belirtsin istiyoruz. Şimdi bunun altında bir şey arıyoruz demiyoruz ancak varsa bir şeyler zaten çıkacaktır. Bizi ilgilendiren konu, konuyu Çerkezköy’de değerlendirelim. Madem Çerkezköy’ü birlikte yönetiyoruz, hadi buyurun birlikte yönetelim. Daha sonraki konu eğer 1/1000’lik uygulama planları Çerkezköy’de tartışılırsa işte o zaman çıkacaktır. O bölgede kim menfaat çıkar ilişkisi varsa çıkacaktır. Bizler vatandaşın mağduriyetini istemeyiz. Bu konuyla alakalı grup toplantılarında özellikle bir hassasiyetimiz var. Biz grup toplantılarımızda vatandaşı ilgilendiren, vatandaşın mağduriyetini giderecek olan konularda kesinlikle meclis üyelerimizle birlikte vatandaştan yana karar alma yönündeyiz.” dedi.
Konunun takipçisi olacaklarını ifade eden Öğe “Büyükşehirde de olsa bu konunun peşini bırakmayacağız. Konunun takipçisi olup, Çerkezköy kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.
CHP’li meclis üyelerine seslenen Öğe “Bu konuyla ilgili özellikle istirham ediyorum. Değerli meclis üyeleri bu konuyu sizler tartışın, Çerkezköy meclisinde tartışın.” dedi.
Öğe söz konusu alanın Kızılpınar Mahallesindeki Bedirhan deresi ile Veliköy Mahallesi arasındaki yer olduğunu ve 600 dönümlük bir alan olduğunu ifade etti.
 

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:36
Güneş 06:13
Öğle 13:19
İkindi 17:08
Akşam 20:16
Yatsı 21:46
banner574
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25
28°
az bulutlu
banner573
banner575
banner576
banner577