banner265

banner571

Bu konu mecliste tartışılmıyorsa kapatın gitsin

AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, bugün mecliste görüşülecek olan ve Büyükşehir Belediyesi’ne yetki verilmesini içeren imar ile ilgili gündem maddesine sert tepki gösterdi.   Öğe “Çerkezköy’ün en önemli sorunlarından biri imar konusudur. İmar konusu Çerkezköy Belediye Meclisinde tartışılmıyorsa, kusura bakmayın bu belediye meclisini kapatın. Biz burada ona buna çeyrek altın takılacak, şu karşılanacak, şöyle pahalı konserler verilecek diye karar veren meclis istemiyoruz. Çerkezköy’ün en önemli sorunu imar sorunudur. Yıllardan beri çözülemeyen, hangi dönem olursa olsun ben bunu söylerim. Eğer gümrük üzerindeki imar hala çözülemediyse bunun altında başka bir sebepler var. Cesaret edin çözün, burada bir mağduriyet var. Eğer Kızılpınar’daki mahalledeki bizim mahallemizdeki 1/1000’lik uygulamayı da yapamıyorsanız bırakın belediyeciliği. Bu çiçek böcek işi değil.” dedi.

Gündem 03.09.2018, 13:05 03.09.2018, 13:48
Bu konu mecliste tartışılmıyorsa kapatın gitsin
© Çerkezköy bakış
banner301

Çerkezköy Bakış - Bugün saat 15.00’da 9 gündem maddesi ile toplanacak olan Çerkezköy Belediye Meclis Toplantısı öncesi AK Partili meclis üyeleri, İlçe Başkanı Abdullah Öğe başkanlığında grup toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, belediye meclisi gündemindeki 3 ve 7. maddeler değerlendirildi. Ardından da Öğe ve beraberindeki meclis üyeleri birlikte basın toplantısı düzenledi.   
Belediye meclisinde bugün gündeme gelecek olan Kızılpınar ve Veliköy Mahallesi’ni ilgilendiren 7. madde ile ilgili açıklama yapma gereği duyduklarını açıklayan Abdullah Öğe, “Belediye meclisimizin gündeminde olan birkaç konuda sizleri bilgilendirme ve görüşlerimizi açıklama ihtiyacı duyduk. Çerkezköy’ü ilgilendiren konularda Çerkezköylü hemşehrilerimizin ihtiyaçlarını, belediyenin üzerine düşen konuları meclis üyelerimizin doğru karar almalarını bu konuda Çerkezköy’de yaşayanların menfaatine karar almalarını hepimiz canı gönülden istiyoruz. Bu konuda bizler de elimizden geldiği kadar AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanlığı olarak hassasiyetimizi meclis üyelerimizle birlikte gösteriyoruz. Belediye meclisinde bu ay gündemde olan bir madde ile alakalı basın açıklaması yapmak istedik. Meclisteki 7 madde ile ilgili Plan Proje Müdürlüğünün böyle bir dilekçesi var. Dilekçe şöyle:
Plan ve Proje Müdürlüğünün 27. 08. 2018 tarihli 117 sayılı Kızılpınar İmar Planı değişikliği ve ilavesi hakkında müzakerenin müzakeresi belediye meclis gündemine alınmış bulunmakta. Bu konuda bir karar aldık. “İmar Planı değişikliği ve ilave imar planı yapımında kabul, onay ve askı sürecinde yaşanacak zaman kaybını önlemek amacıyla Kızılpınar Mahallesi Bedirhan deresi ve Veliköy Mahallesi sınırları arasında yer alan bölgeye ait 1/5000 ölçekli nazım imar planına esas 1/1000  ilave uygulama imar planı ve kısmı uygulama imar planı değişikliği teklifi ve eklerinin aynen veya değiştirilerek onaylanmasına ilişkin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne yetki verilmesi hususunda gerekli karar ihtasını arz ederim. 
 

“ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ NE İŞ YAPACAK?”
Kızılpınar ve Veliköy arasında sol tarafta bulunan alanda bir imar plan değişikliği söz konusu buradaki imar plan değişikliği biliyorsunuz 5 binlik imar plan uygulaması Büyükşehir yetkisinde olan bir imar plan değişikliği. Çerkezköy Belediyemiz şöyle bir gerekçeyle diyor ki: Biz binlik imar yani uygulama imar planı değişikliğini de Büyükşehir’e devretmek istiyoruz. Şimdi ben buradan Çerkezköylü belediye yetkililerine seslenmek istiyorum. Çerkezköy Belediyesi ne iş yapacak? Eğer Çerkezköy’ün mahallelerinde Kızılpınar mahallesinde bir imar planı değişikliği varsa binlik uygulama imar planı da Çerkezköy Belediyesinin yetkisindeyse bizim Çerkezköy belediye meclis üyeleri veya imar komisyonundaki arkadaşlar bu uygulamayı tartışacak kapasitede değil mi? Neden büyükşehir Belediyesine Kızılpınar’da bulunan bu alanların binlik uygulama planı Çerkezköy’de yapılırken neden Büyükşehir’e devretme ihtiyacı duyuyoruz. 4,5 yıldır neden bu yapılmadı? Neden şimdi gündeme geliyor. Birçok konu özellikle seçime yakın bu dönemde önümüze gelecek. Ama enteresan olan bir konu bunun gerekçesi ‘olarak da onay ve askı sürecinde yaşanacak zaman kaybı’ deniyor. Bizim, Çerkezköy Belediyesi’nin bir haberi, vatandaşın bir bilgisi olsun. Vatandaş burada yapılacak olan değişiklikleri Kızılpınar’daki değişiklikleri Kızılpınar Mahallemizin sakinleri, Çerkezköy’deki vatandaşımız buradaki imar planını bilmesi en doğal hakkıdır. Buradan bir şey mi kaçırılıyor? Neden Büyükşehir’e devrediyoruz.” ifadelerini kulandı.
 

“NEDEN BÜYÜKŞEHİR’E DEVREDİYORSUNUZ”
Öğe, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Birçok hizmet söz konusu olduğu zaman bunu neden yapmıyorsunuz denildiği zaman belediye’nin en önce arkasına saklandığı bahane ‘burası Büyükşehir’in yetkisinde’ demesidir. Madem bunu şikayet ediyorsunuz, neden Çerkezköy Belediye’sinde mecliste ve komisyonlarda görüşülebilmesine rağmen Büyükşehir’e devrediyorsunuz. Şimdi Büyükşehir’de Meclis üyeleri var. Şarköy’den Büyükşehir Belediye Meclis üyesi, Hayrabolu’dan Belediye Meclis üyesi, Kızılpınar’daki bizim 1/1000’lik imar projesi ihtiyacımızı ne kadar bilebilir. Biz o zaman bu Meclis Üyelerini neden seçtik. Buradan da açıkca Cumhuriyet Halk Partili Meclis üyelerine de seslenmek istiyorum. Biz gurubumuz olarak bu maddenin reddine karar verdik. Meclisten komisyona da sevk edilse biz bu maddenin reddine oy vereceğiz. Ancak CHP’li meclis üyelerine sesleniyorum. Bu konunun sizlerde Çerkezköy’de sizin önünüzde o masada karar alınması için bu konunun CHP’li Meclis üyelerince de reddedilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bunun gibi birçok konu ilerleyen zamanlarda önümüze gelecek. Kızılpınar’daki bu alanla ilgili imar değişikliğini Çerkezköy Belediyesi yapamayacaksa ne iş yapacak. Ben bunu Çerkezköy Belediye Meclis Üyelerine tüm partili üyelerin bu konularla ilgili çalışmaları imar komisyonunda yapabileceğine inanıyorum. CHP’li Belediye yönetimi kendi meclis üyelerine bu konudaki kararlarına güvenmiyor mu? Buradan bu sonuç ortaya çıkıyor. Bizim yetkimizde olan bir yerde neden Büyükşehir karar alıyor.

