Çerkezköy Endüstriyel Fuarı açıldı

Trakya Kalkınma Ajansı ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odasının girişimiyle bu yıl ikincisini düzenlenen Çerkezköy Endüstriyel Fuarı düzenlenen törenle açıldı. 50 firmanın katıldığı fuar Cuma gününe kadar açık olacak.

Çerkezköy Endüstriyel Fuarı açıldı

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Kapalı Pazar yerinde düzenlenen fuarın açılışına Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Kapaklı Kaymakamı Mustafa Ünlüsoy, Çerkezköy 3. Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Ömercikli, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Çerkezköy Organize Saniye Bölgesi Başkanı Eyüp Sözdinler ve çok sayıda davetli katıldı.

“İTHAL YERİNE MİLLİ ÜRÜNLER TERCİH ETMELİYİZ”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva, “Fuarımız bu yıl yaklaşık 50 firmayı ağırlıyor. Çalışma arkadaşlarım gerek firmalarımız, gerekse Trakya Kalkınma Ajansı ekibi fuarımız için emek verdiler. Hedefimiz, bu tip fuarlarla bölgemize katma değer sağlamak ve firmalar arası ilişkileri geliştirerek bölgesel tedarik zinciri oluşturmaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da sıklıkla söylediği gibi yerli ve milli üretim için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız. İthal ürünler yerine bölgemizde, kendi toprağımızda yetişen ürünleri tercih etmeliyiz. Dünya ekonomisinde üst sıralarda yer almalıyız. Küçük ve orta ölçekli firmalarımızla büyük ölçekli firmalarımızı bir araya getirecek olan fuarımızın bölgemiz ve iş dünyası adına hayırlara vesile olmasını dileriz. Fuarımızda bize destek olan herkese çok teşekkür ederim.” dedi.

“TEDARİK ZİNCİRİNİN OLUŞMASI AMAÇLANIYOR”

Kozuva’nın ardından konuşan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, “Bölge endüstrisinin kapasitesini artıracak, ticaretini ve ihracatını geliştirecek fuarlara katılım sağlanması ve kimi zaman bu fuarların bölgemizde düzenlenmesine öncülük ediyoruz. Geçen yıl ilki düzenlenen Çerkezköy Endüstriyel Fuarının bu yılki ortaklarından biri Trakya Kalkınma Ajansı oldu. Bu yıl ikincisi düzenlenen Çerkezköy Endüstriyel Fuarı ile küçük büyük ve orta ölçekli Kobilerin, büyük ölçekli firmalar ile işbirliği içerisinde olmaları ve büyük firmaların bölgede bulunan yan sanayi sektörlerini tanımaları, böylelikle bölgesel tedarik zincirinin oluşması amaçlanıyor.” diye konuştu.

“ÇERKEZKÖY TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ SANAYİ KENTLERİNDEN BİRİ HALİNE GELDİ”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy’ün geçmiş yıllarda başlayan sanayileşme hareketi ile günümüze kadar her geçen gün kat be kat artan sanayi kuruluşları, esnafı ve ticaret hacmi ile bugün Türkiye’de isminden, katma değerinden, sanayi kimliği ile öne çıkan kentlerin içerisinde yer aldığını belirterek, “Şuanda sınırları içerisinde yer alan 3 sanayi bölgesi ile sanayi kuruluşları ile bir sanayi kentidir Çerkezköy. 2018 yılına gelene kadar Çerkezköy’ün sanayileşme adımlarında çok büyük emekler var. 1974 yılında başlayan ve sanayileşmenin önünü açan değerli Belediye Başkanımızın, sanayileşmenin Çerkezköy’de var oluşunun önünü açması ile başlayan süreç her gün kartopu şeklinde büyüye büyüye bugün Çerkezköy’ü Türkiye’nin önemli sanayi kentlerinden biri haline getirdi. Ve biz bugün sanayi kenti ile gurur duyan, sanayi ve işçi kenti Çerkezköy’de hep beraber sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz.” dedi.

“ESNAFIMIZI, SANAYİCİMİZİ BİR ARAYA GETİRECEĞİZ”

Çerkezköy Endüstriyel Fuarı’nın geçmişten bugüne düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Akay, “Yerel yönetimlerimiz ile beraber Çerkezköy’ün kimliğine yakışır, büyüklüğüne yakışır daha da büyük ve ilerleyen fuarlarında buluşacağımıza inanıyorum. Geçen yıl ki bir başlangıçtı, bu yıl daha güzel bir fuar ile Ticaret ve Sanayi Odamız bizleri buluşturuyor. İnşallah önümüzdeki yıllar ve süreçte Çerkezköy’deki bütün kurum ve kuruluşlar ile, OSB’ler ile, Ticaret ve Sanayi Odaları ile, Yerel Yönetimler ile el ele, kol kola, omuz omuza Çerkezköy’ün birlikteliğini, sanayi kimliğini Türkiye’ye model olacak bir şekilde sunacağız. Esnafımızı, sanayicimizi bir araya getireceğiz. Bir kere daha emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

“TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

İkincisi düzenlenen fuarın Çerkezköy’e, Tekirdağ’a ve ülkeye hayırlı olmasını dileyen Vali Mehmet Ceylan, “İkincisi düzenlenen fuarımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Çerkezköy, Tekirdağ özelinde sanayinin ilk temelinin atıldığı sanayileşmenin gelişmesine katkı sağlayan önemli merkezlerden birisi. Diğer ilçelerimizle birlikte Tekirdağ’ımız 12 OSB, bir Avrupa Serbest Bölgesi ile sanayicilerimizle birlikte Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyoruz. İşletmelerin birbirlerini tanımalarını, destek olmaları ve birlikten güç doğar unsuruyla gerçekten anlamlı ve önemli bir organizasyon. Emek veren herkese teşekkür ediyorum. Burada da güzel bir alan olmuş. Sanayicilerimiz daha geniş bir alan buluyor, gelen misafirlerde fuar alanı görüyor. Bölgemizdeki sanayi kuruluşlarını hem korumak hem geliştirmek ve onların yolunu açmak. Çözüm konusunda onlara kolaylık sağlayıp yollarını açarsak onlarda daha çok istihdam sağlayacaklar. Bu tür etkinliklerde bir diğer önemli konu da Kobi şeklindeki küçük sanayi kuruluşlarının büyük sanayi kuruluşları ile bir araya gelerek birbirlerine destek olmaları. Hem Çerkezköy’ümüze, hem Tekirdağ’ımıza hem de ülkemize faydalı ve başarılı bir organizasyonu gerçekleştirmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların fuarın açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesildi. Ardından da katılımcılar fuarı gezdi. Fuar, Cuma gününe kadar açık olacak.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 17:39

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510