“SEBEBİ GAYET AŞİKARDIR”
 Bir konuyla ilgili daha bilgi verelim. Bazı caddeler Büyükşehir’in yetkisine devredilmesi konusudur. “Gündem maddelerinden 3. maddede Çerkezköy hudutları dahilinde ilgili kanun madde kapsamında aşağıdaki caddelerin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne ait ana halter yol olarak değerlendirmesi hususunda gerekli kararı arz ederim.” Bunun istenmesinde yasal bir sıkıntı yok. Ancak 4,5 yıl geçmiş. 4,5 yıldır kendi yetkisinde olan caddeleri sayıyorum; Fatih Caddesi, Narin Caddesi, Orkide Caddesi gibi birkaç cadde daha var. Bu caddeler Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallemizde kalan Ambardere mevkiinde olan caddeler. 4,5 yıldır kendi yetkinizde olan bu caddeler seçime 6 ay kala Büyükşehir Belediye’sine devredilmek isteniyor. Sebebi gayet aşikardır. Vatandaş bu caddelere neden hizmet götürülmediğini sorduğunda ‘bu caddeler Büyükşehir Belediyesi’ne ait’ diyebilmek içindir. Eğer Büyükşehir Belediyesi’nde bu caddelere hizmet edilecekse bunu neden 4 buçuk yıl önce göreve geldiğiniz zaman yapmadınız? Bu caddeleri Büyükşehir’e devretmiş olsaydınız buralardaki altyapı ve yol sorunları çözülmüş olurdu zaten. Gerçi biz Büyükşehir Belediyesi’nden böyle bir yetenek ve çalışma beklemiyoruz. Şuanda Tekirdağ’ın birçok ilçesinde olduğu gibi bir yağmurda caddeler sular altında kalıyor. TESKİ’nin başarısız bir yönetimi var. Değerli arkadaşlar Çerkezköy, Çerkezköy’ün yetkisi içerisinde Çerkezköylüler tarafından yönetilmelidir. Çerkezköy’ü birlikte yönetiyoruz diye iddialarda bulunmak sadece tabelalarda yazmakla olmuyor. Ben Şarköy’deki Malkara’daki meclis üyesinin Çerkezköy ile ilgili planlarda karar verme yetkisi olduğunu düşünmüyorum.Evet yetkili olabilir ama yeterli bilgiye kesinlikle sahip değildir. Bizler pahalı konserlere ücret verilsin mi? bazı yerlere gezi düzenlensin mi? bazı yerlerde pahalı karşılamalar yapılsın diye mi karar alıyor meclis üyeleri? Meclisi ilgilendiren konuların başında Çerkezköy’ün imar konusudur.”
 

EN ÖNEMLİ KONU İMAR
Meclisi ilgilendiren en önemli konunun imar sorunu olduğuna dikkat çeken AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe “Çerkezköy’ün en önemli sorunlarından biri imar konusudur. İmar konusu Çerkezköy Belediye Meclisinde tartışılmıyorsa, kusura bakmayın bu belediye meclisini kapatın. Biz burada ona buna çeyrek altın takılacak, şu karşılanacak, şöyle pahalı konserler verilecek diye karar veren meclis istemiyoruz. Çerkezköy’ün en önemli sorunu imar sorunudur. Yıllardan beri çözülemeyen, hangi dönem olursa olsun ben bunu söylerim. Eğer gümrük üzerindeki imar hala çözülemediyse bunun altında başka bir sebepler var. Cesaret edin çözün, burada bir mağduriyet var. Eğer Kızılpınar’daki mahalledeki bizim mahallemizdeki 1/1000’lik uygulamayı da yapamıyorsanız bırakın belediyeciliği. Bu çiçek böcek işi değil.” dedi.
Konu önem arz ettiği için basın açıklaması yapma ihtiyacı duyduklarını dile getiren Öğe “Belediyenin gerekçesi şu: Kabul onay ve askı süresinde yaşanacak zaman kaybını önlemek amacıyla diyor. Yani gösterilen mazeret bu. Vatandaş Kızılpınar ile alakalı yeri askıda görsün.  4,5 yıl zaman kaybı olmamış da şimdi 6 ay da mı zaman kaybı olacak. Biz buradaki imar düzenlemesini belediye meclisinde tartışalım istiyoruz. Belediye meclis üyeleri bu konudaki görüşlerini belirtsin istiyoruz. Şimdi bunun altında bir şey arıyoruz demiyoruz ancak varsa bir şeyler zaten çıkacaktır. Bizi ilgilendiren konu, konuyu Çerkezköy’de değerlendirelim. Madem Çerkezköy’ü birlikte yönetiyoruz, hadi buyurun birlikte yönetelim. Daha sonraki konu eğer 1/1000’lik uygulama planları Çerkezköy’de tartışılırsa işte o zaman çıkacaktır. O bölgede kim menfaat çıkar ilişkisi varsa çıkacaktır. Bizler vatandaşın mağduriyetini istemeyiz. Bu konuyla alakalı grup toplantılarında özellikle bir hassasiyetimiz var. Biz grup toplantılarımızda vatandaşı ilgilendiren, vatandaşın mağduriyetini giderecek olan konularda kesinlikle meclis üyelerimizle birlikte vatandaştan yana karar alma yönündeyiz.” dedi.
Konunun takipçisi olacaklarını ifade eden Öğe “Büyükşehirde de olsa bu konunun peşini bırakmayacağız. Konunun takipçisi olup, Çerkezköy kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.
CHP’li meclis üyelerine seslenen Öğe “Bu konuyla ilgili özellikle istirham ediyorum. Değerli meclis üyeleri bu konuyu sizler tartışın, Çerkezköy meclisinde tartışın.” dedi.
Öğe söz konusu alanın Kızılpınar Mahallesindeki Bedirhan deresi ile Veliköy Mahallesi arasındaki yer olduğunu ve 600 dönümlük bir alan olduğunu ifade etti.
 

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 17 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31